Okupaci Československa připomene pražský festival NeverMore 68

Okupaci Československa připomene pražský festival NeverMore 68.

Třetí ročník festivalu NeverMore 68 na pražském Výstavišti připomene 56. výročí sovětské okupace Československa. Podtématem budou letos ženy disentu, kterým se bude věnovat výstava nebo rozhovory.

Festival návštěvníkům nabídne koncerty, projekci dokumentů nebo debaty a rozhovory, k vidění bude i sovětský tank s invazním pruhem. Výročí okupace také připomene prezentace bronzového památníku sochaře Jiřího Sozanského na nábřeží u Muzea Kampa, akci doprovodí kytarista Michal Pavlíček. Vyplývá to z informací od organizátorů akcí.

Festival NeverMore 68 začne ve středu 21. srpna v 15:00, odpolední program se uskuteční zejména na Podcast stage, kde například vystoupí v rozhovoru s Terezou Engelovou Jarmila Johnová, jedna z prvních signatářek Charty 77. Paměť národa uvede pamětnici Dagmar Hazdrovou, Michal Stehlík a Martin Groman budou hovořit o dosud neznámých detailech invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Respekt na festivalu uvede Silvii Lauder a hosty, ve 22:00 se pak uskuteční promítání filmu Vražda ing. Čerta.

Na festivalu budou také stánky organizací, jako jsou gulag.cz, Muzeum paměti XX. století, Post Bellum, Političtí vězni, nebo Muzeum na demarkační linii, které na akci přiveze ikonický tank T-55 s invazním pruhem. Už od 5. srpna je na Bruselské cestě na Výstavišti k vidění výstava Století žen, ve které Paměť národa prezentuje deset příběhů výjimečných a odvážných žen.

Na Video stage bude možné zhlédnout dokumenty, rozhovory a archivní záběry. Z Národního filmového archivu budou k vidění První hodiny okupace, z Paměti národa zazní svědectví televizní hlasatelky Kamily Moučkové o vysílání 21. srpna 1968 se sovětskými vojáky za zády.

Hudební složku festivalu obstarají tři interpreti, Monika Načeva vystoupí v 17:35, bude následovat písničkářka Anna Vaverková a večer zakončí pražské rapové duo PAST.

Výročí invaze připomene i prezentace památníku sochaře Jiřího Sozanského. Pětimetrový bronzový památník, který se jmenuje Sto třicet sedm, nese jména 137 mužů, žen a dětí, kteří přišli o život mezi 21. srpnem a 31. prosincem 1968. Sozanský památník představil loni na výročí okupace na výstavě, na letošní výročí jej umístí na nábřeží k Muzeu Kampa. Tam zůstane nejméně rok, další vývoj s jeho trvalým umístěním se ještě bude řešit, uvedl mluvčí muzea Daniel Hrdlička.

Vojska pěti států Varšavské smlouvy obsadila v roce 1968 Československo, aby násilím potlačila pokus liberálního křídla komunistické strany o reformu systému. Už první den okupace bylo v Československu zabito či smrtelně zraněno 58 lidí a do konce roku 1968 stoupl počet obětí na 108. Další oběti si vyžádalo tvrdé potlačení protiokupačních demonstrací režimem v roce 1969. Potvrdilo to nastupující éru takzvané normalizace, která přinesla politické čistky, posílení cenzury či omezení svobod.

Zdroj: ČTK

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře