Černochová jednala s Crosettem o Ukrajině i letounech F-35.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na okraj mezinárodní konference Globsec v Praze jednala se svým italským protějškem Guidem Crosettem o podpoře Ukrajiny, bezpečnostní situaci v Africe a na Blízkém východě či o česko-italské obranně-průmyslové spolupráci a projektu pořízení amerických letounů F-35.
Crosetto a Černochová hovořili také o červencovém summitu Severoatlantické aliance ve Washingtonu. „Summit vyslal jasný signál, že naše obrana je silná. Ale také je jasné, že je třeba udělat daleko více. NATO rovněž potřebuje přijmout novou strategii k Rusku, které už proti Západu válku vede tím, že útočí v kyberprostoru a sponzoruje teroristické a žhářské útoky v našich zemích. Na jihu pak rozdmýchává hrozby v Africe a na Blízkém východě,“ uvedla ministryně. Rusko podle ní z Afriky učinilo geopolitické bojiště a podkopává zde strategické zájmy Evropy.
Tématem schůzky byl také projekt pořízení amerických letounů páté generace F-35. Nákup 24 letounů za celkem 150 miliard korun schválila česká vláda loni v září a potvrdila podpisem na konci ledna. Finální montáž prvních 12 letadel pro ČR se má uskutečnit v italském závodu Cameri. „V tomto závodě rovněž dojde v rámci Global Support Solution k případným modifikacím, revizím či opravám draku a některých dalších komponentů strojů F-35 po zahájení jejich provozu vzdušnými silami české armády,“ uvedlo ministerstvo.
Americké bojové letouny nahradí 14 pronajatých stíhaček JAS-39 Gripen a do budoucna i 24 letounů L-159. Celkové náklady na pořízení a provoz stíhaček F-35 do konce jejich životnosti v roce 2069 odhaduje ministerstvo obrany na 322 miliard korun. První stíhačky F-35 mají být hotovy v roce 2029, všech 24 strojů bude v ČR do roku 2035.
ČR je podle Černochové rovněž připravena jednat o spolupráci s italskými podniky, včetně společnosti Leonardo, která hraje klíčovou roli v rámci evropského obranného průmyslu.
Zdroj: ČTK