Pokud potřebují české domácnosti ušetřit, omezí především nákupy oblečení a vzdají se dovolené, zábavy a kulturních akcí. Půjčkám se snaží vyhnout. Vyplývá to z průzkumu společnosti KRUK ČR a Slovensko mezi tisícovkou respondentů. KRUK se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků.
Při nečekaných finančních potížích si Češi nejčastěji odepřou nákupy oděvů, což uvedlo 64 procent respondentů. Výdaje na zábavu, kam patří návštěvy restaurací, kultura, kino nebo výlety a dovolené, uvedlo 63 procent. Výdaje na oblečení zredukují spíše ženy, stejně jako útraty za zábavu. Zjištěné výsledky jen s velmi malými odchylkami odpovídají závěrům průzkumu společnosti KRUK z roku 2022.
Další v pořadí je omezení nákupu potravin jen na ty nejnutnější. Tuto možnost úspor by zvolilo 47 procent domácností, opět velmi podobně jako v roce 2022. Menší možnost jak ušetřit náklady vidí Češi v omezení spotřeby energií a vody. Zatímco ještě na konci roku 2022 by se na omezení spotřeby energií a vody soustředilo 56 procent českých domácností, nyní je to 40 procent a shodnou se na tom stejnou měrou ženy i muži.
“Češi v případě nepříznivé změny své finanční situace zcela správně uvažují především o úsporách za nákup zboží a služeb, které nejsou nezbytně důležité. Po stabilizaci trhu s elektřinou a plynem už nevidí příliš velkou možnost úspor v nákladech na energie a velmi se snaží vyhnout omezení rozpočtu na vzdělávání a zájmové aktivity svých dětí,“ uvedla generální ředitelka KRUK Jaroslava Palendalová.
Meziročně se snížil také podíl respondentů, kteří by se snažili omezit výdaje spojené se zdravím, tedy za vitaminy, léky a rehabilitace, z předloňských 33 procent na současných 28 procent. Ze 16 na 11 procent klesl podíl rodičů, kteří by omezili rozpočet na vzdělání a zájmové aktivity svých dětí.
Zatímco téměř čtvrtina dotazovaných žen by se snažila omezit jízdy vlastním autem ve prospěch MHD, stejnou možnost úspor by volilo jen 14 procent mužů. Téměř stejnou měrou by muži i ženy omezili výdaje na sportovní aktivity.
“Bezmála polovina mužů a více než třetina žen by nepříznivou finanční situaci řešila využitím svých úspor. Skoro desetina respondentů by také zkusila s věřiteli dohodnout úpravu splátek svých stávajících závazků. A co je velmi důležité, jen zcela výjimečně by se Češi obrátili s žádostí o půjčku na svoji rodinu či přátele nebo některou z finančních institucí,“ uvedla Palendalová.
Nějakou formou půjčky by svoji nepříznivou situaci řešily jen tři procenta mužů a pouze jedno procento žen, vždy s preferencí půjčky od rodiny či přátel. Na úspory se mohou spolehnout především lidé pracující v oboru informačních a komunikačních technologií, zaměstnanci v bankovnictví a pojišťovnictví a lidé pracující ve státní správě a sociálních službách.
Zdroj: ČTK