Nejvyšší podporu v prezidentských volbách má i nadále předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš a armádní generál ve výslužbě Petr Pavel. Vzrostly preference odborového předáka Josefa Středuly, který v minulém měsíci oznámil svůj záměr kandidovat na prezidenta.
- Novinkou v květnovém prezidentském modelu je nárůst preferencí Josefa Středuly, který
se stal třetím nejčastěji uváděným kandidátem, ale jeho volební potenciál je nízký. Může
to být způsobeno podporou od prezidenta Miloše Zemana a silnějším zviditelněním
v médiích. - Na prvním místě je Andrej Babiš (28,5 %). Oproti minulému šetření si mírně polepšil
a je to pravděpodobně důsledek intenzivní kontaktní kampaně. Na druhém místě zůstává
Petr Pavel (19,5 %) s téměř stejným výsledkem jako v předchozím prezidentském modelu.
Na třetí místo se nově dostal Josef Středula (7,5 %). - Z hlediska volebního potenciálu jsou první dvě místa stejná – na prvním je Andrej Babiš
(34,5 %), na druhém Petr Pavel (28,9 %). Třetí nejvyšší volební potenciál má Pavel
Fischer (20,2 %) následovaný Markem Hilšerem (16,6 %), Miroslavou Němcovou (14,5 %)
a Josefem Středulou (11,9 %). - Andrej Babiš má nejvyšší podporu mezi lidmi ve věku 65 let a více (45,8 %), Petr Pavel
především mezi těmi ve věku 25 až 34 let (33,8 %). - Lidí, kteří plánují volební účast, ale nemají jasno v podpoře konkrétního kandidáta,
je oproti minulému šetření mírně méně (44,5 %).
V květnovém volebním modelu agentury Median si Babiš mírně polepšil a získal podporu 28,5 procenta lidí. Téměř stejný výsledek jako v předchozím modelu má Pavel, kterého by podpořilo 19,5 procenta lidí. Středula se v průzkum stal třetím nejčastěji uváděným kandidátem se 7,5 procenta.
Nejvyšší volební potenciál, tedy zisk v případě podpory ode všech, kdo zvažují jejich volbu, má podle Medianu Babiš. Činí 34,5 procenta. Na druhém místě je s potenciálem 28,9 procenta Pavel. Třetí nejvyšší potenciál má senátor Pavel Fischer, dosahuje 20,2 procenta.
Ačkoliv je v modelu znát nárůst preferencí Středuly, jeho volební potenciál je podle Medianu nízký. Činí asi 12 procent. Předstihli by ho i senátor Marek Hilšer a bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová.
Mírně na 44,5 procenta ubylo lidí, kteří plánují jít k volbám, ale zatím nemají vybraného kandidáta. Hlavu státu budou Češi v přímé volbě vybírat začátkem příštího roku. Babiš ani Pavel kandidaturu ale ještě oficiálně neoznámili.
Celkem se chtějí o prezidentskou funkci ucházet zatím dvě desítky lidí, mezi nimi třeba podnikatel Karel Janeček, komik Miloš Knor, senátor Marek Hilšer, advokátka Klára Long Slámová, někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, šéf hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES Jakub Olbert, teolog a mediální expert Ivo Mareš, bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a ekonomka a bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.
Podmínkou účasti ve volbách jsou podpisy minimálně 20 poslanců, deseti senátorů, nebo 50.000 občanů. Prezidentu Miloši Zemanovi skončí druhý pětiletý mandát začátkem března příštího roku, znovu už kandidovat podle ústavy nemůže.
Zdroj: ČTK/Median