Ta politická korektnost nás jednou zabije. Zatím tedy podruhé “zabila” jen amerického Othella na Michiganské univerzitě.
Že se nás to americké šílenství netýká? Nemylme se. Díky různým novodobým Rudým gardám se nám to může brzy nastěhovat do škol taky. První takové vlaštovky už vypuštěny byly, stačí si vzpomenout na tzv. Šátkovou kauzu, kdy se všemožné neziskovky, včetně klanu Šabatů, snažily roky zničit dobré jméno české zdravotnické školy kvůli „studentce“, která neuměla česky ani slovo, tu školu viděla dvakrát v životě z rychlíku a ve finále zmizela v nenávratnu.
Zde progresivní studenti pranýřují hudebního skladatele za to, že jim pustil film. Tenhle světově uznávaný umělec, který na dané škole působil dvacet let, a jehož díla hrají orchestry po celém světě, teď vyletěl za to, že útlocitným mladíčkům pustil film s považte Maurem. Taky co měl dělat že, když ten seminář byl o Shakespearovi, a ten Othello prostě holt Maur byl. A byl by asi trapas, kdyby hlavní hrdina byl sice černý (to Maurové bývají), ale hrál by ho někdo úplně bílý. A tak má představitel titulní role Laurence Olivier v tom skoro šedesát let starém filmu načerněný obličej.
Takže polovina studentek omdlela hrůzou a na starého pana profesora, který je shodou okolností původem z Číny, a už jednou ty skutečné Rudé gardy zažil, podaly vážnou stížnost k vedení. Pan dirigent byl ze semináře vyhozen, škola sklapla podpatky, srdceryvně se omluvila a jede se dál podle nových pravidel. Pan Sheng se jistě obejde i bez této instituce, a bude dál psát svá úspěšná hudební díla. Co bude dělat škola nevím. Možná hledat Maura pro Othella. Možná se bude tvářit, že Othello ani Laurence Olivier neexistovali. Možná vymaže ze záznamů školy pana Shenga. Pro jistotu. A nebo taky možná jednou pro vždy vymaže Shakespeara, a nahradí ho nějakým jiným, více progresivním, multikulturním, levicovým autorem. Jako ty obrazy svých zakladatelů.
Já tohle nechci. Škola má vzdělávat, a my se máme z historie poučit. Ne ji mazat a přepisovat, jak se momentálně nějakému aktivistickému šílenci zamane.
Autor: Jana Marková, soukromá podnikatelka a absolventka Filozofické fakulty Univerzity Palackého