Dluhy českých domácností u bank trvale rostou.
V posledních letech se dluhy českých domácností u bank staly významným tématem jak pro ekonomické experty, tak pro širokou veřejnost. Růst zadlužení domácností odráží několik klíčových faktorů, mezi něž patří rostoucí ceny nemovitostí a zvyšující se spotřebitelská důvěra.
Dluhy českých domácností u bank v říjnu meziměsíčně stouply o 15,4 miliardy na téměř 2,36 bilionu korun. Dluhy firem se proti září snížily o 1,7 miliardy na 1,44 bilionu korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). V meziročním srovnání narostl objem úvěrů u domácností o 118,3 miliardy korun a u nefinančních podniků o 65,5 miliardy korun.
Dluhy domácností u bank trvale rostou od února 2016. Výjimkou byl duben 2022, kdy se meziměsíčně snížily, což ale bylo podle ČNB kvůli odebrání bankovní licence české pobočce ruské Sberbank. Většinu dluhů domácností – více než tři čtvrtiny – dlouhodobě představují úvěry na bydlení. V říjnu se jejich objem podle ČNB meziměsíčně zvýšil o 0,6 procenta na 1,81 bilionu korun.
Objem dluhů firem kolísá. Letos se jejich zadlužení do dubna zvyšovalo, v květnu kleslo, poté dva měsíce rostlo a následující měsíce zadlužení podniků střídavě klesalo a rostlo. U dluhů firem mají nejvýznamnější podíl dlouhodobé úvěry. V říjnu činily 787 miliard korun, tedy 55 procent z objemu úvěrů nefinančních podniků.
Centrální banka zveřejňuje bankovní statistiku každý měsíc. V říjnu 2024 byla sestavena z dat 44 aktivně působících bank a poboček zahraničních bank, bez ČNB.
Vysoká úroveň zadlužení domácností může mít několik negativních důsledků:
- Ekonomická nestabilita: V případě ekonomického poklesu nebo zvýšení úrokových sazeb mohou mít domácnosti problémy se splácením svých dluhů. To by mohlo vést k nárůstu nesplácených úvěrů a destabilizaci bankovního sektoru.
- Snížená spotřeba: Vysoké zadlužení může omezit spotřebitelské výdaje, protože domácnosti budou muset větší část svých příjmů věnovat na splácení dluhů. To může negativně ovlivnit ekonomický růst.
- Sociální dopady: Zadlužení může mít také sociální dopady, jako je zvýšení stresu a zhoršení životní úrovně některých domácností, které nejsou schopny své dluhy řádně splácet.
Dluhy českých domácností u bank představují komplexní a mnohovrstevnatý problém, který vyžaduje pozornost nejen od ekonomických expertů, ale i od tvůrců politiky a široké veřejnosti. Je důležité sledovat vývoj zadlužení a přijímat opatření, která by mohla zmírnit potenciální rizika spojená s vysokou úrovní zadlužení. Rozumné řízení dluhů a finanční vzdělávání mohou pomoci domácnostem lépe zvládat své závazky a přispět k celkové ekonomické stabilitě země.
Zdroj: ČTK / REDAKCE