Zaměstnavatelé dále čelí nedostatku kvalifikovaných lidí.
Zaměstnavatelé přes mírný růst nezaměstnanosti během zimy nadále čelí dlouhodobému problému, kterým je nedostatek kvalifikovaných lidí. Novinářům to dnes řekl analytik provozovatele pracovních portálů Alma Career Tomáš Ervín Dombrovský. Vychází z nedávného průzkumu mezi zaměstnavateli a z dat portálů Jobs.cz a Prace.cz za první čtvrtletí letošního roku.
Data Alma Career ukazují na to, že poptávka po pracovnících zůstává v Česku celkem stabilní a v některých sektorech dokonce trvale vysoká. Během letošního prvního čtvrtletí bylo na portálech Jobs.cz a Prace.cz zveřejněno celkem 113.398 pracovních nabídek. To je mírný meziroční pokles o 5,4 procenta.
Čtyři pětiny společností s více než deseti zaměstnanci letos alespoň částečně nabírají, zpravidla jako náhradu za odcházející kolegy, vyplývá z dat. Aktivní nábor nových lidí letos plánuje třetina zaměstnavatelů. Naopak 17 procent firem snižuje nebo plánuje snižovat stavy, navíc většinou mírně, do pěti procent z počtu zaměstnanců.
Zároveň roste počet lidí reagujících na pracovní nabídky, alespoň jednu reakci poslalo v prvním čtvrtletí tohoto roku 345.000 lidí, což je meziroční nárůst o 10,1 procenta. Celkově zájemci na všechny obsazované pozice během prvního čtvrtletí přes pracovní portály a další služby Alma Career zaslali 2,152.544 reakcí, o 9,2 procenta více než za stejné období loni.
Na první pohled by se podle Dombrovského mohlo zdát, že se trh vrací k určité rovnováze. Neuspokojená poptávka se neprohlubuje, dostupných kandidátů postupně přibývá, míní. Ti však často podle něj nenaplňují očekávání a potřeby zaměstnavatelů. „Do určité míry se tak poptávka s nabídkou nepotkává, ať odborně nebo geograficky. Zásadní nerovnováha je zejména v technických profesích, zdravotnictví a ve specializovaných službách,“ dodal.
Pozice, které firmy poptávají opakovaně a dlouhodobě, často zůstávají neobsazené. Kritický je zejména nedostatek lidí v technických oborech a stále více také ve zdravotnictví a sociální péči, ukazují data Alma Career. U zdravotních sester podle nich dostanou zaměstnavatelé v průměru pouze čtyři reakce na inzerát. U pozic projektantů či vývojových inženýrů jsou to necelé čtyři reakce na inzerát, elektroinženýrů či stavbyvedoucích jen tři.
Naopak některé obecnější profese, u nichž často stačí nižší kvalifikace, mají vysoký počet reakcí. U recepčních je průměr 45, u číšníků a servírek 32, pracovníků back office, tedy zázemí, 31 a u fakturantů je téměř 30 reakcí. Tyto profese podle portálu zaměstnavatelé na rozdíl od specializovaných pozic výrazně častěji otevírají absolventům všech typů škol, a to i bez předchozí praxe.
Alma Career působí na českém trhu pod značkami Jobs.cz, Práce.cz, Platy.cz, Atmoskop.cz či mobilní aplikace Práce za rohem.
Zdroj: ČTK
Firemní finance • Podnikatelské úvěry až do výše 50 milionů korun