Odvolání restriktivních opatření, která omezovala činnost části obchodu a služeb, dalo české ekonomice ve 2. čtvrtletí potřebný růstový impuls. Růst hrubého domácího produktu byl tak stimulován především domácí poptávkou. Oživení se nevyhnulo ani trhu práce.
Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí meziročně vzrostl o 8,2 %. Silné navýšení je z velké části ovlivněno srovnáním s mimořádně slabým loňským 2. čtvrtletím. Mezičtvrtletně hrubý domácí produkt vzrostl o 1,0 %. „K růstu české ekonomiky oproti první čtvrtině roku přispěla především domácí poptávka. Silně rostla spotřeba domácností a oživení se týkalo také investiční aktivity. Naopak zahraniční poptávka působila negativně. Zhoršení bilance zahraničního obchodu bylo spojeno s výrazným posílením dovozu,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.
Hrubá přidaná hodnota ve 2. čtvrtletí také rostla. Ve srovnání s 1. kvartálem se zlepšil výkon většiny odvětví. Silné mezičtvrtletní oživení vykázalo uskupení obchod, doprava, ubytování a pohostinství, rostla ale většina služeb. Navzdory aktuálním problémům s nedostatkem komponent a narušením dodavatelských řetězců vzrostl i zpracovatelský průmysl. Mírně posílilo i stavebnictví.
Ve 2. čtvrtletí výrazně zrychlil cenový růst. Zčásti za tím stálo výrazné meziroční zvýšení cen ropy, které se projevilo posílením meziročního růstu spotřebitelských cen na 2,9 %. „Ceny dopravy rostly pod vlivem zdražujících se pohonných hmot i dopravních prostředků. Kromě dopravy ale začaly opět narůstat ceny bydlení a energií, především nájemného a imputovaného nájemného,“ upozorňuje Karolína Zábojníková, analytička ČSÚ. Ceny ropy ovlivnily také nárůst cen průmyslových výrobců v Česku i Evropě a vliv měly i na ceny zahraničního obchodu.
Ekonomické oživení se promítlo do zaměstnanosti ve většině odvětví a celková zaměstnanost tak byla ve 2. čtvrtletí meziročně vyšší o 0,3 %, což byl první nárůst od 3. čtvrtletí 2019. Míra nezaměstnanosti v průběhu 2. čtvrtletí klesla až na červnových 2,9 %. Ve srovnání s předkrizovým stavem ale zůstává zhoršena pozice žen na pracovním trhu. Průměrná mzda oproti 1. čtvrtletí vzrostla o 1,2 % a dosáhla 38 275 korun.
Další detaily přináší aktuální analýza: Vývoj ekonomiky ČR v 1. pololetí 2021
Zdroj: ČSÚ