Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 29. 5. 2021
Sjezd a volba nového vedení KSČM do říjnových voleb nebude
Mimořádný sjezd KSČM, na kterém by strana ještě před říjnovými sněmovními volbami zvolila nové vedení, se neuskuteční. Rozhodl o tom ústřední výbor strany na žádost třetiny okresních organizací. Předseda KSČM Vojtěch Filip, který chce komunisty dovést až k volbám, po jednání novinářům řekl, že žádost byla motivována snahou o co nejlepší přípravu na volby. “Nakonec jsme se shodli, že příprava je dostatečná a má dynamiku a že sjezd nebudeme organizovat,” uvedl. Sjezd strany s volbou nového vedení se tak uskuteční až v listopadu, tedy po volbách.
“V tuto chvíli platí termín podzimních voleb v listopadu,” konstatoval po jednání místopředseda Petr Šimůnek. “Já to beru, že pokud jedna třetina okresních výborů požádá, tak sjezd by měl být,” uvedl. Přiklonil se ale k Filipovu názoru, že ústřední výbor je suverén. “Protože většina členů ústředního výboru je přesvědčena, že je důležitější se soustředit na práci navenek a vnitřní záležitosti strany můžeme řešit až po volbách. To je podle soudu ten nejzákladnější vzkaz, který většina ústředního výboru dala těm, kteří si mysleli, že je potřeba řešit vnitřní poměry strany,“ řekl Filip k rozhodnutí ústředního výboru. (Zdroj: ČTK)
Z Ruzyně odletěl speciál se zaměstnanci ruské ambasády
Ze třetího terminálu pražského letiště v Ruzyni po 14:30 odletěl ruský vládní speciál, který dopraví do Ruska část diplomatů a zaměstnanců ruského velvyslanectví vyhoštěných z Česka kvůli kauze Vrbětice. Do letadla nastoupilo několik desítek lidí, podle ruské agentury TASS Česko opustilo 54 zaměstnanců ruského velvyslanectví v Praze. Do konce května by měly podle rozhodnutí české vlády opustit ruskou ambasádu desítky diplomatů a zaměstnanců. Další letadlo má pro ně přiletět v pondělí.
O snížení obsazení ruské ambasády v Praze rozhodlo Česko v dubnu po diplomatické roztržce s Ruskem kvůli výbuchům muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Roztržka ČR a Ruska je vyústěním zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb. Česko v dubnu rozhodlo o vyhoštění 18 pracovníků ambasády, které označilo za důstojníky ruských tajných služeb. Moskva tehdy reagovala vyhoštěním 20 diplomatů či zaměstnanců české ambasády v ruské metropoli. Poté rozhodla ČR o vyhoštění dalších pracovníků. (Zdroj: ČTK)
Hasiči čerpali vodu z nádrže na Opavsku, má poškozenou hráz
Déle než tři dny a dvě noci hasiči odčerpávali vodu a snižovali hladinu v nádrži Nový Dvůr ve Stěbořicích na Opavsku. Sypanou hráz menší přehrady totiž po nedávných přívalových srážkách poškodila voda a bahno, a mohlo by se stát, že se kvůli velkému tlaku vody protrhne. Do akce se zapojili i potápěči. ČTK to sdělil mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.
O urgentní pomoc podle něj požádala hasiče obec Stěbořice a také státní podnik Povodí Odry. “Druhým neméně složitým úkolem hasičů bylo vyčistit odtokové potrubí, vedoucí z vodní nádrže její hrází dolů, které bylo ucpáno velkým objemem bahna. To se během pátku podařilo,” uvedl Kůdela. (Zdroj: ČTK)
V pátek v ČR přibylo 454 nakažených covidem, nejméně za pracovní den od 28. srpna
V Česku v pátek přibylo 454 potvrzených případů nemoci covid-19, to je o 217 méně než před týdnem. Za všední den je to nejnižší denní přírůstek počtu nakažených od loňského 28. srpna. Nových případů nákazy za poslední týden v přepočtu na 100.000 obyvatel bylo v pátek 32, o den dřív 34. Zároveň v mezitýdenním srovnání přibylo o zhruba 5600 lidí naočkovaných proti covidu, v pátek zdravotníci dali téměř 99.700 injekcí s vakcínou. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, kleslo na hodnotu 0,68 z předchozích 0,71. V poslední době postupně klesá. Na přelomu dubna a května se číslo pohybovalo kolem 0,89. Pokud je hodnota nižší než jedna, kde bylo naposledy v polovině dubna, šíření nákazy zpomaluje. Od začátku šíření epidemie koronaviru loni v březnu se nákaza v Česku prokázala u více než 1,66 milionu lidí. S nemocí covid-19 dosud zemřelo 30.101 nakažených. Počet úmrtí tento týden nepřekročil 12 denně, za pátek ministerstvo zatím eviduje jednoho zemřelého. Při pozdějších aktualizacích se nicméně toto číslo většinou zvyšuje. (Zdroj: ČTK)
V Praze dnes rozdají hudební ceny Anděl, nejvíce nominací má Lenka Dusilová
Praze dnes vyhlásí vítěze 30. ročníku cen České hudební akademie (ČHA) Anděl. Slavnostní ceremoniál cen, které vyhlašuje Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI), odvysílá Česká televize. Vzhledem k protipandemickým opatřením se uskuteční bez diváků. Předáváním bude provázet Ewa Farna.
