Starší byty zdražily koncem roku o 17 %.
Na konci roku 2024 zaznamenal trh s nemovitostmi v České republice výrazný růst cen starších bytů, které v průměru zdražily o 17 %. Medián cen za metr čtvereční činil 68.421 korun.
Tento jev odráží pokračující vysokou poptávku po nemovitostech i přes rostoucí úrokové sazby a zvyšující se životní náklady. Analytici uvádějí, že důvodem je omezená nabídka nových bytů a snaha kupujících investovat své prostředky do stabilního a dlouhodobě ceněného majetku. Odborníci navíc očekávají, že i letos jejich ceny dále porostou.
V průměru o pětinu meziročně ve čtvrtém čtvrtletí 2024 vzrostly ceny starších bytů v Ostravě a Ústí nad Labem. O 15 procent pak ceny vzrostly v Plzni a Českých Budějovicích a o 12 procent v Praze. Nejméně, o desetinu, zdražily byty v Brně a o 11 procent v Hradci Králové. Podle analýzy zpomaluje růst cen starších bytů v mezičtvrtletním srovnání. Oproti třetímu čtvrtletí v průměru vzrostly o pět procent, přičemž nejvyšší šestiprocentní nárůst byl zaznamenán v Ostravě.
V absolutních hodnotách v Praze stoupla ke konci roku cena za metr čtvereční téměř o 15.000 korun na 136.652 korun. V Brně bylo možné koupit starší byt v dobrém stavu v průměru za 106.865 korun za metr čtvereční, přičemž průměrná cena za byt o 80 metrech čtvereční tam meziročně vzrostla o 756.000 korun. V Ostravě byl takový byt dražší o 722.000 Kč a v Ústí nad Labem o 498.000 Kč. Ceny za metr čtvereční byly v obou městech oproti jiným stále nejnižší. V Ostravě stál metr čtvereční 53.509 korun a v Ústí nad Labem 38.119 korun.
Růst cen byl podle analýzy důsledkem nedostatečné nabídky nemovitostí na trhu a ochoty kupujících akceptovat výši úrokových sazeb na trhu. Podle odhadů ČSOB stavební spořitelny banky a stavební spořitelny v Česku loni poskytly úvěry na financování bydlení za 305 miliard korun, o 135 miliard více než roce 2023. Objem hypoték činil 256 miliard korun po předloňských 137 miliardách. Objem úvěrů ze stavebního spoření stoupl o 16 miliard na 49 miliard korun.
Podle dnes vydaných dat Swiss Life Hypoindexu průměrná sazba hypoték na počátku ledna opět klesla, oproti předchozímu měsíci o 0,09 procentního bodu na 5,13 procenta. Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti (LTV) při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,13 procenta činila v lednu 20.730 korun. Ve srovnání s předchozím rokem tak klesla přibližně o 1000 korun.
Letos by se podle odborníků poptávka po nemovitostech měla opět zvýšit, což povede k jejich dalšímu zdražování. Podobně jako loni by kvůli nižší bytové výstavbě, a tedy nižší nabídce na trhu, měly zdražovat o jednotky procent také starší byty. Současně s vlastnickým bydlením by podle nich obdobným způsobem mělo růst také nájemné.
Závěrem lze říci, že zdražování starších bytů je výsledkem kombinace několika faktorů, které přetvářejí realitní trh, a bude zajímavé sledovat, jak se tento trend vyvine v příštích měsících.
REDAKCE / Zdroj: ČTK