Správa železnic zlepšuje prostředí na nádražích po celé České republice, v uplynulém období dokončila výstavbu nových nebo rekonstrukci stávajících budov hned v několika stanicích.
Zatímco v Chodově a Aši slouží cestujícím zcela nové objekty, v Bílině, Benešově nad Ploučnicí a Světlé nad Sázavou mají k dispozici zrekonstruované prostory, které splňují všechny současné požadavky včetně bezbariérového přístupu. Práce na všech místech probíhaly od roku 2022, celkové náklady na tyto rekonstrukce dosahují téměř 380 milionů korun.
V Aši slouží veřejnosti od konce loňského roku zcela nová nádražní budova. Její moderní prostory lépe vyhovují dnešním potřebám cestujících, současně došlo ke snížení provozních nákladů. Díky novému terminálu se navíc zlepšily přestupní vazby na autobusy. Celková cena stavby dosahuje 95 milionů korun. Ve druhé polovině letošního roku dojde ve stanici ještě k výstavbě zastřešení prvního nástupiště.
Nový objekt získali cestující také v Chodově na Karlovarsku. Kromě moderního zázemí jim přinesl zkrácení docházkové vzdálenosti z města, odbavovací prostory se nacházejí v blízkosti podchodu. Stavbařům zbývá provést finální úpravu pohledových betonů a nainstalovat fotovoltaické panely, což povede k energetickým úsporám. Celkové náklady stavby činí 57 milionů korun. Na příští rok se ve stanici plánuje prodloužení podchodu do Hrnčířské ulice.
Dokončení rekonstrukce v Benešově nad Ploučnicí na Děčínsku ocenili nejen cestující. První patro rozsáhlé budova už využívá Policie ČR, v přízemí se pak nachází archiv místní radnice. Celý objekt je bezbariérový, a to i díky výtahu do prvního patra. Výsledkem prací je nová prodejna jízdenek a také veřejné toalety. Instalovaný informační systém nabízí aktuální odjezdy vlaků. Před budovou vzniklo parkoviště pro osobní auta a stání pro kola s nabíjecí stanicí. Stavba vyšla celkem na téměř 70 milionů korun.
Kompletní obnovou prošla i nádražní budova v Bílině. Stavbaři zde vybudovali nové WC pro veřejnost a nainstalovali moderní informační systém. Bezbariérový je nejen vstup do haly, ale i zrekonstruované ordinace lékařů v prvním patře, kam se pacienti dostanou výtahem. Optimální teplotní podmínky zajišťuje nová vzduchotechnika. Celkové náklady stavby přesahují 102 miliony korun.
Historickou podobu vrátili stavbaři památkově chráněné budově ve Světlé nad Sázavou. Práce zahrnovaly obnovu fasády a střešního pláště, stejně tak výměnu oken a dveří. Dále došlo k náhradě poškozených částí stropních konstrukcí a krovu. Upravily se vnitřní dispozice prostor pro veřejnost a vybudovaly nové toalety. To vše vyšlo celkem na necelých 52 milionů korun.
Zdroj a foto: Správa železnic