Česko stále žije tornádem na Moravě, v Praze hořelo Letňaské výstaviště, čísla nakažených lidí koronavirem pomalu začínají stoupat a v rodném městě Šlapanice se dnes rozločili s Libuší Šafránkovou. Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 2. 7. 2021
V pražských Letňanech hořela hala veletržního areálu, škoda až 200 milionů Kč
V pražských Letňanech ráno hořela vstupní hala, která je součástí veletržního areálu. Nyní se v ní konala výstava stanů a vybavení do přírody. Podle předběžných odhadů je škoda 150 až 200 milionů korun. Provozovatel areálu, společnost ABF, bude halu rekonstruovat. Nikdo nebyl zraněn. Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé. Plánované veletržní sezony se situace nedotkne. Z preventivních důvodů jsou zrušena pouze dnešní a sobotní představení Hudebního divadla Karlín na venkovní letní scéně. ČTK o tom informovali mluvčí pražských hasičů Martin Kavka a generální ředitel společnosti ABF Tomáš Kotrč.
Hořet začalo krátce před 04:30. Na místě zasahovalo 14 jednotek, platil třetí stupeň poplachu. “Po příjezdu bylo zřejmé, že byla plameny hala zasažena v plném rozsahu v délce asi 150 metrů,” uvedl mluvčí. Část haly se zřítila, oheň se ale nerozšířil na žádný z vedlejších objektů. Zhruba po hodině dostali hasiči požár pod kontrolu. Na místě stále zůstává několik jednotek a dohašují skrytá ohniska.
“Požárně-bezpečnostní systémy v areálu zafungovaly perfektně a následný zásah hasičů byl velmi rychlý a profesionální, za což jim i touto cestou znovu děkujeme. Díky tomu jsou škody pouze na Hale 1 a okolní objekty včetně prostor muzikálové a koncertní letní scény zůstaly netknuté,” uvedl Kotrč. Hala 1 měla podle něj rozlohu 9840 metrů čtverečních.
Kouř z požáru byl nad ránem vidět desítky kilometrů daleko, lidé v okolí neměli větrat. “Chemici pražských hasičů nenaměřili v obytných částech Letňan nebezpečné koncentrace škodlivin v ovzduší,” dodal Kavka. (Zdroj: ČTK)
Nakažených Koronavirem stále přibývá, je jich nejvíce od poloviny června
V Česku ve čtvrtek přibylo 164 případů koronaviru, nejvíce od poloviny června. Je to o 70 víc než minulý týden. Znovu se zvýšilo také reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Momentálně má hodnotu téměř 1,3 a je tak nejvyšší od začátku ledna. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Za opětovným zrychlováním epidemie je podle odborníků nakažlivější mutace delta.
Vláda ve čtvrtek v reakci na obrat vývoje epidemie zpřísnila způsob prokazování bezinfekčnosti a ohlásila zavedení povinných testů při návratu do ČR ze zahraničí. Bez testu po dovolené v cizině nebudou lidé smět do práce. Změny zaváděné kvůli obavám z delta varianty budou platit od pátku 9. července. (Zdroj: ČTK)
Muže obviněného ze střelby na úřadu práce poslal soud do vazby
Soud dnes poslal do vazby šestašedesátiletého muže, kterého policie viní z úterní vraždy zaměstnankyně úřadu práce a z dalších trestných činů. Panují obavy, že by muž na svobodě pokračoval v trestné činnosti nebo že by se vyhýbal stíhání. Soudce Jiří Horký řekl novinářům, že obviněný se v jednací síni choval hrubě a arogantně, takže ho musel vykázat. Svých činů muž nelituje a státní zástupkyni označil za “ropuchu”.
Muž je podle Horkého obviněný i z těžkého ublížení a z nastražení výbušného systému. Soudce tak potvrdil, že případ střelce zahrnuje zároveň páteční poleptání ženy kyselinou před podnikem Aero Vodochody i sobotní výbuch a související zranění policisty v bytě v pražské Libni. Muži hrozí výjimečný trest, tedy 20 až 30 let vězení nebo i doživotí. Rozhodnutí o vzetí do vazby je pravomocné, protože muž se vzdal práva podat stížnost. Eskorta ho následně převezla do pankrácké věznice. Soudce požádal, aby ho tam stráž podrobila zvýšenému dohledu.
Muže zadrželi policisté v úterý v centru Prahy několik hodin po střelbě na úřadu práce. Měl u sebe nelegálně drženou zbraň. Další zbraň – podomácku vyrobenou brokovnici – objevila policie v jeho autě. Ve středu policisté uvedli, že zadržený své činy popisuje a přiznává se k nim. Z výslechu muže podle policie vyplývá, že chtěl v páchání zvlášť závažných zločinů pokračovat. Motivem byla msta za údajná příkoří. Zastřelené úřednici písemně vyhrožoval už v roce 2016. V minulosti totiž neúspěšně žádal o podporu v nezaměstnanosti. Podle Policie můž při výslechu potvrdil, že seznam lidí, kterým se chtěl pomstít zahrnuje až desítky lidí, včetně kolegů z práce nebo rodinných příslušníků. (Zdroj: ČTK)
Na obce, které poničilo tornádo, lidé darovali miliardu
Na obce postižené tornádem se již ve sbírkách vybrala miliarda korun. Nejvíce peněz je zřejmě na účtu Diecézní charity Brno, kam lidé poslali 247 milionů korun. Sbírkový účet Nadace Via dnes dopoledne překonal hranici 200 milionů. Přes 100 milionů vybrala organizace Člověk v tísni, která na účtě eviduje 136,5 milionu korun. Ke 100 milionům se blíží Český červený kříž. Vyplývá to z údajů na stránkách organizací, které sbírky pořádají, a z vyjádření zástupců těchto organizací pro ČTK.
Lidé již v minulosti hojně přispívali při přírodních katastrofách. Ve sbírkách pro oblasti postižené záplavami v roce 1997, jež postihly především území Moravy, se vybralo téměř 800 milionů korun. Vlnu solidarity vyvolaly i záplavy, které poničily Česko v srpnu 2002. Jen na sbírkovém účtu společnosti Člověk v tísni se po povodních sešlo víc než čtvrt miliardy korun. Po záplavách v červnu 2009 podle humanitárních organizací Člověk v tísni, sdružení ADRA a Charita ČR přispěli lidé ve sbírkách více než 70 miliony korun.
Podle aktuálních zjištění hasičů je po tornádu na jihu Moravy poškozeno 1202 budov, k částečné nebo úplné demolici je určeno 180 domů. Řízené bourání začalo dnes v Lužicích, připravuje se další v Hruškách. Hasičům umožnila dřívější zahájení demolic pomoc armády, řekl dnes novinářům po jednání krizového štábu kraje jihomoravský ředitel hasičů Jiří Pelikán.
Hasiči v uplynulých dnech procházeli všechny poškozené domy a evidovali jejich stav. Nejvíce poškozených budov, celkem 369, je v Moravské Nové Vsi, k demolici je určeno 31 budov. V Mikulčicích je poškozeno 300 domů, strhnout se musí 62 z nich. V Hruškách je poškozeno 201 domů, demolice je nutná u 58 z nich. V Lužicích je poškozených 100 domů, strženo bude 17 z nich, v Hodoníně je poškozeno 100 domů, strženo bude deset.
Tornádo, které před týdnem postihlo Hodonínsko a Břeclavsko, způsobenými škodami odpovídá síle označované F4. V předběžné zprávě o hodnocení tohoto výjimečného jevu to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V této kategorii dosahuje vítr rychlosti zhruba 267 až 324 kilometrů v hodině. Meteorologové původně odhadovali, že síla větrného víru odpovídala F3. Tornádo přesahující sílu F3 v Česku dosud zaznamenáno nebylo. (Zdroj: ČTK)
Ombudsman má výhrady k metodice odškodňování nemajetkové újmy
Ombudsman Stanislav Křeček má výhrady k metodice odškodňování nemajetkové újmy na zdraví a okolnostem jejího vzniku. Ve zprávě, která je k dispozici v databázi stanovisek, kritizuje také vedení Nejvyššího soudu (NS) a jeho soudce, kteří se na zpracování metodiky podíleli. NS podle mluvčího Petra Tomíčka očekává, že se vše vyjasní v září u kulatého stolu se zástupci ministerstva spravedlnosti.
