Poslanecká sněmovna ve středu schválila kompromisní pozměňovací návrhy Senátu k návrhu zákona o opatřeních k přechodu ČR k nízkouhlíkové energetice. Zákon řeší tržní selhání a je jedním z předpokladů pro rozvoj nových jaderných zdrojů v ČR, resp. zajištění nízkouhlíkové energetiky, stabilních dodávek elektřiny a energetické soběstačnosti.
Sněmovna zákon schválila se širokou podporou napříč politickým spektrem a také na základě stanoviska Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů v ČR.
„Schválení zákona je dalším krokem k vybudování nových jaderných zdrojů a předpokladem k zajištění dekarbonizace, energetické bezpečnosti a vyššího podílu bezemisních zdrojů, zároveň vytváří základ pro cenově dostupnou elektřinu z jádra,” říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
„Nyní de facto neexistují tržní pobídky pro investice do nových jaderných či jiných bezemisních zdrojů energie, tato tržní selhání potvrdila sama Evropská komise. Nový zákon pomáhá tuto situaci řešit a reflektuje doporučení mezinárodních organizací jako např. OECD či Mezinárodní agentury pro atomovou energii. S Evropskou komisí jsme průběžně v kontaktu, probíhá proces notifikace mechanismu podpory nových zdrojů a jeho slučitelnosti s pravidly vnitřního trhu EU,“ dodává náměstek ministra průmyslu a obchodu pro jadernou energetiku Tomáš Ehler.
Podrobnosti k zákonu jsou k dispozici podrobněji tady a také zde. Nízkouhlíkový zákon by měl nabýt účinnosti k 1. lednu 2021 a vytvořit rámec podpory pro nové jaderné zdroje v ČR v souladu se Státní energetickou koncepcí prioritně v lokalitách Dukovany a Temelín.
Zdroj: MPO