Dokončených bytů v roce 2020 bylo meziročně méně, i přesto je tento rok druhým nejúspěšnějším v uplynulém desetiletí. Převládají byty v rodinných domech, které se dokončují s vyššími náklady na výstavbu, ale ve vyšším energetickém standardu.
V roce 2020 bylo dokončeno 31 412 nových bytů, meziročně o 5,5 % méně. Více jak polovina byla v rodinných domech, třetina pak v bytových. „Na výstavbu nových bytů bylo v roce 2020 vynaloženo 109,5 mld. Kč a meziročně tyto náklady vzrostly o 5,4 %. U jednoho bytu v rodinném domě vyšplhaly v průměru na 3,75 mil. Kč, u bytu v domě bytovém na 2,65 mil. Kč,“ říká Silvie Lukavcová z oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ. A to i přes to, že se průměrná velikost bytu v bytovém domě mírně snížila. U rodinných domů, kde více jak 80 % bytů tvořily byty čtyřpokojové a větší, byla průměrná obytná plocha jednoho bytu 91,1 m2 a průměrná užitná plocha 133,9 m2. Oproti tomu byty v bytových domech, kde převažují dvoupokojové byty, měly průměrnou obytnou plochu 51,0 m2 a užitnou 65,9 m2.
Nejčastěji je při výstavbě používána zděná nosná konstrukce, kterou mělo více jak ¾ bytových a více jak 80 % rodinných domů. „Po mírném poklesu v roce 2019 podíl dřevostaveb v loňském roce opět překročil hranici 15 %, dokončeno bylo přes 2 800 nových rodinných domů s dřevěnou konstrukcí,“ dodává Lukavcová.
Pozitivní byly také výsledky týkající se energetické náročnosti budovy. Pokračuje nastolený trend poklesu počtu rodinných domů dokončených v energetické třídě C a již pátý rok v řadě ho překračuje podíl domů dokončených ve třídě B, v roce 2020 jich bylo 68 %.
Z územního hlediska se nejvíce nových bytů dokončilo ve Středočeském kraji a Praze, na chvostu zůstávají Karlovarský a Liberecký kraj, které jsou ale rozlohou i počtem obyvatel nejmenší.
Detailnější informace o dokončených bytech naleznete na webu ČSÚ: https://www.czso.cz/csu/czso/sta_cr
Zdroj: ČSÚ