Metodiku zveřejnil NS v roce 2014 v návaznosti na nový občanský zákoník. Měla pomáhat při stanovení výše náhrady za bolest a ztížené společenské uplatnění kvůli trvalým zdravotním následkům. Cílem bylo to, aby soudy podobné případy odškodňovaly srovnatelně. Metodika není závazná. Soudy mohou zohlednit konkrétní okolnosti. Někteří soudci metodiku kritizovali.
Podle ombudsmana metodika spolu s novým znaleckým odvětvím vznikla bez hlubší diskuze s lékaři a aniž by bylo jasné, co bude náplní znalecké činnosti a k čemu se mohou lékaři v posudcích vyjadřovat. Ombudsman se problematikou zabýval z podnětu lékaře a právníka Dušana Klose, jenž upozornil na to, že lékaři mohli po absolvování kurzu k metodice působit jako znalci v celé šíři zdravotnických specializací.
Pro určení bolestného obsahuje metodika tabulku s bodovým ohodnocením. Základem pro odškodnění za ztížení společenského uplatnění je mezinárodní klasifikace funkčních schopností. Poškození se posuzuje podle toho, jak se projevuje ve schopnostech člověka, při zohlednění věku i některých výjimečných okolností. (Zdroj: ČTK)
Muži, který zadržoval ženu v Českých Budějovicích, hrozí za braní rukojmí až 12 let
Muže, který ve středu zadržoval ženu v obchodě v Českých Budějovicích, obvinila policie z trestného činu braní rukojmí. Hrozí mu až dvanáctileté vězení. V sobotu bude soud rozhodovat o návrhu, aby byl jednačtyřicetiletý muž umístěn do vazby. ČTK to řekl jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura.
Muž zadržoval ženu téměř hodinu v jednom z obchodů v centru města. “Dále kriminalisté podali návrh na vzetí do vazby, o níž bude soud rozhodovat zítra (v sobotu),” uvedl mluvčí. Žena, kterou podle kriminalistů jednačtyřicetiletý recidivista držel, utrpěla zranění, ale je mimo ohrožení života. Žena středního věku utrpěla řezná poranění lehčího charakteru. Záchranáři ji ve středu po ošetření převezli na traumacentrum českobudějovické nemocnice.
Policisté s mužem ve středu vyjednávali přibližně od 15:00, uzavřeli část náměstí Přemysla Otakara II., kde se incident stal. Před 16:00 pak vnikla do prodejny zásahová jednotka, následně policisté vyběhli ven s ženou. Muže podle mluvčího policisté zadrželi, pak ho odvezli k výslechu. Motiv útočníka kriminalisté zjišťují. (Zdroj: ČTK)
Lidé se přišli rozloučit se zesnulou herečkou Šafránkovou
Několik stovek lidí se dnes ve Šlapanicích přišlo rozloučit se zesnulou herečkou Libuší Šafránkovou. Do kostela, kde v 18:00 začne zádušní mše, pustili organizátoři jen omezený počet lidí. Ostatní zájemci postávají kolem kostela, případně sedí v zahradě, kam farnost instalovala velkoplošnou obrazovku s přenosem dění v chrámu.
Na Masarykově náměstí je stánek s kondolenční knihou, kam lidé píšou vzkazy. Stojí vedle kříže, na jehož podstavci je opřená fotografie Šafránkové. Lidé k ní pokládají květiny. Květinové dary zaplnily také kostel, kde obklopily podstavec s bílou urnou.
Oblíbená herečka Šafránková, známá například jako filmová Popelka, zemřela po dlouhé nemoci 9. června ve věku 68 let. Před týdnem se lidé se Šafránkovou loučili v Praze v kostele svaté Anežky na Spořilově. Šafránková však pocházela ze Šlapanic, proto se zádušní mše koná právě tam. Večer pak budou ostatky herečky uloženy do rodinné hrobky na šlapanickém hřbitově. (Zdroj: ČTK)