Obce a stavebníci žádají návrat k původním stavebnímu řízení, Potíže s digitalizací stavebního řízení způsobí velké škody

Obce a stavebníci žádají návrat k původním stavebním řízením.

Bartošova digitalizace v praxi. Obce a stavebníci žádají návrat k původním systémům stavebního řízení.

Svazy sdružující obce a stavebníky požadují návrat k využívání původních systémů stavebního řízení. Nové systémy jsou podle nich stále nefunkční a nelze garantovat, že v nich úředníci mohou pracovat v souladu se zákonem. Chtějí najít legislativní řešení, jak využívat původní systémy v souladu s novým stavebním zákonem. Jejich zástupci to dnes řekli novinářům na tiskové konferenci v Praze. Návrat k původním systémům už dříve ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) odmítlo. Někteří odborníci také poukazují na zdlouhavost legislativního procesu takového kroku.

“Není možné, abychom systém upravovali způsobem ‘lepení vlašťovčího hnízda’, ale je nutné přistoupit k řešení, které bude radikální. A které se nezobrazí v měsících, tak jak ministerstvo předpokládá, ale které se zobrazí nejlépe ve dnech,” uvedl dnes předseda Svazu měst a obcí František Lukl. S dodavateli původního systému by ohledně možného přestupu by podle něj mělo jednat MMR, nikoliv sdružení a svazy.

Podle předsedy Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů Jana Holického je Informační systém stavebního řízení natolik nefunkční, že se v něm nedají dokončit některé věci. Stále podle něj nefunguje možnost identifikovat zahraniční osoby a nelze nahlížet do spisů jinak než přes zařízení, na kterém je přihlášen úředník. “Systém vykazuje celou řadu nepřehledností,” uvedl Holický.

MMR dnes oznámilo, že znovu aktualizovalo funkce v portálu stavebníka. Doplnilo například některé prvky automaticky vyplňující části žádostí. Nově bude žadatel moci také například zadat osobu, která je oprávněna jednat jménem fyzické podnikající osoby. Zároveň se zvýšil datový limit pro nahrávání dokumentace.

V úterý se má ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) setkat se zástupci městských částí, stavebníků a projektantů a představit jim úpravy a změny v systémech. Bartoš jim dříve slíbil, že základní funkcionality budou do systémů dodány do konce srpna. Za současný stav digitalizace jej kritizují koaliční i opoziční politici. Někteří jej vyzývají k rezignaci, Bartoš uvedl, že z postu ministra pro místní rozvoj odejít neplánuje. Problém by to podle něj neřešilo a považoval by to za útěk od rozdělané práce.

Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiřího Nouzy problém nezpůsobují pouze špatně fungující portál stavebníka a Informační systém stavebního řízení, ale také nefunkční Národní geoportál územního plánování. Investor podle něj nemůže v současnosti plnit povinnost vkládat do geoportálu prováděcí smlouvy s příslušnými obcemi. Nelze tedy tak splnit zákonem požadované postupy, což vede k právní nejistoty.

Prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček doplnil, že podoba nového stavebního zákona a parametry digitalizovaného stavebního řízení měly již při projednávání v roce 2019 většinovou podporu ve Sněmovně a v Senátu. Proto i legislativní změna navrhovaná svazy by podle něj mohla mít politickou podporu.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře