Migrační pakt EU je podle Babiše zrůdná dohoda maskující uprchlické kvóty
Migrační pakt EU je podle předsedy ANO Andreje Babiše zrůdná dohoda, která maskuje zavedení uprchlických kvót pro unijní země. Vláda Petra Fialy (ODS) jej podle Babiše připravila, ale nakonec nepodpořila jen kvůli strachu o výsledek vládních stran v červnových volbách do Evropského parlamentu. Šéf ANO to řekl v úvodu mimořádné schůze Sněmovny, kterou si vyžádalo jeho opoziční hnutí.
Pakt podle předsedy ANO umožní přerozdělování ilegálních migrantů z Asie a Afriky s odlišnou mentalitou a kulturou, neboť je šílenou a „zrůdnou dohodou postavenou na povinné solidaritě, což není nic jiného než zamaskované uprchlické kvóty a výpalné za migranty“. Fiala plní všechny promigrační a ekofanatické úkoly, které v Bruselu dostane, prohlásil Babiš ve zhruba půlhodinovém projevu v rámci přednostního řečnického práva.
Sněmovna se k vlastnímu projednávání paktu pravděpodobně nedostane, neboť vládní koalice nepodpoří schválení programu schůze. Vystoupit tak budou moci pouze řečníci s přednostním právem, čehož chtějí využít nejen zástupci opozice, ale také vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Na kompromisní podobě migračního paktu se 8. února dohodli vyjednavači Evropského parlamentu a členských zemí EU, čeští zástupci se hlasování zdrželi. Podle zástupců vlády jsou reformní kroky méně ambiciózní, než Česká republika očekávala. Zvyšuje se také administrativní zátěž a snižuje možnost efektivně bránit nelegální migraci už na vnější hranici Evropské unie.
Babiš to dnes označil za zástupné argumenty. Podle předsedy ANO je jedinou hmatatelnou změnou v porovnání s návrhem, na kterém se vláda podílela, zřízení evropského koordinátora pro solidaritu.
Výsledná verze podle dřívějšího vyjádření ministerstva vnitra zásadně omezuje možnost prodloužení zadržování nelegálních migrantů na vnější hranici nad 12 týdnů. Původní možnost snadnějšího prodloužení měla řešit například situace, kdy zdrojové země odmítají efektivní spolupráci při identifikaci a přebírání migrantů. Celkově se podle vnitra také ztížily možnosti detence migrantů na vnějších hranicích EU, což může vést k pokračování sekundárních pohybů z hraničních států dál do členských zemí EU.
Zdroj: ČTK