V roce 2030 bude rakovina nejčastější příčinou úmrtí

Onkologové – V roce 2030 bude rakovina nejčastější příčinou úmrtí.

V roce 2030 bude podle onkologů rakovina nejčastější příčinou úmrtí v ČR. V současné době jsou to nemoci srdce, nádory představují nyní s necelými 28.000 zemřelých ročně čtvrtinu všech úmrtí.

Vzniku téměř poloviny z nich se dá podle odborníků předejít zdravějším životním stylem, přičemž riziko úmrtí výrazně snižuje zachycení nádoru v časném stadiu, například při screeningovém vyšetření lidí bez příznaků. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci České onkologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Dnes mohli lidé v ulicích potkat dobrovolníky, kteří na podporu Českého dne proti rakovině prodávají symbolické žluté kytičky.

“V poslední době se boj s kardiovaskulárními chorobami vzdor prodlužujícímu se věku daří, ale právě prodlužující se věk dává šanci nádorovým onemocněním,” uvedl místopředseda České onkologické společnosti Jindřich Fínek. V současné době se s nádorem za svého života potká každý třetí Čech, v roce 2030 to bude každý druhý.

Pět nejčastějších nádorů se podílí na každoročních úmrtích onkologických pacientů z více než poloviny. Rakovině plic podlehne každý rok přes 5200 lidí, nádorům tlustého střeva a konečníku přes 3300, slinivky břišní 2200, prsu téměř 1700 žen a prostaty více než 1400 mužů.

U čtyř z pěti nejčastějších nádorů mají Češi možnost si nechat ověřit, zda se u nich nezačaly rozvíjet, byť zatím nepociťují žádné příznaky. Gynekologové vyšetřují ženy kvůli riziku rakoviny děložního čípku při pravidelných prohlídkách, ženy od 45 let mohou podstoupit vyšetření mamografem na rakovinu prsu a obě pohlaví od 50 let na rakovinu tlustého střeva a konečníku. Od letošního roku je nově organizovaný také screening rakoviny prostaty, vyšetření z krve může udělat praktický lékař nebo urolog.

Podle Fínka se lékaři snaží vytipovat i pacienty, kterým hrozí rakovina slinivky. “Onemocnění není snadno diagnostikovatelné, ani snadno léčitelné. Můžeme ale zjistit přednádorové stavy,” vysvětlil s tím, že pokud se nádor pankreatu neobjeví náhodou, není prognóza pacientů dobrá.

Vedoucí Národního screeningového centra Karel Hejduk na dotaz ČTK doplnil, že lékaři všude na světě, včetně českých odborníků, se snaží najít jednoduchý ukazatel, jak pacienty v časném stadiu nemoci odhalit. “Až se to podaří, určitě za to dostanou Nobelovu cenu,” řekl. V současné době se proto lékaři snaží vytipovat více rizikové skupiny, například s tímto typem rakoviny v rodině nebo s náhle se objevivší cukrovkou.

Účast na screeningových vyšetřeních, přestože jsou pro pacienty zdarma, podle lékařů není dostatečná. Zejména vyšetření tlustého střeva podstoupila v posledních dvou letech jen asi třetina populace ve věku nad 50 let, pro které je určeno. Velký zájem není ani o screening rakoviny plic, kterého se mají účastnit současní či bývalí kuřáci. Lidé se podle dřívějších průzkumů někdy bojí jak samotného vyšetření, tak negativní diagnózy. Podle lékařů to ale není na místě, díky pokrokům v léčbě se přežití pacientů zlepšuje.

“Rakovina, pokud se zachytí v časném stadiu, tak je prakticky vyléčitelná. My jsme schopni pacientům nabídnout život tak dlouhý, jako by žádnou rakovinu neměli,” uvedl předseda Sekce mladých onkologů jejich odborné společnosti Michal Eid.

Polovina všech případů rakoviny je podle lékařů preventabilní, tedy nemusí vzniknout, pokud by člověk dodržoval zdravý životní styl. Díky tomu by se roční počet nových nádorů mohl z 80.000 až 90.000 snížit na zhruba 45.000. Se zkušeností s rakovinou v Česku žije přes půl milionu lidí, výjimkou kvůli delší době života nejsou ani pacienti s více než jedním nádorem.

Nádory s nejvyšším počtem úmrtí (v roce 2021):

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře