Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 29. 6. 2021
V Česku je potvrzeno 120 případů varianty delta, nově jedna lambda z Peru
Laboratoře potvrdily v ČR dosud 120 případů koronaviru varianty delta, dříve označované jako indická. Vyskytly se v Praze, Libereckém, Ústeckém, Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji a na Vysočině. Objevil se také první případ varianty lambda, která je dominantní v Peru. Vyplývá to ze zprávy Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Státního zdravotního ústavu (NRL). Celkem bylo sekvenováno 4717 vzorků.
Z dalších variant bylo evidováno 65 případů beta varianty, takzvané jihoafrické, v několika nezávislých ohniscích a 21 případů varianty gama, dříve označované jako brazilská, v Praze, Brně, Mělníku, Hradci Králové a Pardubickém kraji. Ve Středočeském kraji se objevila zatím nezachycená varianta lambda, která je dominantní v Peru, její zdroj je pravděpodobně v Německu. (Zdroj: ČTK)
Testování ve školách odhalilo asi dvě pětiny nákaz zjištěných od dubna u dětí
Při testování na covid-19 ve školách se od první poloviny dubna potvrdily zhruba dvě pětiny nákaz zjištěných od té doby u dětí ve věku pěti až 15 let. Celkový záchyt nakažených mezi nimi činil v daném období 11.255, pozitivní test ve škole mělo 4237 z nich. Ve školách se k 22. červnu provedlo asi 11,5 milionu testů žáků a zaměstnanců, nákaza se potvrdila v 0,04 procenta případů. Vyplývá to ze statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Testování ve školách skončí 30. června. Náklady na něj byly v řádech stovek milionů korun. Přesnou částku ministerstvo školství (MŠMT) nezná.
Podle údajů ÚZIS se ve školách k 22. červnu provedlo 1,632 milionu testů zaměstnanců a 9,883 milionu testů žáků. Nákaza se při tom potvrdila u 641 pracovníků škol a 4237 dětí. U obou skupin tvořil záchyt asi 0,04 procenta testů. Celkově se za sledované období potvrdil covid-19 v ČR u 11.255 dětí ve věku pěti až 15 let, z toho pozitivní testy ze škol tvořily 38 procent. Epidemická šetření podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška prokázala, že 2982 případů souviselo pravděpodobně se školním kolektivem. (Zdroj: ČTK)
Daňový balíček platí i bez Zemanova podpisu, řekl Ústavní soud
Daňový balíček, který nepodepsal prezident Miloš Zeman, zůstává v platnosti. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů na jeho zrušení. Kvůli chybějícímu Zemanovu podpisu existovaly pochybnosti o ústavnosti přijetí a vyhlášení zákona. Daňový balíček kromě dalších změn například zrušil superhrubou mzdu. Podle soudu Zeman nepostupoval v souladu s ústavou, ale platnost zákona to neovlivnilo.
Prezident je povinen zákon buď podepsat, anebo jej zřetelně vetovat, zdůraznil ÚS. U daňového balíčku, kdy podpis nepřipojil a postoupil zákon k vyhlášení, neudělal ani jedno z toho. Nepostupoval tedy v souladu s ústavou, avšak podobné situace už v minulosti nastaly za prezidentství Václava Havla i Václava Klause, když hlava státu chtěla vyjádřit svůj nesouhlas mírnější formou, než je veto vyžadující nové hlasování Sněmovny. (Zdroj: ČTK)
Sněm STAN, odložený po tornádu na jižní Moravě, se uskuteční 31. srpna
Republikový sněm hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se uskuteční 31. srpna. O náhradním termínu rozhodl celostátní výbor STAN, řekl dnes ČTK mluvčí strany Tomáš Pergl. Sněm se původně měl konat uplynulou sobotu, Starostové ho však na poslední chvíli zrušili v reakci na ničivé tornádo na jihu Moravy. Koalice Pirátů a STAN kvůli události rovněž přerušila předvolební kampaň.
