ANO získalo 292 zastupitelů, ODS 106, Piráti propadli.
Vítězem krajských voleb co do počtu zastupitelů je hnutí ANO, získalo jich 292. Druhá ODS má 106 krajských mandátů, třetí Starostové a nezávislí (STAN) 73.
Ze stran, které jsou mimo Sněmovnu, uspěly KSČM s 32 zastupiteli, SOCDEM se 13 nebo PRO se sedmi. Propadli vládní Piráti, kteří získali tři zastupitele. Úspěch z červnových evropských voleb nezopakovaly hnutí Přísaha a strana Motoristé sobě, nemají žádný zastupitelský mandát, plyne z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Z dalších stran zastoupených ve Sněmovně získali lidovci 49 krajských zastupitelů, SPD má 32 zastupitelů a TOP 09 vybojovala 16 mandátů. Dvacet krajských mandátů si připsali Starostové pro Liberecký kraj, kteří na celostátní úrovni jsou propojeni se STAN.
Proti volbám před čtyřmi lety nejvýrazněji posílilo ANO, když získalo navíc 114 krajských zastupitelů. KSČM si má navíc 19 mandátů, ODS sedm. Stejný počet zastupitelů nově získalo i PRO, pro které to byly první krajské volby. Čtyři dodatečné mandáty si připsal STAN.
Největší propad zaznamenali Piráti, kteří o 96 krajských zastupitelů přišli. SOCDEM ztratila 24 mandátů, KDU-ČSL čtyři, TOP 09 a SPD po třech. O dva mandáty proti předchozímu volebnímu období přišli i Starostové pro Liberecký kraj.
Celkem se letos do krajských zastupitelstev probojovalo 28 uskupení, o dvě méně než před čtyřmi lety. Rozdělila si mezi sebe 685 mandátů. Počet krajských zastupitelů se proti předchozímu volebnímu období o deset zvýšil, protože plzeňské zastupitelstvo nově bude mít 55 místo 45 členů. Je to kvůli tomu, že počet obyvatel kraje přesáhl 600.000.
Ekonomickým vítězem voleb je ANO, Piráti naopak prodělali
Ekonomickým vítězem krajských voleb se stalo hnutí ANO. Proti roku 2020 získalo navíc 114 krajských zastupitelů, což mu přinese o 28,5 milionu korun víc. Celkem bude dostávat 73 milionů korun. Naopak zásadně si pohoršili vládní Piráti, kteří přišli o 96 zastupitelů z 99 a zůstali jim jen tři. Přijdou tedy o 24 milionů korun a za tři zastupitele budou dostávat jen 750.00 ročně. Příspěvky na mandát činí 900.000 korun ročně za poslance či senátora a 250.000 korun ročně za člena zastupitelstva kraje a hlavního města. O dalších penězích pro strany rozhodne v příštím týdnu druhé kolo senátních voleb.
Vládní ODS získala letos o sedm zastupitelských mandátů víc, celkem jich bude mít 106. Získá tedy celkem 26,5 milionu korun. O čtyři zastupitele si polepšili Starostové a celkem jim připlyne 18,25 milionu korun. Opoziční hnutí SPD přišlo o tři zastupitele, a získá tak na příspěvku rovných osm milionů. Vládní TOP 09 získá se 16 zastupiteli čtyři miliony korun.
V případě senátních voleb bude ještě určující druhé kolo voleb příští týden. Po dnešku je jistých pět senátorů, kteří zvítězili již v prvním kole.
Hnutí ANO má po dnešku jisté dva senátory, Janu Mračkovou Vildumetzovou na Sokolovsku a Martina Bednáře za obvod Ostrava – město. Získá za ně tedy dohromady 1,8 milionu korun. Lidovci mají jistého Jiřího Čunka, TOP 09 bude mít v Senátu Pavla Fischera a SOCDEM, bývalá ČSSD, bude mít opět Petra Víchu.
Všechny letošní plánované volby by měly přijít státní rozpočet na 1,6 miliardy korun. Proti loňsku je to nárůst o 910 milionů korun. Letos v červnu se uskutečnily volby do Evropského parlamentu. Celkové výdaje na volby a politické strany včetně příspěvků stranám proti loňsku vzrostou o tři čtvrtiny na 2,3 miliardy korun.
Zdroj: ČTK