Cla zasáhnou zejména subdodavatelský průmysl. V Česku hrozí omezování výroby a propouštění.
V loňských amerických prezidentských volbách vyjádřili někteří čeští politici, včetně předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a předsedy SPD Tomia Okamury podporu Donaldu Trumpovi. Babiš tehdy uvedl, že věří Trumpovu slibu ukončit válku na Ukrajině a že jeho prezidentství by mohlo vést k výhodné obchodní dohodě mezi EU a USA.
Nedávné zavedení cel na evropské zboží ze strany Trumpovy administrativy však vyvolává otázky ohledně této podpory. Nová cla, včetně 20% tarifu na zboží z Evropské unie a 25% cla na dovoz automobilů, mohou mít negativní dopad na českou ekonomiku, která je silně závislá na exportu, zejména v automobilovém průmyslu.
Andrej Babiš na tuto situaci reagoval zdůrazněním potřeby vyjednávání s USA. Navrhl, že by Evropská unie měla hledat kompromisní řešení, například úpravou celních sazeb tak, aby byly výhodné pro obě strany. Přirovnal to k „Marrákeš bazaru“, kde se vyjednává o vzájemně výhodných podmínkách.
Firemní finance • Podnikatelské úvěry až do výše 50 milionů korun
Takzvaná reciproční cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil americký prezident Donald Trump, zasáhnou negativně v České republice především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět. ČTK to dnes řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Podle viceprezidenta Hospodářské komory Tomáše Prouzy Trumpova cla na výrobky z EU významně zasáhnou českou ekonomiku, sníží ziskovost průmyslu a omezí prostor k růstu mezd, uvedl. Zavedení amerických cel letos zpomalí růst ekonomiky ČR pod dvě procenta, míní analytici. Podle nich není jasné, na základě čeho Trump výši cel určil. Přímý dopad amerických cel na české domácnosti bude podle Havlíčka minimální.
„Pokud se plete jakákoliv politika do byznysu, je to špatně,“ uvedl k rozhodnutí amerického prezidenta. Podniky budou podle Daňka nyní muset pečlivě sledovat vývoj, protože na základě minulých překvapivých Trumpových rozhodnutí není vyloučeno, že se cla ještě budou měnit či odkládat. Odhadl, že po jednom až dvou měsících by měli exportéři vědět, na čem jsou.
Protože asi třetina českého exportu jde do Německa, tak dopad na české firmy bude podle Daňka především prostřednictvím Německa, pro které jsou USA nejdůležitějším zákazníkem. Negativní dopady mohou očekávat i čeští dodavatelé autodílů na Slovensko, které do USA vyváží hlavně auta. Zatímco export zboží z ČR do USA činil loni 166 miliard korun, vývoz z Česka do Německa představoval dva biliony korun a na Slovensko 454 miliard korun.
Firmy mají podle Daňka omezené možnosti, jak se s americkými takzvanými recipročními cly vyrovnat. „Budou hledat další úspory nákladů, což ale stačit nebude. Podniky, které do USA přímo vyvážejí, budou zvažovat, zda se jim vyplatí alespoň část výroby přesunout do USA. To ale nebude dobré pro ČR ani EU,“ řekl.
Hledání a získání nových trhů pro české zboží bude podle Daňka obtížné a především nákladné. „Zde by měla roli sehrát vláda diplomatickou podporou, podporou finanční, podporou pojištění vývozu či účasti na veletrzích,“ míní.
Trumpem oznámená cla se podle Daňka druhotně projeví i v tom, že Čína a další východoasijské ekonomiky budou o to více pro své výrobky hledat uplatnění v Evropě. Výsledkem podle něj bude další zhoršení situace výrobců v Evropě.
Evropská unie by podle Daňka měla s USA zahájit intenzivní jednání. Česká republika by se měla zaměřit na jednání v rámci EU. Daněk totiž nečeká, že by si ČR byla sama schopna s USA něco vyjednat. „Bude-li se ale bojovat, budou trpět všichni. Odveta v podobě cel by měla být tím posledním,“ uvedl.
Trump představil rozsáhlý balíček takzvaných recipročních cel s minimální sazbou deset procent na většinu zboží dováženého do USA, ale s dvacetiprocentní sazbou pro dovoz výrobků z EU. Už ode dneška začaly USA vybírat 25procentní clo na dovoz aut.
Trumpova cla silně zasáhnou ekonomiku ČR, uvedl viceprezident HK
Plošná cla na výrobky z Evropské unie ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem významně zasáhnou českou ekonomiku, sníží ziskovost průmyslu a omezí prostor pro investice a růst mezd, uvedl viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza na sociální síti X. V Česku podle něj musí výrazně zrychlit otevírání trhů mimo USA, prioritou české vlády doma i v Evropě musí být snižování byrokracie a prohlubování volného trhu. Není jediný důvod, proč kupovat americké zbraně, uvedl také Prouza.
Trump ve středu představil rozsáhlý balíček recipročních cel, na zboží z Evropské unie budou činit 20 procent a na zboží z Číny 34 procent. Trump tím chce podpořit výrobu ve Spojených státech. Prouza připomněl také Trumpem ohlášené zavedení cel 25 procent na dovážená auta, obě opatření podle něj znamenají výrazné a plošné zdražení evropské produkce, po které kvůli tomu v USA velmi rychle klesne poptávka. „Jelikož jde o plošná cla, zasáhne to významně celou českou ekonomiku, neboť jsme subdodavatelem pro všechny možné sektory,“ napsal Prouza.
Upozornil, že přímý český vývoz do USA je sice zhruba 200 miliard korun, ale nepřímý export prostřednictvím dílů pro jiné firmy v EU je výrazně vyšší. „Čeští subdodavatelé budou pod tvrdým cenovým tlakem finálních výrobců, což výrazně sníží ziskovost českého průmyslu a omezí prostor pro investice i růst reálných mezd,“ uvedl Prouza. Řada českých subdodavatelů přitom podle něj už nyní funguje s minimální marží.
Cla ohlášená Trumpem pro čínské zboží způsobí podle Prouzy to, že čínské firmy pravděpodobně s podporou tamni vlády začnou přesunovat dodávky na evropský trh téměř za jakoukoliv cenu. Evropa proto bude muset začít mnohem účinněji vymáhat svá pravidla, protože bojuje s neférovým chováním čínských e-shopů, kterým dlouhodobě prochází ignorování evropských pravidel, napsal viceprezident Hospodářské komory, který je také prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu. „Čeští politici se budou muset konečně probrat a začít konečně bránit poctivé podnikatele,“ dodal.
Českou reakcí na ohlášená Trumpova cla musí být výrazné zrychlení otevírání trhů mimo USA, uvedl Prouza. Je třeba posílit státní agenturu na podporu obchodu CzechTrade a oživit ekonomickou diplomacii, podotkl. Evropská unie musí podle Prouzy výrazně zrychlit uzavírání dohod o volném obchodu, kvůli Trumpovi pro to už nikdy nebude tak vhodná příležitost. „Prioritou české vlády doma i v Evropě musí být snižování byrokracie a prohlubování volného trhu,“ uvedl Prouza. Napsal, že podle Mezinárodního měnového fondu vnitřní bariéry v EU odpovídají clu 45 procent na zboží a 110 procent na služby. „Jejich zrušení by české firmy ocenily mnohem víc než nižší cla na export do USA,“ vyzval.
Odpověď na Trumpem ohlášená cla musí také cílit na velké sponzory jeho republikánské strany v USA a finanční služby, aby byla rychlá a chytrá. „Evropa má v ruce velmi silný nástroj proti hospodářskému nátlaku, jen se ho nesmí bát použít,“ napsal Prouza. „Není jediný důvod, proč kupovat americké zbraně. Není jediný důvod, proč budovat nové jaderné zdroje s Korejci, které drží v hrsti americký Westinghouse. Je nejvyšší čas na větší propojení Evropy,“ doplnil s narážkou na plánovaný podpis kontraktu na stavbu nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany s korejskou společností KHNP. Jejím soupeřem v tendru byla francouzská firma EDF.
Analytici: Americká cla letos zpomalí český hospodářský růst pod dvě pct
Zavedení amerických cel zřejmě letos zpomalí růst české ekonomiky, který tak nedosáhne dříve očekávaných dvou procent. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Americký prezident Donald Trump podle nich nakonec přistoupil k tvrdším clům vůči Evropské unii, než trh očekával. Zároveň upozorňují, že není jasné, na základě čeho Trump výši cel určil.
„Pokud by platila daná výše cel i v příštích měsících, což u Donalda Trumpa není vůbec jisté, jednalo by se o tvrdý zásah pro evropskou, stejně tak českou ekonomiku. Razantní zvýšení míry protekcionismu výrazně přibrzdí mezinárodní obchod, na který jsme kriticky navázaní skrze silnou integraci do dodavatelsko-odběratelských řetězců,“ upozornil analytik ČSOB Dominik Rusinko. Podle něj se dá očekávat i zhoršení podnikatelské i spotřebitelské důvěry v ekonomiku. „Je zjevné, že náš letošní odhad růstu okolo dvou procent budeme významně přepisovat směrem dolů,“ dodal.
Hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA) Jaromír Šindel uvedl, že dopad amerických cel zpomalí český hospodářský růst zhruba o 0,3 procentního bodu ročně. Makroekonomická prognóza ČBA z letošního února očekávala letos růst HDP o 2,1 procenta, příští rok 2,4 procenta.
„Oznámená cla byla celkově na straně pesimističtějších scénářů,“ míní analytik Komerční banky Kevin Tran Nguyen. Podle něj sice nelze vyloučit zmírnění cel v budoucnu, už nyní je ale jejich dopad negativní. „Vysoká cla otevírají cestu k vyjednávání, zároveň ale jejich vysoké počáteční úrovně představují šokovou terapii pro globální obchod,“ uvedl.
Podle analytiků přitom není jasné, podle čeho americká administrativa výši cel pro jednotlivé země určila. „Jak je výše těchto cel počítána? Nejsme daleko od generátoru náhodných čísel. Americká administrativa jednoduše vzala obchodní deficit zboží s danou zemí a od toho odečetla vývozy dané země do USA. To je opravdu bizarní, neboť vztah k celní politice je v tomto ohledu minimální,“ uvedl Rusinko.
Trump označuje cla za reciproční, tedy že odrážejí obchodní bariéry vůči americkému zboží ze strany ostatních zemí. „Nutno dodat, že tato cla na americké zboží nejsou skutečná cla, ale jedná se o vnímanou míru cel Trumpovou administrativou, která zahrnuje například i míru manipulace dané země s měnou, jestli daná země aplikuje zvláštní daň na americký dovoz, jak se chová k americkým exportérům a podobně,“ řekl analytik BH Securities Timur Barotov.
Analytik Natlandu Petr Bartoň považuje Trumpovy informace o údajných zahraničních clech vůči USA za nereálné. „Absolutně neodpovídají realitě, a to ani po započítání DPH v tamních zemích, které rád Trump připočítává,“ míní Bartoň. Trump v minulosti označoval za způsob celní ochrany i vyšší sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) v zahraničí, analytici nicméně upozorňují, že DPH se platí z veškerého zboží, ne pouze z dovozů.
(REDAKCE / Zdroj: ČTK)
Firemní finance • Podnikatelské úvěry až do výše 50 milionů korun