Hádky v rodinách a jejich vliv na děti. Více než polovina dětí zažívá ve svých rodinách hádky.
Hádky v rodinách jsou bohužel častým jevem, který může mít hluboké a dlouhodobé dopady na děti. I když jsou konflikty mezi členy rodiny někdy nevyhnutelné, je důležité si uvědomit, jak mohou ovlivnit ty nejzranitelnější – děti.
Více než polovina dětí zažívá ve svých rodinách hádky, devět procent dětí přiznalo, že vedou k fyzickému násilí. Děti by si přály více pochopení od rodičů a možnost podílet se na rozhodování o věcech, které se jich týkají. Průzkum na téma vztahy v rodině si u agentury STEM/MARK nechal vypracovat Český výbor po UNICEF, který dnes výsledky zveřejnil.
Výzkum se uskutečnil letos v červnu, na otázky odpovídalo 411 dětí ve věku od devíti do 17 let. Že se členové jejich rodin hádají, uvedlo 51 procent z nich. Nejčastěji křičí rodiče na děti, a to v 72 procentech případů. Devět procent dětí přiznalo i fyzické násilí, v pětině případů jsou bity právě ony. Podle sebraných dat se násilí objevuje především v rodinách s nižšími příjmy a větším počtem dětí.
„Dětství je výjimečným obdobím lidského života, které si zaslouží zvláštní ochranu. To, co děti prožívají, formuje jejich životní zkušenosti a postoje,“ uvedla ředitelka Českého výboru pro UNICEF Pavla Gomba.
Pokud by mohli oslovení něco ve své rodině změnit, chtěli by více pochopení od rodičů. Druhým nejčastějším přáním bylo klidné prostředí bez hádek.
Z průzkumu dále plyne, že děti mají zájem rozhodovat o věcech, které se jich týkají. Například o tom, kam rodina pojede na dovolenou, co se bude vařit, kdy se mají věnovat povinnostem a kdy mají volný čas. Pocit, že jsou jejich přání a názory respektovány, má 42 procent dětí. Šest procent si myslí, že je rodiče nikdy nevyslyší.
Část průzkumu se věnovala i tomu, zda se děti v okolí svého domova cítí bezpečně. Kladně odpovědělo přes 80 procent dotázaných. Pocit bezpečí postrádá 12 procent. „Důvodem je kriminalita, přítomnost bezdomovců či narkomanů nebo i doprava,“ shrnula mluvčí výboru Darina Jíchová.
Přesně 51 procent dětí si myslí, že budou mít lepší život, než mají jejich rodiče. Jen čtvrtina oslovených věří v lepší budoucnost Česka.
„Výsledky tohoto výzkumu nás vyzývají k hlubší reflexi a k aktivnímu zapojení do vytváření prostředí, které dětem umožní růst a rozvíjet se,“ dodala Gomba.
Průzkum si nechává výbor zpracovávat pravidelně s odstupem několika let už od roku 2001. Letošní byl rozdělen na dvě části. Výsledky ze školství prezentoval výbor v srpnu. Z této části vyšlo, že dvě třetiny dětí chodí do školy rády. Vyučování častěji nebaví děti z chudších rodin. Známky ovlivňují to, zda se cítí šťastné.
Český výbor pro UNICEF je nevládní nezisková organizace, která působí v ČR od roku 1991. Jeho posláním je podpora Dětského fondu OSN – UNICEF, prosazování Úmluvy o právech dítěte, osvětová a vzdělávací činnost a získávání peněz na pomoc dětem v nejchudších zemích.
Hádky v rodinách a jejich vliv na děti
Hádky v rodinách jsou bohužel častým jevem, který může mít hluboké a dlouhodobé dopady na děti. I když jsou konflikty mezi členy rodiny někdy nevyhnutelné, je důležité si uvědomit, jak mohou ovlivnit ty nejzranitelnější – děti.
Psychologické dopady
Děti jsou velmi citlivé na napětí a konflikty mezi rodiči. Časté hádky mohou způsobit, že se děti cítí nejistě a úzkostně. Mohou mít problémy se soustředěním, což může negativně ovlivnit jejich školní výkony. Dlouhodobý stres může vést k rozvoji úzkostných poruch, deprese a dalších psychických problémů.
Sociální dopady
Děti, které jsou svědky častých hádek, mohou mít potíže s navazováním a udržováním zdravých sociálních vztahů. Mohou se stáhnout do sebe, mít problémy s důvěrou nebo naopak vykazovat agresivní chování vůči vrstevníkům. Takové děti často nevědí, jak konstruktivně řešit konflikty, což může ovlivnit jejich budoucí vztahy.
Fyzické dopady
Stres z rodinných hádek může mít i fyzické dopady. Děti mohou trpět psychosomatickými problémy, jako jsou bolesti hlavy, žaludeční potíže nebo problémy se spánkem. Chronický stres může oslabit imunitní systém a způsobit, že jsou děti náchylnější k nemocem.
Vliv na sebevědomí
Hádky mohou také negativně ovlivnit sebevědomí dětí. Pokud děti často slyší, jak se rodiče hádají, mohou si začít myslet, že jsou nějakým způsobem zodpovědné za rodinné problémy. To může vést k pocitům viny a nízkému sebevědomí.
Jak minimalizovat negativní dopady
- Komunikace: Je důležité, aby rodiče dokázali komunikovat své problémy klidně a konstruktivně, ideálně mimo přítomnost dětí. Pokud už k hádce dojde, měli by se rodiče snažit rychle najít řešení a děti ujistit, že nejsou příčinou konfliktu.
- Role modely: Rodiče by měli být dětem příkladem, jak řešit konflikty zdravým způsobem. Ukázat jim, že je možné řešit neshody bez křiku a urážek, a že je důležité naslouchat a respektovat druhého.
- Podpora a láska: Děti by měly cítit, že jsou milovány a podporovány bez ohledu na to, co se děje mezi rodiči. Pravidelné vyjadřování lásky a uznání může posílit jejich sebevědomí a pocit bezpečí.
- Hledání pomoci: V případě, že jsou hádky časté a intenzivní, může být užitečné vyhledat pomoc rodinného terapeuta. Profesionální pomoc může pomoci rodině naučit se lépe komunikovat a řešit konflikty.
Hádky v rodinách jsou přirozenou součástí života, ale je důležité si uvědomit, jaký vliv mohou mít na děti. Snažit se minimalizovat jejich vystavení konfliktům a učit je zdravým způsobům řešení neshod je klíčem k jejich zdravému psychickému a emočnímu vývoji. Rodiče by měli být vzorem a poskytovat dětem bezpečné a podporující prostředí, ve kterém se mohou cítit milovány a chráněny.
REDAKCE (Zdroj: ČTK)