IROP pomáhá posilovat integrovaný záchranný systém

Evropský den linky 112: IROP pomáhá posilovat integrovaný záchranný systém.

IROP se dlouhodobě zaměřuje na modernizaci vybavení a infrastruktury integrovaného záchranného systému (IZS), aby zajistil jeho připravenost na nové výzvy. V programovém období 2014–2020 přispěl na projekty související s IZS částkou 10,2 mld. korun. Tyto prostředky byly rozděleny mezi hasiče, policii a zdravotní záchranou službu, což umožnilo efektivní modernizaci záchranných složek napříč celou republikou. V současném období 2021–2027 je na další posílení systému ochrany obyvatelstva vyčleněno 9,3 mld. korun.

Evropský den linky 112, který si každoročně připomínáme 11. února, zdůrazňuje důležitost dostupné a profesionální pomoci v krizových situacích. „Fungující integrovaný záchranný systém je klíčovým pilířem bezpečnosti obyvatel. Proto v IROP dlouhodobě investujeme do modernizace technického vybavení, budování zázemí pro záchranáře, digitalizace a zlepšení koordinace zásahů. Díky podpoře z evropských fondů mají složky IZS k dispozici nejmodernější technologie, které jim umožňují rychleji a efektivněji pomáhat tam, kde je to nejvíc potřeba. A to, že to umí, ukázali velmi dobře při výzvách z poslední doby – COVIDu, tornádu, povodni nebo při požáru v Českosaském Švýcarsku,“ uvedl ředitel Řídicího orgánu IROP Rostislav Mazal.

Moderní požární stanice pro HZS Přerov

Hasiči Olomouckého kraje mají novou požární stanici Hasičského záchranného sboru v Přerově. IROP podpořil její výstavbu 201,2 miliony korun. „Stanice nabízí vhodné prostory pro praktické výcviky, při kterých se hasiči připravují na všechny typy mimořádných událostí. Velkou výhodou je to, že každé výjezdové vozidlo má své samostatné garážové stání s výjezdovými vraty,“ sdělil ředitel územního odboru Přerov HZS Olomouckého kraje Miroslav Čoček.

Modernizace se dočkal také územní odbor, který se dočkal rozšíření o nové centrum krizového řešení s prostornější zasedací místností. Podmínky pro fyzickou přípravu hasičů se výrazně zlepšily díky vybudování tělocvičny pro míčové hry, posilovny, venkovního multifunkčního hřiště či cvičné věže pro trénink v disciplínách požárního sportu. „Oceňujeme, že stanice nyní funguje jako celek a vše na sebe pro uživatele logicky navazuje. Doposud jsme přivítali čtyři tisíce návštěvníků na exkurzích, akcích pro veřejnost, či na sportovních událostech. Z jejich reakcí slyšíme pouze kladné ohlasy,“ doplnil Miroslav Čoček.

Středisko pro výcvik psů a koní Policie České republiky v Brně v Medlánkách

IROP podpořil také modernizaci vzdělávacího multifunkčního střediska pro služební výcvik psů a koní Policie ČR v Brně v Medlánkách částkou 31,7 milionu korun. Výstavba kryté, kruhové i venkovní jízdárny a pohybovacího zařízení výrazně zvýšila kvalitu výcviku a samotnou připravenost při krizových situacích. „Zejména krytá jízdárna poskytuje dostatečný prostor pro práci se zapojením většího počtu policistů služebních koní, psů a figurantů s využitím různého překážkového materiálu,“ uvedl vrchní komisař krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje Lukáš Líška.

Výcvik je díky zastřešení objektu možný plánovat celoročně a přizpůsobit ho specifickým situacím, se kterými se mohou policisté setkat. „Služební výcvik psů využívá modernizovaný areál zejména při akcích zaměřených na obranné práce, poslušnost a také na speciální kynologickou činnost spočívající ve vyhledávání zájmových látek. Účastníci výcviku vyzdvihují šíři možností zaměření výcviku, velikost výcvikových prostor, jejich vybavení a možnost celoročního využití areálu,“ prozradil Lukáš Líška.

Výjezdová základna pro ZZS Uničov

Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje se v Uničově dočkala zbrusu nové výjezdové základny. Podpora z evropských fondů byla 15,1 milionu korun. Po letech práce v nevyhovujících podmínkách mají zaměstnanci k dispozici moderní budovu. „Hlavním přínosem jsou moderní garáže integrované do stavby, na které navazují sklady zdravotnického materiálu, léčiv, kyslíku a dále pak čistící místnost s dezinfekčními prostředky,“ sdělila ředitelka Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Andrea Rakovičová. 

Výjezdová základna v Uničově je první v řadě dalších nově budovaných výjezdových základen ZZS v Olomouckém kraji. Nastartovat tento proces pomohla také finanční podpora z IROP. „Olomoucký kraj chce v budování nových výjezdových základen pro zdravotnické záchranáře pokračovat. Například v okrese Šumperk se to už podařilo. Otevřeli jsme novou základnu v Zábřehu, také za finanční podpory IROP,“ uvedl náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast zdravotnictví Vladimír Lichnovský.

Spolupráce pro větší bezpečnost

Investice do IZS přispívají nejen k rychlejším a efektivnějším zásahům, ale také ke zvýšení bezpečnosti obyvatel v každodenním životě. Evropský den linky 112 je příležitostí připomenout si význam dobře fungujícího záchranného systému a důležitost mezinárodní spolupráce v oblasti krizového řízení. Díky podpoře z IROP mají záchranáři k dispozici nejmodernější technologie a vybavení, které jim pomáhají v jejich náročné práci.

Zdroj a foto: MMR

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře