Zvýšit zapojení obyvatel do probíhajícího Sčítání 2021 měly za cíl cesty členů vedení Českého statistického úřadu do několika českých měst a obcí.
Zástupci ČSÚ při neformálních jednáních se starosty prodiskutovali dosavadní průběh sčítání a možnosti další spolupráce při informování obyvatel. Sčítání končí 11. května, a tak těm, kteří se dosud nesečetli, zbývá již jen několik dnů na vyplnění a odeslání formuláře poštou nebo na sečtení se online na webu scitani.cz.
„Bez spolupráce s obcemi by sčítání lidu nemohlo nikdy úspěšně proběhnout a do projektu byly zapojeny už dlouho před začátkem sčítání samotného. Starostové obcí si navíc uvědomují, jaký význam budou výsledky sčítání lidu pro municipality mít. Za dosavadní pomoc obcím velmi děkujeme,“ uvedl Marek Rojíček, předseda ČSÚ.
Předseda ČSÚ Marek Rojíček, 1. místopředsedkyně Eva Krumpová, místopředseda Jaroslav Sixta, ředitelka odboru informačních služeb Petra Kuncová, ředitel odboru komunikace Michal Novotný, nositel projektu sčítání Libor Svoboda spolu s mluvčí sčítání Jolanou Voldánovou zavítali tento týden do Boršova nad Vltavou, Čejetic, Jesenice u Rakovníka, Mnichova Hradiště a Nelahozevsi. Zástupci ČSÚ se při schůzkách se starosty shodli, že co nejvyšší zapojení obyvatel do sčítání je ve společném zajmu statistiků i obcí. Starostové byli současně informováni o průběhu sčítání a možnostech, jak podpořit aktivitu obyvatel pro vyplňování sčítacích formulářů v závěrečné fázi sčítání.
Informaci o průběhu sčítání zveřejňuje ČSÚ na webu scitani.cz. V tabulce s přehledem aktuální sečtenosti si může každý snadno zjistit, jak je na tom konkrétně jeho obec. K podpoření aktivity obyvatel ve sčítání mohou starostové využít i audionahrávku, kterou namluvila televizní moderátorka a tisková mluvčí Sčítání 2021 Jolana Voldánová. Nahrávka je určena k vysílání v obecním rozhlase nebo prostřednictvím místního televizního vysílání. Obce mají k dispozici i samotný text audionahrávky pro případ, že by tuto informaci chtěly sdělit samostatně.
Jednou z navštívených obcí byl Boršov nad Vltavou, který leží zhruba 6,5 kilometru od Českých Budějovic. Známý je především mezi vodáky, protože zde končí vodácky nejfrekventovanější úsek Vltavy. Aktivita zdejších obyvatel při sčítání je vysoká, na 100 bytů odeslali k 1. květnu 75,4 online nebo listinných formulářů.
Moderní sčítání lidu, domů a bytů se v naší zemi provádí již 150 let. Víme tak, že v roce 1869 žilo na území současného Boršova 723 obyvatel a stálo 87 domů. Při prvním porevolučním sčítání v roce 1991 zde sčítací komisaři napočítali 894 obyvatel a 283 domů. Hromadná výstavba nových rodinných a řadových domů mezi lety 2002 a 2004 zapříčinila strmý nárůst obyvatel obce, a Boršov nad Vltavou tak získal některé rysy satelitního městečka v zázemí Českých Budějovic. Podle posledního sčítání z roku 2011 zde stav obyvatel dosáhl 1 754 a počet domů 490 a bytů 587. Z nejaktuálnějších údajů ČSÚ vyplývá, že k 1. lednu 2020 žilo v Boršově 1 947 obyvatel, z toho 937 mužů a 1010 žen. Jejich průměrný věk dosahoval 38,7 roku.
Sčítání je totiž zcela jedinečným zdrojem dat o obyvatelstvu. Data jsou často využívána při přípravě žádostí o financování nejrůznějších projektů obcí. Výsledky sčítání mají také přímý vliv na výpočet podílu obcí na daňových výnosech v souladu se zákonem o rozpočtovém určení daní.
Současného starostu Boršova Jana Zemana proto velmi zajímá, jaké údaje aktuální Sčítání 2021 o jeho obci přinese. Zvláště pak otázka, zda počet obyvatel překročí hranici dvou tisíc. „Výsledky sčítání lidu, které u nás aktuálně probíhá, mohou výrazně ovlivnit život v Boršově. Ministerstvo financí totiž rozděluje výnosy z daní právě podle dat Českého statistického úřadu. Pokud se obyvatelé sčítání nezúčastní, přestože je to povinné, obec tím může každoročně přijít o významnou sumu peněz,“ připomíná starosta Zeman.
Sečíst se lze až do 11. května 2021, kdy Sčítání 2021 končí. Výhodou online formy sčítání je, že nemusíte nikam chodit, je to bezpečné a šetříte svůj čas. Můžete se sečíst odkudkoli bez kontaktu s jakýmkoliv úředníkem. Elektronický formulář je návodný a uživatelsky přívětivý. Webový formulář, který naleznete na www.scitani.cz, je optimalizován i pro mobilní zařízení. Můžete také využít mobilní aplikaci Sčítání21, která je dostupná v Google Play i App Store.
Pokud se někdo nesečte online, musí vyplnit listinný formulář. Sčítací komisaři je roznášejí od 17. dubna. Druhé kolo pokusů o jejich doručení začalo v pátek 30. dubna. Formuláře si lze vyzvednout i na kontaktních místech sčítání zřízených na více než 800 pobočkách České pošty a krajských správách Českého statistického úřadu. Aktuální informace o zapojených sčítacích komisařích a adresy kontaktních míst jsou zveřejněny na webu České pošty. Vyplněný listinný sčítací formulář lze do 11. května odeslat zdarma poštou v odpovědní obálce, kterou obdržíte od sčítacího komisaře, nebo odevzdat na kterémkoliv kontaktním místě sčítání. Podrobnosti jsou k dispozici na webu scitani.cz.
Zdroj: ČSÚ