Jsou Dušičky, lidé si připomínají zesnulé příbuzné a známé.
Lidé dnes vzpomínají na své zemřelé příbuzné a blízké. Druhý listopadový den se tradičně připomíná jako Památka zesnulých, lidově Dušičky. V katolickém liturgickém kalendáři je dnešek Vzpomínkou na všechny věrné zemřelé. Věřící se scházejí na bohoslužbách za zemřelé, hroby se už několik dní plní svíčkami, věnci a květinami.
Právě za hřbitovní svíčky si Češi letos připlatí, v průměru zdražily až o desetinu. Naopak umělé i živé květiny meziročně o jednotky procent zlevnily. Vyplývá to z analýzy akčních letáků sedmi největších obchodních řetězců v ČR, kterou ČTK poskytla společnost Česká distribuční. Dušičkové zboží podle ní letos prodejci nabízejí s průměrnou slevou 15 procent, což je ve srovnání s loňskem o pět procentních bodů více.
Hřbitovy mají kvůli Dušičkám prodlouženou otevírací dobu, policisté a strážníci je hlídají kvůli riziku krádeží nebo dopravních komplikací. V Pardubicích hlídkují městští policisté na hřbitovech i na koních. “Z koňského sedla je lepší rozhled, vidíme přes živé ploty,” vysvětlil výhody Jaroslav Kadavý z jízdního oddílu. V Pardubicích jsou ve službě tři starokladrubští vraníci.
Některá města v okolí hřbitovů posílila městskou hromadnou dopravu. Například Dopravní společnost Zlín-Otrokovice (DSZO) prodloužila některé autobusové spoje na lince 31 až ke hřbitovu na Mladcové. V Otrokovicích nasadí na linku ke kvítkovickému hřbitovu kloubový autobus.
Dušičky jsou vzpomínkou na zemřelé, kteří podle katolického pojetí nejsou ještě dokonale připraveni ke vstupu do nebe a jsou ve fázi takzvaného očišťování, které církev nazývá očistcem.
Dušičkám předchází první listopadový den svátek Všech svatých. Ten je podle katolického pojetí společnou slavností lidí, kteří již vstoupili do nebe a jsou spojeni s Kristem, který svou smrtí a zmrtvýchvstáním nebe otevřel.
Původ podzimního vzpomínání na zemřelé pochází z keltských a později slovanských tradic. Napříč kulturami se dny na přelomu října a listopadu pojí se světem mrtvých, který představuje paralelu s ubývajícím denním světlem a nástupem zimy.
Zatímco české Dušičky jsou spíše tichou vzpomínkou na ty, kteří zemřeli, v jiných zemích panuje v těchto dnech jiná atmosféra. V anglosaských zemích je oslava památky zesnulých spojena se svátkem Halloween, v Latinské Americe se na Den mrtvých konají průvody barevných masek.
Zdroj: ČTK