Stát v lednu znovu nabídne k prodeji zámek Veleslavín

Stát v lednu znovu nabídne k prodeji zámek Veleslavín.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) se v lednu podruhé pokusí prodat v elektronické aukci pražský zámek Veleslavín. Vyvolávací cenu snížil z 580 milionů korun na 493 milionů korun.

Stejně jako v prvním kole ÚZSVM umožní Praze či městské části Praha 6 dorovnat nejvyšší nabídku z aukce, uvedl dnes úřad v tiskové zprávě. Po neúspěšném listopadovém pokusu o prodej Praha tuto možnost nevyužila, cenu označila za přehnanou.

Elektronická aukce se uskuteční od 15. do 16. ledna. Zájemci o vstup do dražby musí před jejím zahájením složit kauci 15 milionů korun. V dražbě bude minimální příhoz 50.000 korun. Zájemci o koupi zámku budou mít příležitost si nemovitost prohlédnout 19. prosince a 9. ledna.

ÚZSVM se zámek Veleslavín pokusil v aukci prodat na konci listopadu, nikdo se ale do dražby nepřihlásil. Hlavní město ani městská část Praha 6 následně nevyužily možnosti odkoupit zámek za vyvolávací cenu 580 milionů korun. Zástupci magistrátu i městské části uvedli, že cenu považují za příliš vysokou. Pražský radní pro majetek Adam Zábranský (Piráti) ČTK řekl, že cena stanovená ÚZSVM odpovídá komerčním pozemkům pro developerský projekt, což je ovšem úplně jiný účel, než pro který by město areál využilo. V minulosti padly návrhy na to, že by sloužil školským či sociálním účelům. Praha by podle něj byla ochotná zaplatit nanejvýš třetinu tehdy navrhované částky.

Majetkový úřad v minulosti navrhoval zařadit zámek Veleslavín do výměny nemovitostí mezi Prahou a státem, ze které ale nakonec sešlo. Žádost Prahy o bezplatný převod ÚZSVM odmítl. Městská část Praha 6 nedávno s majetkovým úřadem dohodla roční zápůjčku a v červnu část areálu zpřístupnila veřejnosti.

Zámek Veleslavín s historickým parkem se rozkládá na třech hektarech a pochází asi z roku 1725. Byl postaven podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera pro císařovnu Amálii Brunšvickou. V první polovině 20. století sloužil jako neurologické sanatorium, které založili Leo Kosák a jeden z objevitelů Alzheimerovy choroby Oskar Fischer. Léčila se tam například Charlotta Garrigue Masaryková či Milena Jesenská.

Po komunistickém převratu byl areál znárodněn. Po revoluci měly objekt v nájmu různé instituce. Nyní spadá pod ÚZSVM, který areál získal od ministerstva práce a sociálních věcí v roce 2015. Naposledy byl areál rekonstruován v roce 1986.

Zdroj: ČTK

, , , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře