Doklady ztracené při záplavách nahradí voličům do pátku.
Voličům, kteří přišli při záplavách o doklad totožnosti, chce ministerstvo vnitra zdarma umožnit zrychlené vydání občanského průkazu. O jeho vydání budou moci žádat občané s trvalým pobytem v zasažených oblastech. V tiskové zprávě ministerstvo uvedlo, že nový doklad doručí k příslušnému obecnímu úřadu do pátečního poledne. Volby do krajských zastupitelstev a Senátu začínají v pátek ve 14:00.
Technicky chce vnitro využít možnosti získání občanského průkazu ve zkrácené lhůtě do pěti pracovních dnů. Nové průkazy plánuje distribuovat “nestandardním způsobem” na obecní úřady s rozšířenou působností, kde si o ně lidé předtím zažádají. “Distribuci budou provádět pracovníci ministerstva vnitra, čímž dojde ke zkrácení doby mezi náběrem a předáním dokladu,” uvedlo ministerstvo.
Úřad také připomněl, že jestliže volič při povodních ztratil nebo jinak přišel o vydaný voličský průkaz, odvolit nemůže. Zákon totiž jednoznačně stanoví, že volič, kterému byl průkaz vydán, může hlasovat pouze s ním. “Vydání náhradního voličského průkazu bohužel není možné,” konstatovalo vnitro. Jestliže volič zažádal o průkaz a nedostal ho, musí situaci řešit s Českou poštou na základě podacího čísla zásilky, které je k dispozici na vydávajícím obecním úřadě.
Pokud voliči nepřijdou domů hlasovací lístky, obdrží je jako vždy ve volební místnosti. Ministerstvo zopakovalo, že lístků bude v postižených oblastech dostatečné množství, stejně tak i úředních obálek. Krajské úřady budou přesouvat rezervy lístků z méně vytížených obecních úřadů do míst s vyšší potřebou.
K otázce zajištění okrskových volebních komisí vnitro doporučilo, aby se dobrovolníci na pozice náhradních členů obraceli přímo na obecní úřad či starostu v místě záplav. “Nemá-li zájemce preferovaný volební okrsek, je možné se obrátit i na krajský úřad, který ho může nasměrovat do obce dle aktuální potřeby,” radí ministerstvo.
Podmínkou členství v komisi není trvalý pobyt na území daného okrsku – postačí, když je zájemce plnoletý, svéprávný a současně ve volbách nekandiduje. Ohledně dobrovolníků vnitro osloví s žádostí o spolupráci vysoké a střední školy. Připraveni doplnit komise jsou podle ministerstva i pracovníci z územních pracovišť Českého úřadu zeměměřického a katastrálního a dobrovolní hasiči.
Komise musí mít ze zákona minimálně šest členů, u okrsků do 300 voličů jsou čtyřčlenné. Pokud by v povodňových oblastech odpadla celá okrsková komise, navrhuje vnitro jako nouzové řešení sloučení volebních místností. “Například dva okrsky lze obsloužit stejným týmem osob, které budou formálně jmenované do dvou komisí. Administrativně je ale potřeba zachovat oddělení – dvě volební schránky, dvojí dokumentace, dvojí sčítání,” upozornil úřad.
Ministerstvo shrnulo, že při organizaci voleb budou potřebovat podporu obce v Olomouckém a Moravskoslezském kraji – konkrétně zejména oblast Šumperku, Jeseníku, Krnova, Bohumína a Opavy. Starostové by měli zřejmě ještě dnes obdržet metodiku s doporučením, co dělat při nedostupnosti volební místnosti, při rezignaci členů komisí, zničení sad hlasovacích lístků či nedostupném seznamu voličů. Při zatopení volební místnosti a nemožnosti přesunout ji jinam lze podle ministerstva zajistit improvizované hlasování i ve stanu s elektřinou z hasičského agregátu – s tím má stát zkušenosti z volebních drive-inů zřizovaných v době koronavirové pandemie.
Případnou potřebu cílené pomoci bude vnitro sledovat i na dalších místech. Úřad připomněl, že situace se vyvíjí – například Liberecký a Královéhradecký kraj už sdělily, že na jejich území organizační problémy nebudou.
Zdroj: ČTK