Inflace: Spotřebitelské ceny stouply o 17,2 procenta, Květnovému růstu cen dominovaly potraviny, Koalice zamítla debatu o opatřeních proti růstu cen potravin. Více než čtvrtina domácností v ČR je na hranici chudoby

Sněmovna (Koalice Spolu a PirSTAN) dnes neumožnila širší debatu o možných opatřeních proti růstu cen potravin. 

Zamítla návrh programu mimořádné schůze svolané z podnětu opozice, která chtěla slyšet, jak bude vláda situaci řešit. Před hlasováním mluvila jen pětice řečníků z hnutí ANO a z SPD s přednostním právem. Volali například po snížení daně z přidané hodnoty na potraviny a po omezení marží obchodních řetězců. Vystoupení trvala celkem přes dvě hodiny.

Pro návrh programu mimořádné schůze pak hlasovalo 64 opozičních poslanců ze 149 přítomných zákonodárců. Koaliční členové dolní komory jej nepodpořili.

Nynější růst cen způsobilo podle prvního místopředsedy klubu ANO Jaroslava Faltýnka i snížení soběstačnosti Česka ve výrobě základních potravin. Vlády s účastí ANO tento proces podle něho aspoň zastavily. “Máme strach, že kroky současné vlády mohou pokles (soběstačnosti) opět nastartovat,” uvedl Faltýnek.

Vedle snížení daně z přidané hodnoty na potraviny podle něho ANO navrhuje regulaci marží obchodních řetězců a omezení jejich nekalých praktik, odklad změn v zemědělských dotacích nebo zvýšení potravinové rezervy ve státních hmotných rezervách. “Současná vláda vyhodnocuje, analyzuje, dává signály, ale okolní země začaly věci konkrétně řešit,” uvedl Faltýnek.

Ceny potravin po chystaném zdražování
  • Konzumní chléb Šumava – 50 Kč
  • 1 kus rohlíku – 5 Kč
  • 100 g dušené vepřové šunky – 60 Kč
  • 250 gramů másla – 100 Kč
  • 1 litr mléka – 50 Kč
  • 1 kg mouky – 40 Kč
  • 1 kg brambor – 60 Kč
  • 1 kg kuře chlazené – 200 Kč
  • 1 kg vepřové krkovice – 450 Kč
  • 1 kg hovězí zadní – 550 Kč
  • 1 kg losos – 800 Kč

Předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš označil české zemědělství za “úplnou katastrofu”, za níž mohou podle něho ODS a ČSSD při jejich vládních angažmá. Babiš, jenž své firmy podnikající i v zemědělství vložil do svěřenských fondů, poukazoval třeba na podle něho nespravedlivě dojednané podmínky pro české zemědělce při vstupu do Evropské unie nebo na umožnění prodeje půdy cizincům.

Hnutí SPD podle lídra Tomia Okamury prosazuje nulovou sazbu daně z přidané hodnoty na základní potraviny a zakotvení povinnosti dodávání elektřiny jednotlivcům i firmám za cenu odpovídající výrobním nákladům. Okamura opět obvinil vládu z toho, že “drakonicky” rostoucí ceny neřeší a žádné základní kroky obyvatelům nenabízí. “Inflační spirála není u konce, díky neschopnosti vlády roste,” prohlásil předseda SPD.

Šéf poslanců hnutí SPD Radim Fiala se pak opřel do zemědělské politiky Evropské unie a do zahraničních obchodních řetězců. “Obávám se, že bude ještě hůř. Že ceny potravin porostou exponenciálně, a co víc, že nebudou,” uvedl. Podle Fialy je nutná okamžitá podpora těch zemědělců, kteří jsou schopni navýšit výrobu potravin a naopak zrušit podpory do extenzivních výrob, které nic nepřinášejí.

“Jsme svědky nejvyššího růstu cen potravin od 90. let,” uvedla místopředsedkyně Sněmovny za ANO Jana Mračková Vildumetzová. Některé skupiny obyvatel, například samoživitelky a samoživitelé a senioři, jsou podle ní nuceny omezit nákup některých potravin, třeba masa.

Podívejte se, jak hlasovali vámi volení poslanci:

Pro návrh programu mimořádné schůze pak hlasovalo 64 opozičních poslanců ze 149 přítomných zákonodárců. Koaliční členové dolní komory jej nepodpořili.

Zdroj: ČTK, Foto: Shutterstock

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře