Startovací vouchery patří mezi oblíbené nástroje, kterými může Pardubický kraj přímo podpořit nové či začínající firmy a živnostníky. Pomoc soukromého sektoru jimi pro letošek nekončí. Novinkou jsou Technologické vouchery pro podniky a výzkumné organizace, které přicházejí s novými a originálními řešeními.
„Rostoucí zájem o Startovací vouchery nás samozřejmě těší. I letos se nám sešly zajímavé návrhy, od zavedení nových technologických řešení v průmyslu, medicíně až po start psího salónu či vznik hudebního nahrávacího studia. Rozhodování není nikdy jednoduché, v souladu s pravidly jsme museli pět projektů vyřadit, protože předkladatelé nesplnili pravidla. Nakonec podpoříme 12 žadatelů, mezi které rozdělíme 1,4 milionu korun. Původní alokaci jsme navýšili o dalších 400 tisíc, abychom začínajícím podnikatelům pomohli v maximální míře. Výše podpory se pohybuje od 36 do 170 tisíc v závislosti na projektu. Připíváme tak částkami od 20 do 90 % celkových nákladů. Začínajícím podnikatelům přeji vytrvalost, zajímavé nápady a ať je o jejich zboží a služby mezi zákazníky zájem,“ uvedl radní pro regionální rozvoj Ladislav Valtr. Podle něj má podpora podnikání, a to zejména začínajícího, hned několik pozitiv pro celou společnost. „Tito lidé se podílejí na růstu místní ekonomiky, vydělané peníze zde u nás v regionu opět investují, utrácejí a zároveň mohou jednou i zaměstnávat zdejší lidi. Proto se každá koruna, kterou investujeme v souladu s pravidly do rozvoje podnikání, jednou společnosti vrátí, a to násobně,“ vysvětluje radní Valtr.
Cílem Startovacích voucherů je podpořit vznik nových podnikatelských záměrů, nastartovat zamýšlené inovativní podnikatelské aktivity a poskytnout příležitost pro jejich realizaci. O podporu mohou žádat podnikatelské subjekty, které působí na trhu méně než tři roky.
Technologické vouchery mají premiéru. Pomůžou nadaným vývojářům a inovátorům
Naprostou novinkou letošní podpory podnikání je pro Pardubický kraj zavedení Technologických voucherů. Ty jsou určeny na podporu spolupráce podniků a výzkumných organizací. Díky nim mohou žadatelé získat peníze na ověření proveditelnosti svých nových, inovativních nápadů v praxi. „Zde jsme podpořili čtyři projekty částkou téměř 600 tisíc korun. Tuto novinku bych chtěl opravdu vypíchnout. Je určena pro již existující podniky do 250 zaměstnanců, které přichází s vlastními technologickými a technickými řešeními, která chtějí uvádět na trh. Jenže od nápadu po prototyp po funkční sériovou výrobu je dlouhá a nákladná cesta. Proto chceme pomoci. Mezi podpořenými projekty jsou například návrhy na nahrazení oxidu dusného v potravinářství či inovativní řešení probiotických koupelí proti kožním nemocem. Výše podpory činí od 100 do 180 tisíc v závislosti na projektu, přispíváme od 34 do 60 % celkových nákladů,“ dodal radní Ladislav Valtr.
Kraj dlouhodobě podporuje podnikání skrze P-PINK a chystá vznik inovačního centra
Kromě voucherů podporuje Pardubický kraj podnikání hlavně skrze Pardubický podnikatelský inkubátor (P-PINK). Ten zahájil činnost v roce 2018 a soustředí se na pomoc začínajícím startupům i aktivním podnikatelům. „V P-PINKU nabízí zájemcům odborný mentoring a další formy podpory. Nedávno otevřeli nové moderní sídlo v Pardubicích, chystá se otevření pobočky P-PINKU v České Třebové a do budoucna bychom rádi podpořili vybudování Pardubického vývojového inovačního centra (PARvic) přímo v krajském městě. Nabízí se prostory v areálu Ke Tvrzi, který by měl v příštích pár letech projít radikální proměnou. Celkové náklady na vybudování nového centra a jeho vybavení odhadujeme na 221 milionů korun, předpokládaná výše dotace je přibližně 100 milionů,” doplnil hejtman Martin Netolický. S financováním by Pardubickému kraji měly pomoci Integrované územní investice Hradecko-pardubické aglomerace (ITI).
Zdroj: Pardubický kraj