Novela trestního zákoníku prošla prvním čtením ve Sněmovně.
Novela trestního zákoníku České republiky je legislativní změna, která upravuje a mění ustanovení stávajícího trestního zákoníku. Tento zákoník reguluje trestní právo v České republice, stanovuje, jaké jednání je trestné, a určuje tresty za jednotlivé trestné činy.
K omezení počtu vězňů, snížení recidivy i k úsporám státního rozpočtu by měly pomoci širší změny trestního práva, které v úvodním kole podpořila Sněmovna po více než šestihodinové debatě. Novela trestního zákoníku dává větší přednost alternativním trestům včetně peněžitých a některé činy částečně dekriminalizuje. Omezeně uvolňuje pravidla pro pěstování a držení konopí. Předlohu teď posoudí ústavně-právní výbor, na což bude mít prodlouženou tříměsíční lhůtu. Očekávající se pozměňovací návrhy, které zhodnotí skupina složená z vládních i opozičních zástupců.
Navrhované změny mají přispět podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) k modernizaci trestního práva. Zpravodajka Helena Válková (ANO) označila navrhovanou reformu za smysluplnou, ale s řadou neuralgických bodů. Česko podle ní trpí nejen přeplněností věznic, ale i zastaralým systémem trestání. Hnutí SPD podle poslankyně Vladimíry Lesenské souhlasí se snižováním trestní represe, některé navrhované změny ale pokládá až za vysoce nebezpečné pro společnost. Nepřijatelná je podle ní zejména úprava takzvaných měkkých drog. Lesenská kvůli ní prosazovala zamítnutí předlohy už v úvodním kole, avšak neuspěla.
Peněžitý trest budou moci soudy ukládat podle novely za jakýkoliv trestný čin. U závažných činů, například znásilnění, jej ale nebude možné uložit jako jediný trest. Snižuje se sazba za opakovanou krádež nebo za schvalování terorismu na internetu. U zanedbání povinné výživy mají být napříště trestné jen případy, kdy neplacení alimentů vystaví vyživovaného člověka nebezpečí nouze. „S dekriminalizací výživného v žádném případě nebudu souhlasit,“ uvedla Taťána Malá (ANO). Postih některých jiných jednání naopak novela zpřísňuje, například trestá takzvanou deepfake pornografii. Součástí novely je také sporný čin činnosti pro cizí moc, který už Sněmovna schválila navzdory odporu opozice v novele takzvaného lex Ukrajina. Podle Válkové je třeba podle ní vágní vymezení tohoto činu opravit.
Legální má být podle předlohy samopěstování nanejvýš tři konopných rostlin a držení nejvýš 50 gramů konopí doma a 25 gramů venku. Pěstování čtyř až pěti rostlin má být přestupkem, více rostlin trestným činem. Opoziční Piráti ale upozorňovali na to, že ze tří rostlin je možné získat až 300 gramů. „Omezení nemá žádnou logiku,“ poznamenal k navrhovanému legálně drženému množství konopí bývalý pirátský předseda Ivan Bartoš. Podle Blažka ale musí být úprava konopí taková, aby získala ve Sněmovně většinovou podporu.
Novela dále rozšiřuje výčet pohnutek u takzvaných předsudečných trestných činů, tedy trestných činů spáchaných z nenávisti. Přísněji by tak nově měly být postihované například i cílené útoky na zdravotně postižené. K dalším změnám patří to, že trest zákazu plnění veřejných zakázek, účasti ve veřejné soutěži a zákazu přijímání dotací půjde uložit i fyzickým osobám, nejen právnickým.
Připojená novela trestního řádu by měla mimo jiné zjednodušit přednes obžaloby i vyhlašování rozsudku, které bývají například u hospodářských trestných činů velmi obsáhlé. Blažek uvedl, že trestní řízení by mělo být rychlé a efektivní a nemělo by se prodlužovat, pokud je zřejmé, že vinu nebude možné prokázat.
Při sněmovním projednání by se do novely mohl dostat tzv. dětský certifikát. Jde o výpis z rejstříku trestů, který se bude vydávat zájemcům o práci s dětmi.
Novela trestního zákoníku České republiky je důležitým nástrojem pro zajištění aktuálnosti a účinnosti trestního práva. Pravidelně prováděné změny reflektují vývoj společnosti, potřeby v oblasti bezpečnosti a právní ochrany občanů, stejně jako závazky vyplývající z mezinárodních dohod.
Zdroj: ČTK