Vysočina Tourism se zapojila do projektu Cyrilometodějské stezky.
Krajská příspěvková organizace Vysočina Tourism je od prosince 2024 oficiálním partnerem sdružení Evropské kulturní stezky svatých Cyrila a Metoděje. Sdružení je nositelem mezinárodního projektu Stezky Cyrila a Metoděje. Cílem je oživit, propojit a prezentovat historické a kulturní dědictví spojené s těmito významnými světci. Novodobí poutníci tak mohou objevovat jejich stopy i na Vysočině.
Bratři Cyril a Metoděj se zasloužili o rozvoj křesťanství a kultury v oblasti střední Evropy, a jejich odkaz dodnes spojuje státy napříč Evropou. „Cílem je nejen propojovat památky a turistické cíle či pěstovat kulturní dědictví, ale i nabídnout trasu pro poměrně oblíbenou dálkovou pěší turistiku. Vysočinou tak budou putovat poutníci ve stopách těchto světců. Navíc půjdou po stezce, která je v rámci kulturního dědictví ve společnosti takových pěších tras jako je třeba slavná pouť do Santiago de Compostela,“ popisuje důvody pro zapojení do „stezek“ Klára Merunková z Vysočina Tourism.
Sdružení má nyní 37 oficiálních členů z 10 zemí Evropy a po celý rok přináší pestrou kulturně vzdělávací nabídku a produkty cestovního ruchu pod společnou značkou Cyrilometodějská stezka. Vstupem do tohoto projektu se Vysočina Tourism podílí na společné propagaci jedinečné nabídky turistických tras, míst a aktivit, které vedou po stopách Cyrila a Metoděje.
Na území Evropy pak tato pěší dálková stezka v délce více než 5000 km prochází Polskem, Slovenskem, Rakouskem, Itálií, Albánií, Severní Makedonií, Řeckem a Tureckem.
V celém Česku je ve spolupráci s Klubem českých turistů vyznačeno 961,5 km pěších cyrilometodějských tras směřujících z různých směrů na poutní místo evropského významu – Velehrad. V Kraji Vysočina pak stezky prochází celou jeho severní částí a spojují významné kulturní památky, poutní místa i jedinečnou přírodu. A to od Ledče nad Sázavou, přes Světlou nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě a Bystřici nad Pernštejnem.
„Stezky jsou pozvánkou pro všechny nadšené cestovatele, kteří na trase objeví zdejší pohádkové hrady, zámky i kostely, i spoustu dalších turistických atraktivit, nebo si jen vychutnají klid a pohodu, kterou putování po přírodních krásách Vysočiny přináší,“ doplňuje ředitel Vysočina Tourism Zdeněk Navrátil.
Cyrilometodějská stezka je první trasa zaměřená na slovanské kulturní dědictví, která byla uznána Radou Evropy a certifikována jako Kulturní stezka. Tento certifikát, který stezka získala v roce 2021, ji zařazuje mezi nejvýznamnější evropské kulturní trasy. Toto jedinečné uznání je z hlediska nehmotného kulturního dědictví srovnatelné se zápisem do UNESCO.
„Stezky svatých Cyrila a Metoděje je unikátní projekt zaměřený na církevní a kulturní cestovní ruch. Má velký potenciál oslovit mnohem širší skupinu turistů. Někdo hledá sportovní výzvu, někdo putuje kvůli sebepoznání a je často jedno, kolik mu je let. Projekt je pro z Vysočinu zároveň další příležitostí, jak přitáhnou do regionu nové turisty, přitom ve formě udržitelného cestování. Těšíme se, že se můžeme podílet na společném rozvoji stezky, a přitom propagovat krásná místa na Vysočině,“ doplňuje Zdeněk Navrátil, ředitel organizace Vysočina Tourism.
Zdroj a foto: Kraj Vysočina / Cyrilometodějská stezka