Jak bude Česko vypadat po volbách? ANO míří ke spolupráci s extremisty, hrozí nebezpečný vývoj.
Blížící se volby mohou radikálně změnit směřování České republiky. Pokud zvítězí hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, bude muset hledat koaliční partnery – a současné průzkumy naznačují, že jejich hlavními spojenci by mohly být extremistické a proruské síly. To by znamenalo zásadní změnu kurzu země, která by mohla oslabit naši pozici v EU, ohrozit demokracii a přinést politickou nestabilitu.
ANO se odklání od středu a hledá spojence mezi extremisty
Ačkoliv se ANO v minulosti snažilo profilovat jako hnutí středu, poslední roky ukazují, že stále více koketuje s nacionalistickými a dezinformačními proudy. Andrej Babiš i jeho spolupracovníci v kampani opakovaně útočí na Evropskou unii, média a demokratické instituce, čímž se přibližují rétorice SPD Tomia Okamury či dalších krajně pravicových nebo krajně levicových skupin jako je STAČILO! v čele s komunistkou Konečnou.
Po volbách se tak může stát, že ANO nebude mít jinou možnost než sestavit vládu s podporou extremistů. To by mohlo vést k zásadním změnám v zahraniční i domácí politice, včetně zpochybňování naší role v NATO, oslabování právního státu nebo omezování svobody médií.
Oslabení prozápadního směřování Česka
Jedním z největších rizik případné vlády ANO s podporou proruských sil je odklon od prozápadní orientace České republiky. Už nyní vidíme, že někteří politici ANO, SPD a dalších menších subjektů šíří proruské narativy, zpochybňují pomoc Ukrajině a kritizují sankce proti Rusku.
Pokud by taková vláda vznikla, mohlo by dojít k omezení podpory Ukrajiny, snaze o zlepšení vztahů s fašistickým Kremlem a větší izolaci Česka v rámci Evropské unie. To by bylo obrovské riziko nejen pro naši bezpečnost, ale i pro ekonomiku, která je silně napojena na západní trhy.
Útok na demokracii a svobodná média
Další hrozbou je možné ohrožení demokratických institucí. ANO už během své minulé vlády ukázalo, že mu nezávislost veřejnoprávních médií není po chuti, a Babišova média často sloužila k šíření jeho propagandy. V případě, že získá větší moc, můžeme očekávat útoky na Českou televizi a Český rozhlas, snahu o kontrolu státní správy a další kroky, které by oslabily demokratickou kontrolu moci.
Podobné scénáře jsme viděli v Maďarsku či Slovensku, kde vlády postupně omezily nezávislá média, ovládly justici a oslabily občanskou společnost. Pokud se Česko vydá stejným směrem, bude velmi těžké se z takové situace dostat zpět.
Co nás čeká?
Pokud ANO sestaví vládu s podporou extremistů, čekají nás roky nestability, ekonomických problémů a mezinárodní izolace. Česká republika by mohla ztratit důvěru investorů, oslabit své postavení v EU a stát se další zemí, kde populismus a dezinformace ovládnou veřejný prostor.
Jedinou cestou, jak tomu zabránit, je aktivní přístup voličů. Je důležité sledovat nejen líbivé sliby politiků, ale i jejich činy, vazby a skutečné hodnoty, které hájí. Jinak hrozí, že se Česko po volbách vydá cestou, ze které už nebude návratu. Bude to těžké? Určitě. Ale konečný výsledek závisí na nás všech.
Autor: Roman Kratěna