STAN v pátek oznámil, že sněm v původním termínu po bouři z předchozího dne ruší. “Za situace, kdy na jižní Moravě zemřeli lidé, stovky lidí jsou zraněných a řada obyvatel postižených obcí přišla o střechu nad hlavou, nepovažujeme za vhodné pořádat reprezentativní stranický sněm,” vysvětlilo hnutí. Celostátní výbor STAN rozhodl o náhradním termínu 31. srpna, sdělil ČTK Pergl. (Zdroj: ČTK)
Lidé na zmírnění následků tornáda věnovali kolem 850 milionů korun
Lidé zasažení tornádem by do 14 dnů měli ze sbírek pořádaných devíti organizacemi a nadacemi dostat 150.000 korun. Poměrnou částku dostanou i obce. Lidé na zmírnění následků čtvrteční bouře, jež zasáhla nejvíce jižní Moravu, věnovali už kolem 850 milionů korun. Je to už více než při záplavách v roce 1997. Tehdy lidé věnovali téměř 800 milionů. Na koordinovaném postupu a rozdělování peněz tak, aby bylo spravedlivé a transparentní, se dnes dohodli organizátoři sbírek. Peníze v první fázi poslouží na opravy poničených domů a zajištění základních potřeb, řekla dnes ČTK za Nadaci Via Hana Sedláková.
Sbírky od čtvrtečního večera organizuje několik organizací a nadací. Nejvíce zřejmě vybrala Diecézní charita Brno, která měla k pondělnímu večeru na svém účtu 197,7 milionu korun. Nadace Via dosud vybrala 184 milionů a iniciovala schůzky s organizátory dalších sbírek. Mezi nimi je organizace Člověk v tísni, kam lidé přispěli 108 miliony nebo nadace Karel Komárek Family Foundation, která věnovala 150 milionů korun. (Zdroj: ČTK)
Soud zamítl návrh na zrušení části školského zákona, týká se inkluze
Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení části školského zákona, týká se inkluze. Náročnější podpůrná opatření pro konkrétní žáky budou nadále posuzovat a doporučovat školská poradenská zařízení, nikoliv soukromí dětští psychologové a speciální poradci. Ministerstvo školství podle své mluvčí Anety Lednové rozhodnutí uvítalo. “Je to stát, kdo inkluzi platí, a je logické, že nějakým způsobem proces vydávání finančních prostředků na inkluzi reguluje. Činí tak podle Ústavního soudu rozumným způsobem,“ řekl soudce zpravodaj Jaromír Jirsa.
Podpůrná opatření prvního stupně uplatňují školy i bez doporučení školského poradenského zařízení. Podpůrná opatření druhého až pátého stupně lze uplatnit pouze s doporučením některého ze zhruba 150 odborných pracovišť, školských poradenských zařízení, pedagogicko-psychologických poraden. Jde o opatření v organizaci výuky, obsahu a výstupech vzdělávání a personální podpoře, třeba přidělování asistentů. (Zdroj: ČTK)
Vláda bude zvažovat testy po dovolené, první dávka očkování nebude stačit
Kvůli šíření delta mutace koronaviru bude ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhovat, aby lidé očkovaní jen jednou dávkou vakcíny museli kvůli prokázání bezinfekčnosti předložit i negativní test. Předložit ho v zaměstnání budou muset také lidé, kteří se budou vracet z dovolené. Ve čtvrtek navečer se k tomu mimořádně sejde vláda, změny začnou platit zřejmě od následujícího týdne. Vojtěch to dnes řekl novinářům. Mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová na dotaz ČTK upřesnila, že půjde pravděpodobně i o dovolené v tuzemsku.
“Bude se to týkat veškerých dovolených. Všichni upozorňují, že existuje reálné riziko vzedmutí pandemie, zejména kvůli delta mutaci, jejíž reprodukční číslo je osm,” uvedl ministr. Reprodukčním číslem se rozumí průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného. (Zdroj: ČTK)
Schůze Senátu, která projedná lex Dukovany, začne 21. července
Další letní schůze Senátu začne 21. července. Termín dnes stanovil senátní organizační výbor, řekla ČTK tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen. Horní komora by na ní měla schvalovat pravidla týkající se stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany, odškodnění sterilizovaných žen nebo omezení telekomunikačního marketingu.
Senátoři by se mohli na druhém červencovém zasedání zabývat také návrhem svého bezpečnostního výboru, který se týká schopnosti Miloše Zemana nadále zastávat prezidentský úřad. Záležet bude ale ještě na tom, jak se k návrhu postaví senátní ústavní komise a ústavně-právní výbor, který si vyžádal odborné posudky. Senát bude naopak určitě rozhodovat o svých kandidátech na státní vyznamenání, která prezident uděluje nebo propůjčuje. (Zdroj: ČTK)
Velmi silné bouřky mohou večer dorazit i do západní části Moravy
Velmi silné bouřky s přívalovými srážkami, nárazovým větrem a krupobitím očekávají meteorologové od dnešního večera do středečního rána nejen v Čechách, ale také v západní části Moravy a Slezska. Po intenzivních deštích se tam mohou rozvodnit řeky, některé toky mohou krátkodobě vystoupat na druhý, případně i třetí povodňový stupeň, informoval dopoledne Český hydrometeorologický ústav.
