ANO vládne v krajích i s obskurními stranami.
Větší úspěšnost hnutí ANO při vytváření krajských koalic po letošních volbách se podle brněnského politologa Michala Pinka dala očekávat. Hnutí, které bude mít hejtmany a hejtmanku v osmi ze 13 krajů, je nyní na rozdíl od roku 2020 opoziční stranou a výrazně tak posílilo svůj vliv. Po vítězství ve volbách před čtyřmi lety mělo tři hejtmany. Letos se ale podle Pinka někdy spojilo s “obskurními organizacemi”, třeba s SPD, Trikolorou a PRO. Spolupráce s ODS v Ústeckém kraji pak podle Pinka znevažuje strany v očích voličů ve sněmovních volbách příští rok.
ANO se s SPD, Trikolorou a PRO spojilo na Vysočině a v Moravskoslezském kraji, v Olomouckém kraji je to obdobné. “V Ústeckém kraji spolupracuje (ANO) s ODS a je otázka, jak se tohle souvládí bude dál projevovat. Znevažuje to ale strany v očích voličů v nadcházejících sněmovních volbách. Budou se ptát, proč mají strany volit, když nakonec půjdou do koalice s tím, koho nechtějí. Platí to ze strany ANO i ODS. Je na nich, jak si to vykomunikují,” poznamenal Pink.
Hnutí ANO získalo v krajských volbách stejně jako před čtyřmi lety deset ze 13 krajů. V Moravskoslezském a Karlovarském kraji získalo dokonce nadpoloviční většinu hlasů. V Jihočeském, Jihomoravském a Libereckém kraji zvítězily vládní strany v čele s dosavadními hejtmany. Silnější z voleb vzešlo i opoziční hnutí SPD a koalice Stačilo!, naopak fiaskem skončilo hlasování pro vládní Piráty.
Pink ve srovnání s předchozími volbami čekal ještě o něco výraznější zisky ANO. “Když se podíváme například na krajské volby 2012, 2008, 2004, tak vždy hlasitá opoziční strana získává výrazně víc než všichni ostatní. V roce 2008 měl Jiří Paroubek všechny hejtmany, nebyl kraj, kde by ČSSD nesestavila snadno koalici. Dnes to není tak jednoznačné vítězství opozice,” míní Pink. Podle něj je jedním z důvodů předvolební kampaň hnutí ANO. “Nebyla tak důrazná a propracovaná. Můžeme u Andreje Babiše vidět určitou únavu. Měl několik funkcí. Je zakladatel, byl ministr, premiér, kandidát na prezidenta a jede pořád dál,” dodal Pink.
Krajské volby podle něj také ukázaly pokračující polarizaci mezi periferními oblastmi, jako je Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj, a centrálními regiony, kam řadí třeba Brno. “Jihomoravský kraj se vzhledem k velké městské aglomeraci a procesu suburbanizace čím dál více stává centrem a nikoliv periferií. Podoba ne úplně výrazné kampaně ANO a společná koaliční kandidátka tak poskytla dobré výchozí podmínky pro vítězství Spolu. Pokud by vládní strany podobně postupovaly i v jiných krajích, mohly získat více,” řekl Pink. Babiš se navíc podle něj posouvá ke konzervativně národovecké levici, kde by dříve bylo třeba KSČM, čímž si uzavřel cestu před městským liberálem.
V souvislosti se sněmovními volbami, které se konají příští rok, lze podle Pinka z krajských voleb vnímat “unavenost marketingové továrny ANO” nebo obnovení sil KSČM. Hlavním doporučením pak podle něj je vytváření předvolebních koalic, které se v krajských volbách osvědčily. Věří, že třeba Piráti by dopadli lépe, pokud by se spojili například se Zelenými.
Zdroj: ČTK