Vodním záchranářům letos výrazně přibylo zásahů, může za to teplé počasí.
Vodním záchranářům v letošní sezoně výrazně přibylo zásahů. K včerejšímu dni zaznamenali na 17 přehradách v Česku 1050 výjezdů, loni za celou sezonu jich bylo 836. Souvisí to s teplým počasím, loni byly prázdninové měsíce víc deštivé, řekl při preventivní akci Bezpečně u vody u Slapské přehrady prezident Vodní záchranné služby Českého červeného kříže David Smejkal.
Společné preventivní akce vodních záchranářů a policie v Juniorcampu Nová Živohošť se dopoledne zúčastnilo asi 150 lidí, akci narušila nepřízeň počasí. Na programu byly ukázky záchrany tonoucích a návštěvníci se seznámili také s prací policejních potápěčů a psovodů.
“Ukazuje se, že lidé se vrací více k přehradám v Česku a chovají se aktivněji než dřív, a právě z toho jsou ty úrazy,” uvedl Smejkal. Vedle záchrany tonoucích posádky například vyjíždějí k úrazům a náhlým onemocněním, dehydrovaným pacientům nebo případům, kdy to lidé přeženou s alkoholem. Proti minulosti vodní záchranáři letos častěji pomáhají lidem, kteří mají alergické reakce po bodnutí hmyzem.
Velký počet výjezdů v letošní sezoně zaznamenala i posádka záchranářů na Slapské přehradě. “Letos je to extrémní. Máme už 146 výjezdů jenom tady na Slapech, přitom loni jsme končili celou sezonu se 125,” řekl ČTK mluvčí záchranářů Daniel Vičan.
Záchranáři letos na Slapech zaznamenali také dva případy utonutí. V jednom šlo zhruba o sedmdesátiletého zkušeného plavce, kterého ve vodě postihl zdravotní problém. Ve druhém případě zemřela žena po pádu z vodního skútru. Podle Vičana neměla vestu a zřejmě byla pod vlivem alkoholu. “Našli ji potápěči až druhý den,” uvedl.
Nejčastějším problémem je podle něj alkohol, kvůli kterému lidé podceňují své síly. Řada plavců také často křižuje dráhu plavidlům. Podle Vičana by si lidé, kteří mají potřebu plavat přes celou přehradu, měli pořídit plaveckou bóji nebo alespoň barevnou čepici, aby byli dobře vidět. “Zatím se naštěstí nestal případ, že by někdo někoho přejel,” dodal mluvčí.
Vodní záchranáři poskytují rozšířenou první pomoc a technickou pomoc na vodě a v její blízkosti. Působí na 18 stanovištích u 17 přehrad, na Lipně mají stanoviště dvě.
Zdroj: ČTK, foto Facebook Vodní záchranná služba ČČK