Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 25. 6. 2021
Meteorolog: Stopa po tornádu na jihu Moravy je 26 km dlouhá
Stopa po čtvrtečním tornádu na jihu Moravy je 26 kilometrů dlouhá a 500 metrů široká, řekl dnes ČTK Petr Münster z brněnské pobočky ČHMÚ. Stopa končí u Ratíškovic, dodal. Čísla ohledně stopy po tornádu podle meteorologa vyplynuly z leteckého snímkování. “Šlo o pás 26 kilometrů dlouhý, 500 metrů široký. Začínal u východní okrajové části Břeclavi, dosahoval zhruba po Ratíškovice,” uvedl Münster.
Dodal, že se s tímto jevem ještě nesetkal. Vysoké škody podle něj mohou způsobit už, třeba poryvy větru v silných bouřkách, které dokážou shodit střechy z domů. “Ale tohle, když už to bere i domy, to je opravdu katastrofický scénář,” řekl meteorolog.
Nejpostiženější jsou obce Týnec, Moravská Nová Ves, Mikulčice, Lužice, Hodonín, Hrušky a Břeclav, také ve Valticích jsou škody prakticky na všech domech i památkách včetně zámku zapsaného na seznamu kulturního dědictví UNESCO. V nemocnicích ošetřili zatím přes 150 zraněných, pět lidí zemřelo. Bouře ničila domy, auta i stromy, poškodila také vinice. (Zdroj: ČTK)
Odborníci: Imunita po očkování proti covidu zřejmě vydrží nejméně rok
Imunita po očkování podle některých odborníků vydrží nejméně rok. Další doporučují začít přeočkování třetí dávkou už na podzim, zejména seniorů. Vyplývá to z jejich odpovědí pro ČTK. Na tom, jestli se podaří dosáhnout kolektivní imunity, tedy stavu, kdy se virus nemá mezi lidmi jak šířit, se ale neshodnou.
“Současná data ukazují, že očkování je účinné minimálně jeden rok, možná i výrazně déle,” uvedl evoluční virolog Jiří Černý, který působí na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze. Problém podle něj mohou znamenat nové mutace, které by mohly účinnost snížit. V takovém případě by bylo třeba přeočkovávat upravenou vakcínou, která by byla účinnější. (Zdroj: ČTK)
Důvěra v prezidenta Zemana, vládu i parlament se citelně propadla, ukázal průzkum CVVM
Důvěra Čechů v prezidenta, vládu i obě komory Parlamentu se v červnu ve srovnání s loňským zářím výrazně propadla. Ukázal to aktuální průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Největší důvěru mají dlouhodobě starostové a obecní zastupitelstva. Klesla i spokojenost občanů se současnou politickou situací.
Prezidentovi nyní důvěřuje 29 procent oslovených, zatímco po prázdninách to bylo 46 procent. Vládě věří 28 procent lidí, což je o 15 procentních bodů méně než v září. Poslanecká sněmovna má důvěru 21 procent a Senát 27 procent veřejnosti, zatímco při předchozím průzkumu jim věřila víc než třetina respondentů. “U ostatních zkoumaných institucí se změna pohybovala v hranicích možné statistické chyby,” uvedli analytici CVVM. Zatímco v září byl u občanů nejméně důvěryhodnou ústavní institucí Senát, nyní ho na konci žebříčku vystřídala Sněmovna. (Zdroj: ČTK)
MeSES: V létě může přijít kolektivní imunita, ale i další vlna epidemie
Podle Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) jsou čtyři možné scénáře, jak se bude epidemie v létě a dalších měsících vyvíjet. V tiskové zprávě varuje, že všechny možnosti od ústupu viru po dosažení kolektivní imunity vytvořené očkováním po další horší vlnu kvůli mutacím jsou reálné. Doporučuje proto zavádět brzy “levná” protiepidemická opatření zaměřená regionálně a sledovat parametry, které signalizují riziko. Skupina připravila doporučení pro oblasti očkování, testování trasování, plošných a cílených opatření, řešení variant viru, léčby nakažených, ale také práva nebo komunikace.
“Který z nich (scénářů) nastane, bude záviset na mnoha faktorech, jako je například výskyt nových variant viru a efektivita trasování, ale také na vládních rozhodnutích a na dodržování protiepidemických opatření,” napsali zástupci MeSES.
První scénář počítá s tím, že v létě epidemie ustoupí a vznikat budou pouze lokalizovaná ohniska u neočkovaných lidí. Nárůstu reprodukčního čísla souvisejícího s podzimem bude bránit vyšší proočkovanost. Bez dosažení kolektivní imunity očkováním ve druhém scénáři zřejmě převládne varianta viru delta, dříve indická, a počty nových případů budou kolísat. Zhoršení se pak projeví za dva až tři měsíce. Ve třetím scénáři přijde s nakažlivější mutací pátá vlna epidemie, díky vyšší proočkovanosti rizikových skupin ale nebude takový nápor na zdravotnictví jako v minulých měsících. (Zdroj: ČTK)
Vláda uvolnila pohonné hmoty ze státních rezerv pro záchranáře na jižní Moravě
Vláda na dnešním mimořádném zasedání schválila bezplatné poskytnutí hmotných rezerv, především pohonných hmot, pro složky Integrovaného záchranného systému (IZS) zasahující v obcích zpustošených tornádem. ČTK to řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr, informaci potvrdil úřad vlády.
