Hasiči museli v pátek zasahovat kvůli bouřkám u 1200 případů
Hasiči v pátek kvůli silným bouřkám, které se prohnaly Českem, vyjeli k 1200 případům technické pomoci, mimo jiné odčerpávali vodu ze zatopených míst nebo odstraňovali popadané větve či polámané stromy.
Nejvíce práce měli na Vysočině a v Jihomoravském a Ústeckém kraji. Informovali o tom dnes na síti X. Popadané větve a stromy dočasně zastavily na několika místech i vlaky a v Čížkovicích na Litoměřicku voda strhla část silnice a provoz je tam omezen. Voda z řeky Želetavky v Jemnici v noci klesla na první povodňový stupeň. V pátek kolem 20:00 se dostala na třetí stupeň. Po pátečních silných bouřkách zůstává na jihu Moravy, ve Zlínském kraji a na Vysočině zhruba 4500 míst. Počet domácností se od pátku snížil, původně jich bylo až 12.500.
Konkrétně v Ústeckém kraji šly v pátek velmi silné srážky v pásu od Teplicka přes Ústecko a Litoměřicko po Šluknovský výběžek. Spadlo od 30 skoro do 65 milimetrů vody. Hasiči vyjížděli v souvislosti s počasím ke 111 zásahům.
Jihomoravští hasiči do pátečních 22:00 zasahovali na 163 místech v kraji, nejčastěji byly důvodem stromy spadlé na silnici. Poté se situace výrazně zklidnila a do dnešních 7:00 jim přibylo jen 12 výjezdů ke stromům na silnicích. “Je pravděpodobně, že v průběhu dnešního dne budeme častěji vyjíždět na cyklostezky, kde už v pátek lidé nejezdili, a spadlé stromy tak odhalí až první cyklisté dnes ráno,” řekl dnes ČTK mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský.
Také ve středních Čechách byla situace nejhorší v pátek vpodvečer, hasiči nejčastěji vyjížděli kvůli čerpání vody. Po 19:00 výjezdů hasičů výrazně ubylo. “Za celou noc jsme měli od pátečních 20:00 do sobotního rána 14 výjezdů,” řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora. Šlo zejména o odstraňování popadaných stromů.
Podle informací Českých drah a Správy železnic kvůli podezření na podemletí trati dočasně nejezdí vlaky v mezi Litoměřicemi a Úštěkem a kvůli popadaným stromům mezi Lovosicemi a Chotiměří nebo na jihu Čech mezi Dačicemi a Telčí.
Želetavka v Jemnici v noci klesla na 1. stupeň, v Krahulčí voda zatopila 30 domů.
Hladina řeky Želetavky v Jemnici na Třebíčsku v noci klesla na první povodňový stupeň. V pátek kolem 20:00 se vlivem intenzivních srážek dostala na třetí stupeň, tedy stav ohrožení. Právě přívalové srážky a voda z polí podle starosty Jemnice Pavla Nevrkly (ODS) způsobily největší problémy. V Krahulčí na Jihlavsku se voda dostala do sklepů přibližně 30 domů včetně obecního úřadu. Hasiči na Vysočině evidovali od pátečních 16:00 desítky zásahů, většinou odstraňovali popadané stromy ze silnic.
V Krahulčí způsobila problémy voda, která se kvůli přívalovému dešti vylila z rybníka. „Voda se dostala do sklepů přibližně 30 domů včetně obecního úřadu, kde jsme měli v kotelně, skladech do deseti centimetrů vody. V jednom případě i do obytné části jednoho domu, kde ale nikdo trvale nebydlí. Je možné, že se ještě během dne někdo ozve, že potřebuje pomoci s odklízením následků. Přistavíme lidem kontejnery, domluvíme u hasičů vysoušeče,“ řekl dnes ČTK nezávislý starosta Pavel Líbal. Z jedné nemovitosti v pátek museli hasiči vytáhnout tři lidi oknem, protože se už kvůli vodě nedostali ven dveřmi. Škody na komunikacích v obci podle Líbala nezaznamenali, hráz rybníka je v pořádku.
“Hasiči čerpali vodu ze 24 objektů, sklepů, a likvidovali spadlých sedm stromů. Ale ještě možná se další objeví, jak lidi třeba další škody objeví,” řekl dnes ČTK Nevrkla. Nejvíce znečištěná bahnem a kamením z polí je ulice Úvoz, ale voda ji podle Nevrkly nepoškodila. Pod vodou v Jemnici skončila technologie koupacího biotopu, poničené je hřiště plážového volejbalu, kterému voda odnesla povrch, tedy písek. Koupaliště zůstane nějakou dobu uzavřené, dodal starosta.
Hasiči na Vysočině od pátečních 16:00 vyjížděli do terénu v souvislosti s počasím v desítkách případů, od 20:00 do dnešní 7:00 měli deset výjezdů. Zejména odstraňovali popadané stromy, které bránily plynulému provozu. “Nejvíce těchto událostí jsme zaznamenali na Žďársku. Pro bezpečný provoz na komunikacích také hasiči odstraňovali nečistoty z komunikací,” informovala ČTK jejich mluvčí Nikola Pátková.
Po bouřkách zůstává část domácnosti bez proudu, postupně jich ale ubývá
Po pátečních silných bouřkách zůstává na jihu Moravy, ve Zlínském kraji a na Vysočině zhruba 4500 míst. Počet domácností, které zejména kvůli popadaným stromům a větvím do elektrického vedení přišly o elektřinu, se od pátku snížil, původně jich bylo až 12.500. ČTK to dnes sdělil mluvčí společnosti EG.D Lubomír Budný. Poruchy eviduje i společnost ČEZ, která podle mluvčí Soni Holingerové měla v pátek v noci bez proudu zhruba 4500 míst a dnes v 7:00 kolem 1700. Většina byla na Frýdecko-Místecku a Ostravsku.
Další poruchy podle mluvčích nepřibývají a technici postupně odstraňují i ty zbývající. ČEZ předpokládá, že bude bez poruch během dnešního dopoledne, řekla ČTK Holingerová.
Poruchy způsobil při bouřkách hlavně silný nárazový vítr, který lámal větve a stromy. Ty následně poškodily elektrické vedení. Na řadě míst vzniklo více poruch na jedné lince, uvedl Budný.
EG.D má v současné době podle mluvčího více než polovinu poruch na jižní Moravě, konkrétně 1866 na Blanensku, 783 na Brněnsku a 530 Hodonínsku. Bez proudu je také 255 domácností na Vysočině v okolí Bystřice nad Pernštejnem a ve Zlínském kraj 1051 odběrných míst v Napajedlích, Kvítkovicích a Spytihněvi.
“Od sobotního (dnešního) brzkého rána děláme všechno pro to, abychom i zde dodávky obnovili co nejdříve,” doplnil mluvčí.
Bouřky přerušily dodávky na distribučním území EG.D tento týden už podruhé. Ve středu večer kvůli nim evidovala společnost 18.000 domácností bez proudu.
Zdroj: ČTK, foto: HZS