Při přívalovém dešti v těchto regionech podle aktuální výstrahy lokálně naprší až 50 milimetrů srážek, rychlost větru se může pohybovat kolem 90 km/h a někde se objeví i kroupy. (Zdroj: ČTK)
Spolu: Vojtěch musí vysvětlit, zda a jak v létě využije pandemický stav
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) by měl podle koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) příští týden ve Sněmovně jasně informovat, zda a jak plánuje využívat v létě pro boj s epidemií covidu-19 pandemický zákon. Na on-line tiskové konferenci to dnes řekl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek. Pokud budou plány přesvědčivé, nebude Spolu usilovat o ukončení pandemického stavu, v opačném případě jeho zrušení navrhne.
Válek řekl, že na poslední schůzi před prázdninami chce koalice Spolu slyšet jasné plány ministerstva. “Jak přesně plánuje využívat pandemický zákon a k čemu ho vlastně potřebuje,” uvedl. Pokud Vojtěch plány přesvědčivě vysvětlí, Spolu nebude za ukončení pandemického stavu nutně bojovat, doplnil. Zatím se však zdá, že toho schopný není, takže Spolu konec pandemického stavu navrhne, dodal Válek. (Zdroj: ČTK)
Policie dopadla v centru Prahy muže podezřelého ze zastřelení úřednice
Policisté odpoledne zadrželi v Palackého ulici v centru Prahy muže podezřelého z dnešní tragické střelby na úřadu práce v Bělehradské ulici. Na twitteru o tom informovala pražská policie. Její mluvčí Eva Kropáčová uvedla, že zadrženým je muž, po kterém policisté pátrali v souvislosti s poleptáním ženy neznámou látkou. Mluvčí to řekla v České televizi. Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) napomohl k dopadení městský kamerový systém. Postřelená úřednice v nemocnici vážným zraněním podlehla.
“Pražští kriminalisté muže vypátrali v centru metropole a zadrželi za pomoci donucovacích prostředků. Muž je podezřelý z trestného činu vražda,” uvedli policisté kolem 15:10. “Pachatel byl právě dopaden ve Vodičkově ulici i díky využití městského kamerového systému,” doplnil pražský primátor na twitteru. Podle policie byl muž zadržen v Palackého ulici, odkud byl převezen na služebnu. Ze záběrů je zřejmé, že policisté muže dopadli v Palackého ulici poblíž křižovatky s frekventovanou Vodičkovou ulicí. Při zatčení měl u sebe nelegálně drženou zbraň. Už krátce po střelbě pracovali kriminalisté s verzí, že útočníkem by mohl být hledaný Jiří Dvořák, po kterém policie pátrala kvůli poleptání ženy kyselinou ve středních Čechách. (Zdroj: ČTK)
Policie prověřuje další tři případy zneužití sbírky po bouři na jižní Moravě
Policie prověřuje další tři případy podvodných účtů v souvislosti s bouřkami na Břeclavsku a Hodonínsku, které poničily 1200 domů. Novinářům to dnes po jednání krizového štábu v Podivíně řekl ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil. Vyzval veřejnost, aby posílala peníze na ověřené účty, má je například charita, kraj nebo obce. Už dříve policie řešila dva případy zneužití situace.
Policie u třech podezřelých případů stejně jako u těch dvou předchozích zablokovala účty, aby se nedalo zneužít zaslané peníze. “Dárci by si měli zkontrolovat, že posílají peníze na prověřené sbírky,” uvedl Tržil. Například na transparentním účtu Jihomoravského kraje je dnes dopoledne 18,5 milionu korun. Do sbírek na pomoc jihomoravským obcím poslali lidé už přes 700 milionů korun. (Zdroj: ČTK)
Babiš: Epidemie covidu-19 neskončila, vývoj v Praze nevypadá dobře
Epidemie covidu-19 v Česku podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ještě neskončila. Její vývoj v Praze podle něj v současnosti nevypadá příznivě. Je proto potřeba pokračovat s očkováním a opatřeními proti nákaze, a to hlavně před mutacemi z jiných zemí, řekl dnes premiér novinářům v pražském Karolinu. Později na tiskové konferenci ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady doplnil, že se kvůli tomu ve čtvrtek mimořádně sejde vláda.
“Covid neskončil, mimochodem ty čísla v Praze nevypadají vůbec dobře,” řekl dnes premiér. „Musíme bojovat dál, musíme očkovat a chránit se před jinými zeměmi, kde přicházejí mutace,“ dodal. (Zdroj: ČTK)