“Můžeme okamžitě aktivovat naše krizové karty a složky IZS i armády budou okamžitě moci bezplatně čerpat pohonné hmoty z našich nouzových zásob,” uvedl Švagr. V Hodoníně bude podle něj ve spolupráci se společností Čepro zprovozněna pomocí náhradního zdroje čerpací stanice EuroOil. (Zdroj: ČTK)
Provoz na D2 u Břeclavi a D1 u Vyškova byl obnoven
Provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS dokončil po 13:00 odklízení spadlých vodičů po tornádu z dálnice D2 u Břeclavi. Provoz na dálnici byl obnoven, sdělila ČTK mluvčí firmy Hana Klímová. Vodiče spadly dnes v noci po zhroucení osmi stožárů přeshraničního vedení vlivem extrémních meteorologických podmínek, připomněla. Na jižní Moravě řádilo tornádo.
“Spadlá lana vedení V497 byla z dálnice D2 u Břeclavi odklizena dnes krátce po 13:00. Energetici na řešení situace intenzivně pracovali od časného rána, kdy těžká technika na místě zahájila kotvení okolních stožárů. Následně technici začali pracovat na odklízení spadlých vodičů,” uvedla Klímová. (Zdroj: ČTK)
S extrémy se musí počítat, tvrdí k tornádu bioklimatolog z Brna
Výskyt tornáda v Jihomoravském kraji byl sice ojedinělý jev, s extrémy je ale potřeba počítat, protože na jejich růst do budoucna upozorňují všechny scénáře vývoje klimatu. V tiskové zprávě to uvedl bioklimatolog z Mendelovy univerzity v Brně Zdeněk Žalud. Bouřky s krupobitím a tornádem zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko ve čtvrtek večer. Poničily stovky domů, zemřelo dosud pět lidí.
Tornádo je podle Žaluda stejně jako současná vlna veder i sucho a povodně v minulých letech ojedinělým meteorologickým jevem. “Jen velmi těžko bychom mohli u těchto konkrétních událostí říci, že se jedná o přímý dopad změny klimatu. Co však můžeme tvrdit jednoznačně je, že právě rostoucí počet meteorologických extrémů a jejich zvyšující se intenzita je základním atributem měnícího se klimatu. Jednoduše, v atmosféře akumulovaná energie se společně s vyšším obsahem vodní páry bude zákonitě více projevovat. Na tento fakt upozorňují vědci již mnoho let,“ řekl Žalud. (Zdroj: ČTK)
Předpovědět tornádo v Česku není podle vědce možné
Předpovědět tornádo je velmi složité a v podmínkách České republiky to není možné, řekl ČTK Petr Zacharov z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR. Důvodem je nízká frekvence těchto extrémních meteorologických jevů. Nelze podle něj ani jasně říct, jaký vliv má na výskyt tornád klimatická změna.
Předpovědět tak jednorázový jev, jakým je tornádo, v Česku podle Zacharova nelze. Lze ale předpovědět nebezpečí silných bouří. “A potom u té silné bouře je samozřejmě nebezpečí, co se z ní vyvine a co ta bouře způsobí,” uvedl vědec. “Ale že se spustí takto silné tornádo si, myslím, nikdo netroufne ani odhadnout. Protože s tím vlastně ani nemáme zkušenosti,” zdůraznil. (Zdroj: ČTK)
Ropákem roku je vicepremiér Havlíček, Zelenou perlu má ministr Brabec
Titul Ropák roku za antiekologický čin udělili aktivisté vicepremiérovi Karlu Havlíčkovi (za ANO). Zelenou perlu za výrok má ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). O výsledku ankety dnes ČTK informoval Miroslav Patrik ze spolku Děti Země. Havlíček v reakci pro ČTK uvedl, že titul získal, protože prosadil zákon, který urychluje dopravní stavby. Děti Země, které za soutěží stojí, tyto stavby dlouhodobě blokují, uvedl.
Cenu za antiekologický výrok dostal Brabec za tvrzení, že “přehnaný aktivismus vráží do společnosti velký klín a je v té morální rovině téměř stejně tak nebezpečný jako samotná klimatická změna.” Jde o citaci z rozhovoru na webu Novinky.cz. (Zdroj: ČTK)
Bouře poničila obec Stebno na Lounsku, podle odborníků byla extrémně silná
Bouře značně poničila obec Stebno u Kryr u Podbořan v lounském okrese. Meteorologové nevylučují, že místo zasáhlo tornádo. Meteorolog z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Radek Tomšů, který na místě vyšetřuje, jaký jev obec zasáhl, dnes odpoledne ČTK řekl, že se spíš přiklání k extrémně silné bouři s krupobitím. Škody jsou v řádech desítek milionů korun. Na místě zasahovala stovka hasičů, dobrovolníků. Stále jsou ještě na místě a pomáhají odstranit největší škody, řekl dnes ČTK starosta Kryr Miroslav Brda. Ve Stebně žije zhruba 120 obyvatel, nikdo nebyl zraněn.
“Zatím stále vyšetřujeme a konečný verdikt ještě není, protože jsme mluvili s několika očitými svědky a zatím nám nikdo tornádo nepotvrdil,” uvedl Tomšů. Ani fotografie a videa nenasvědčují tomu, že by šlo o tornádo. “Začínáme se spíš naopak přiklánět k tomu, že se asi nevyskytlo, ale ještě máme nějaké svědky, kteří by nám měli podat svědectví,” doplnil meteorolog. Vyšetřování bude uzavřeno asi v sobotu ráno. (Zdroj: ČTK)