ČR za rok 2024 obdržela z EU 372 milionů Kč za dodávky materiálu Ukrajině.
Česká republika obdržela za rok 2024 kompenzaci za vojenský materiál dodaný Ukrajině z Evropského mírového nástroje (EPF) v celkové výši 372 milionů korun. Další kompenzace budou následovat v letošním roce.
Česká republika prostřednictvím Ministerstva obrany ČR nadále pokračuje ve vojenské podpoře Ukrajiny. Evropská unie pomocí svého mimorozpočtového nástroje EPF (European Peace Facility) skrze zpětné refundace částečně kompenzuje dodávky vojenského materiálu členským státům. České republice bylo ke konci roku 2024 za dodávky materiálu vyplaceno zbývajících 127 milionů Kč. Celkově za rok 2024 ČR obdržela 372 milionů Kč a další refundace budou následovat opět v letošním roce.
Dodávky materiálu a výzbroje ukrajinským ozbrojeným silám jsou již od roku 2022 refundovány z EPF postupně podle pravidel dohodnutých členskými zeměmi EU. Tato pravidla v sobě zahrnují i silné kontrolní a monitorovací mechanismy. Za roky 2022-2023 obdržela ČR v několika platbách refundace v celkové výši přes 360 milionů Kč. Dosavadní částka tedy dosahuje více než 730 milionů Kč. Proplácení finančních kompenzací za dodávky Ukrajině bude pokračovat minimálně do roku 2027. Nadále také probíhá výcvik pod hlavičkou mise EUMAM, který je rovněž z EPF refundován.
„Podpora Ukrajiny pomocí dodávek vojenského materiálu představuje pro napadenou zemi ve válce zásadní pomoc. Musíme proto zcela jistě pokračovat i nadále. Vítám, že EU vnímá důležitost podpory a náklady refunduje. Dodávkami vojenského vybavení Ukrajině tak neoslabujeme naši vlastní obranyschopnost, protože finanční kompenzace můžeme použít na nákup nového vojenského materiálu,“ říká ministryně obrany Jana Černochová.
EPF je klíčovým mechanismem EU k podpoře partnerských zemí, který slouží k financování priorit v oblasti obrany a bezpečnosti, jež z podstaty zakládajících smluv není možné financovat přímo z unijního rozpočtu. Původně byl zřízen za účelem financování misí a operací EU a ke stabilizaci partnerských zemí EU. S vypuknutím ruské agresivní války vůči Ukrajině začal být nástroj využíván také k refundacím za vojenské vybavení, které Ukrajině členské země dodávají, aby mohly členské státy dále investovat do modernizace svých obranných schopností.
Zdroj: ČTK / MOČR