Poslanci budou schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok
Sněmovna bude příští týden schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 252 miliard korun, meziročně o 43 miliard korun nižším. Řádná schůze bude pokračovat od úterního odpoledne. Ve čtvrtek se poslanci sejdou hned na dvou mimořádných schůzích. Opoziční hnutí ANO opět vyvolalo jednání o cenách energií v příštím roce. Koalice pak nechala svolat schůzi, na níž chce projednat poslanecký návrh na zrušení sporné nové úpravy přesčasů lékařů a na zavedení možnosti čtyřiadvacetihodinových služeb v nemocnicích.
Závěrečné projednání návrhu státního rozpočtu je na programu ve středu. Sněmovna jej vzhledem ke koaliční většině pravděpodobně schválí. Zákonodárce čeká po debatě stovka hlasování o poslaneckých požadavcích na přesuny peněz uvnitř rozpočtu v celkovém objemu přes 200 miliard korun. O většinu z nich usilují opoziční zástupci, zřejmě neuspějí. Po sněmovním schválení dostane návrh státního rozpočtu k podpisu prezident Petr Pavel. Senát se rozpočtovými záležitostmi nezabývá.
Po státním rozpočtu budou poslanci hlasovat o rozpočtech některých státních fondů. Jde o rozpočty fondů podpory investic, dopravní infrastruktury a životního prostředí.
K cenám energií se poslanci sešli z podnětu ANO ve čtvrtek minulého týdne. Koaliční většina návrh programu zamítla, schůze se neuskutečnila. Spory řečníků s právem přednostního vystoupení navzdory tomu trvaly zhruba sedm hodin. Opoziční poslanci vyčítali kabinetu to, že s vyššími cenami energií podle nich nic nedělá. Představitelé vládního tábora naopak vinili ANO z toho, že může za nynější situaci, protože za osm let u vlády nepodniklo žádné kroky k modernizaci energetiky. Tentokrát koalice nechá návrh programu schůze k cenám energií podle informací ČTK schválit. Do debaty by se tak mohli zapojit všichni poslanci a Sněmovna by navíc mohla hlasovat o případných návrzích usnesení.
Novelu zákoníku práce k přesčasům ve zdravotnictví podali jako poslanci ministři práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Předkladatelé chtějí, aby Sněmovna schválila předlohu zrychleně už v prvním čtení. Předložili ji v reakci na hrozbu části nemocničních lékařů, že přestanou sloužit přesčasy. Kromě změny nynější podoby zákoníku ale žádají také zvýšení základních mezd a platů.
Na řádné schůzi mají poslanci schvalovat také například uzákonění komunitní energetiky. Novela má také umožnit využívání vlastní vyrobené elektřiny na jiném místě, například mezi chalupou a bytem. Ve třetím, závěrečném čtení jsou na programu rovněž například změny v takzvaném povinném ručení. Spočívají v rozšíření okruhu vozidel, které budou tomuto pojištění podléhat. Hlasování čeká novelu o prodloužení dočasné ochrany běženců z Ukrajiny a zavedení digitální podoby osobních průkazů.
Na programu řádné schůze je také několik předloh v úvodním kole. Patří k ním novela vodního zákona, jejímž cílem je snížení rizika havárií na vodách a v případě, že se stanou, upřesnit pravomoci při likvidaci následků.
Zdroj: ČTK, foto ilustrační