Favoritkou letošního ročníku je zpěvačka a skladatelka Lenka Dusilová. Její album Řeka zaujalo akademiky ve čtyřech kategoriích. V prestižní kategorii Album je Dusilová nominována společně s písničkářem Jaromírem Nohavicou, který uspěl s deskou Máma mi na krk dala klíč, a se skupinou Tata Bojs s albem Jedna Nula. Ze stejné trojice interpretů akademici ve druhém kole hlasování vybírali také v kategorii Skladba. Kromě toho má Dusilová šanci stát se Sólovou interpretkou a proměnit nominaci i v kategorii Alternativa a elektronika. (Zdroj: ČTK)
Lidé při Noci kostelů vyrazili na mše, prohlídky i výtvarné dílny
Několik desítek lidí se v pátek večer vydalo při Noci kostelů na zádušní mši za zemřelé na covid-19 v katedrálním chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Další čekali na komentovanou prohlídku. Zájem byl rovněž o prohlídku nedalekého kostela sv. Václava na Zderaze. Rodiče s dětmi se vydali také ke Komunitnímu centru Matky Terezy na Hájích nebo kostelu Stětí sv. Jana Křtitele v Hostivaři, kde se konaly dílny pro děti. Program v kostelech končil večer postupně, do některých mohli lidé zajít až téměř do půlnoci. Do akce se v hlavním městě zapojilo 127 kostelů. Lidé museli mít při jejich návštěvě kvůli pandemii covidu-19 roušky a museli dodržovat rozestupy.
K pravoslavnému kostelu sv. Cyrila a Metoděje, který se stal v roce 1942 místem posledního odporu československých parašutistů proti nacistické přesile, se lidé začali scházet již před 18:00, a to kvůli zádušní mši. Plno bylo uvnitř kostela i v prostoru za dveřmi. Další skupinky postávaly a posedávaly před kostelem a vyčkávaly na konec mše a následnou komentovanou prohlídku. Někteří z nich se kvůli velkému počtu zájemců vydali k blízkému kostelu sv. Václava na Zderaze. (Zdroj: ČTK)
Prezidentské volby: Do boje o Hrad se přihlásili první zájemci. Sázkaři však věří Babišovi
Miloši Zemanovi skončí druhý prezidentský mandát v roce 2023, po třetí v řadě už podle Ústavy kandidovat nemůže. I když je do prezidentských voleb ještě poměrně daleko, kandidaturu na hlavu státu již oznámili neúspěšní kandidáti z roku 2018 a nynější senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer. Sázkové kanceláře naopak preferují premiéra Andreje Babiše (ANO) nebo generála Petra Pavla.
Co na šance možných kandidátů říkají sázkové kanceláře? Na kurz vítězí premiér Babiš, kterého by preferoval i současný prezident Zeman. V závěsu za ním se pak umístil generál Pavel a exprezident Václav Klaus. Čtvrtá je Nerudová a za ní Fischer. Vsadit si pak mohou lidé ale například i na šéfa Pirátů Ivan Bartoše, předsedu SPD Tomia Okamuru, bývalého předsedu vlády Vladimíra Špidlu, omilostněného vraha Jiřího Kájínka nebo na mluvčího současného prezidenta Jiřího Ovčáčka. (Zdroj: Novinky.cz)