Vysoké ceny másla? Zneužití trhu před Vánocemi.
Za vysokými cenami másla je zjevně část velkých mlékáren a prodejců, kteří se snaží využít či zneužít situaci na trhu před Vánocemi. V diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News to dnes řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Dodal, že nemá nástroje na ovlivnění cen potravin, příslušné kontrolní orgány ale podle něj mohou dohlédnout na férovost. Místopředseda ANO Karel Havlíček v debatě uvedl, že důvodem vysokých cen jsou mimo jiné drahé energie či daň z přidané hodnoty vyšší než je v jiných zemích.
Předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček koncem října uvedl, že současné zdražování másla odpovídá rostoucím cenám mléčné suroviny a rostoucí spotřebitelské poptávce. ČTK řekl, že toto zdražování považuje za reálné a opodstatněné. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Tomáš Prouza tehdy odmítl, že by obchodní řetězce zvýšily u másla své marže.
Máslo podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) dále zdražuje. V říjnu stálo 275,06 koruny za kilogram, tedy asi 68,8 koruny za běžnou kostku o 250 gramech. Proti září se cena zvýšila o 11,2 procenta, ve srovnání s loňskem o 34,04 procenta. Letošního maxima dosáhly i ceny mléka, eidamu a vajec. Naopak bílý jogurt, který stál v září nejvíc od začátku roku, meziměsíčně zlevnil o 9,7 procenta na 10,52 koruny za 150gramový kelímek.
Litr polotučného mléka se do září držel na přibližně 24 až 25 korunách, v říjnu podle ČSÚ stál 25,54 koruny, což představuje meziměsíční nárůst o 1,79 procenta. Přesto je ale mléko levnější než loni, kdy stálo 25,65 koruny.
Zdroj: ČTK