Od ledna získala Celní správa ČR společně s Policií ČR a za určitých podmínek i obecní policií novou kompetenci při vymáhání pravomocně uložených nezaplacených pokut za dopravní přestupky (např. pokuty za překročení nejvyšší dovolené rychlosti, jízda na červenou, chybné parkování, telefonování za jízdy, jízda bez dálniční známky, řízení přetíženého vozidla, nevedení záznamů o době řízení, bezpečnostních přestávkách a době odpočinku, předložení neplatných dokladů).
Zjistí-li celníci při silniční kontrole, že řidič nebo provozovatel vozidla nezaplatil již dříve pravomocně splatnou dopravní pokutu, mohou nově na místě požadovat její okamžitou úhradu. Ta bude umožněna v hotovosti (v české měně) a platebním terminálem, kterým jsou hlídky vybaveny. Pokud nebude pokuta na místě zaplacena, mohou celníci zadržet registrační značku nebo zabránit v odjezdu vozidla přiložením „botičky“.
Pokud dlužná částka není na místě uhrazena řidičem či provozovatelem vozidla, který ovšem nemusí být v autě přítomen, nelze dále pokračovat v jízdě. Chce-li řidič pokračovat v cestě, musí tedy uhradit nedoplatek i za nepřítomného provozovatele vozidla. Celník při odebrání registračních značek nebo přiložení botičky řidiči sdělí, kdy a kde může nedoplatek zaplatit a zároveň za jakých podmínek dojde k vrácení odebraných registračních značek nebo sejmutí přiložené botičky.
Za den platby bude považován den, kdy úřední osoba platbu v hotovosti převzala. Pro zjednodušení případných kontrol doporučujeme řidičům v následujících 24 až 48 hodinách s sebou vozit potvrzení o úhradě.
Celní správa výběr dlužných částek prováděla už v minulosti, bez použití tohoto oprávnění, a například za loňský rok vybrala 11,5 milionů korun. Vybrané částky jsou převážně příjmem státního rozpočtu.
Podrobné informace naleznete na stránkách celní správy Nezaplacené pokuty za dopravní přestupky | Celní správa ČR (celnisprava.cz)
Zdroj: Státní správa