Kdo vyhrál senátní volby? ANO nebo vládní koalice? Čísla mluví jasně, Volební účast v zaplavených obcích je nízká, V senátních volbách se letos utká 169 kandidátů.

Senátory by se letos chtělo stát nejméně 171 kandidátů. Kandidátek pro krajské volby je letos většinou méně než před čtyřmi lety

Senátory by se letos chtělo stát nejméně 171 kandidátů, což je i kvůli častějším koaličním nominacím pokles v porovnání s předchozími volbami. Před šesti lety ve třetině senátních obvodů, kde se bude hlasovat i nyní koncem září, si lidé mohli vybrat 236 adeptů. Při posledních senátních volbách před dvěma lety kandidovalo 178 uchazečů. 

Největší výběr by měli mít lidé na Domažlicku a Břeclavsku, kde se přihlásilo po devíti kandidátech. Naopak nejmenší konkurence je stejně jako při předchozích volbách na Náchodsku a Vsetínsku, kde se sešlo jen po třech přihláškách včetně Martina Červíčka (ODS) a Jiřího Čunka (KDU-ČSL), kteří mandát obhajují.

Počet uchazečů by se ještě do začátku srpna mohl změnit po prověřování, zda všichni splnili zákonné podmínky kandidatury. Teprve poté úřady oficiálně zveřejní i jména kandidátů. K již známým patří vedle 23 senátorů, kteří se mandát rozhodli obhajovat, například předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová (za ODS), poslanci ANO Jana Mračková Vildumetzová a Drahoslav Ryba, bývalý hokejista Dominik Hašek s režisérem Břetislavem Rychlíkem (oba za TOP 09), ekonomka Markéta Šichtařová (za Svobodné) nebo předseda hnutí Přísaha a bývalý policista Róbert Šlachta.

Ze senátorů mandát obhajují někdejší prezidentští adepti – místopředseda horní parlamentní komory Jiří Drahoš a Pavel Fischer, kteří mají podporu vládních stran, a Marek Hilšer za své hnutí s podporou Pirátů. Jeho konkurentkou bude mimo jiné Zažímalová, proti Drahošovi bude kandidovat například Šichtařová a proti Fischerovi bývalý poslanec ODS Boris Štastný, nyní předseda pražské organizace strany Motoristé sobě.

O návrat do Senátu se pokouší například bývalý domažlický senátor Jan Látka (dříve ČSSD, nyní ANO) nebo někdejší ostravská senátorka Liana Janáčková (dříve za Nezávislé, nyní za Svobodné).

U Úřadu pro dohled nad hospodařením stran a hnutí, která bude kontrolovat pravidla financování volební kampaně, transparentní volební účty před termínem pro nominace nahlásilo 31 stran nebo hnutí, z nichž některé figurují i v rámci 27 různorodých koalic.

Při předchozích volbách před šesti lety bylo mezi adepty na senátorství 18 nezávislých kandidátů, letos jich své webové účty pro financování volební kampaně zaregistrovalo trojnásobně méně. Na Domažlicku kandidaturu ohlásil právník Robert Baxa, který byl náměstkem ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD), na Svitavsku bývalý poslanec KDU-ČSL a později TOP 09 Pavel Severa, na Šumpersku politolog Stanislav Balík. Na Opavsku se do voleb jako nezávislý přihlásil starosta Otic Vladimír Tancík, v Ostravě stavební inženýr Radek Iwoniak a na Zlínsku ředitel tamní reprodukční kliniky David Rumpík.

Kandidátek pro krajské volby je letos většinou méně než před čtyřmi lety

Kandidátky pro podzimní krajské volby letos ve většině krajů podalo méně stran, hnutí a koalic než před čtyřmi lety. Víc než při předchozích krajských volbách je jich ve Středočeském, Královéhradeckém, Zlínském a Karlovarském kraji. Současní hejtmani většinou znovu vedou svoje kandidátky, mezi nimi také Martin Půta ze Starostů pro Liberecký kraj, přestože po minulých volbách řekl, že už znovu kandidovat nebude.

Termín pro předložení kandidátních listin vypršel včera odpoledne. O tom, kdo nakonec bude k volbám připuštěn, rozhodnou registrační úřady začátkem srpna. Krajské volby se budou konat spolu s prvním kolem senátních voleb 20. a 21. září.

Ve Středočeském kraji kandidátek přibylo o jednu na 17. Obhajovat křeslo chce dosavadní hejtmanka Petra Pecková, která je volební jedničkou STAN. Lídrem kandidátky koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) je místopředseda Sněmovny Jan Skopeček, kandidátku ANO vede Tomáš Helebrant.

O jeden na 13 vzrostl proti předchozím volbám počet kandidujících subjektů také v Královéhradeckém kraji. Hnutí ANO do voleb povede starosta Hronova na Náchodsku a krajský zastupitel Petr Koleta. Lídrem koalice Silní lídři pro kraj složené z ODS, KDU-ČSL a Východočechů bude současný hejtman Martin Červíček (ODS). Jedničkou Pirátů bude první náměstek hejtmana Pavel Bulíček. V čele Čtyřkoalice Starostové, TOP 09, HDK, LES bude náměstek hejtmana Rudolf Cogan (STAN).

Stejně i ve Zlínském kraji přibylo kandidátek o jednu, je jich 15. Lídrem ANO je hejtman Radim Holiš, Piráty v krajských volbách povede náměstkyně hejtmana Hana Ančincová. V čele kandidátky ODS bude senátor Tomáš Goláň. Jedničkou za SOCDEM s podporou Zelených je nestranička Olga Sehnalová, náměstkyně hejtmana.

V Karlovarském kraji podalo kandidátku 18 politických uskupení, minule jich bylo 17. Za hnutí STAN kandiduje současný hejtman Petr Kulhánek, kandidátku Pirátů povede Markéta Monsportová. Jedničkou hnutí ANO je poslankyně Jana Mračková Vildumetzová, která současně kandiduje do senátních voleb v sokolovském obvodu.

Třináct kandidátek v Libereckém kraji je nejméně od vzniku kraje, před čtyřmi lety jich bylo 16. “Přes 20 let se snažím pracovat ve prospěch Libereckého kraje a lidí, kteří v něm žijí, nechci se schovávat před odpovědností,” uvedl Půta ke své opětovné kandidatuře. Koalici Spolu povede náměstek ministra průmyslu a obchodu Edvard Kožušník (ODS), kandidátku ANO poslanec David Pražák.

O tři na 13 ubylo kandidátních listin na Vysočině, o pět na 14 v Ústeckém kraji. V Jihočeském kraji se počet podaných kandidátek snížil o šest na 14. Křeslo hejtmana bude na jihu Čech v čele kandidátky ODS obhajovat Martin Kuba. Lídrem ANO je poslanec Roman Kubíček. STAN a hnutí Občané pro Budějovice (HOPB) vytvoří společnou kandidátku, volební jedničkou bude starostka Vimperku na Prachaticku Jaroslava Martanová (STAN). Jihočechy 2012 povede do voleb náměstek hejtmana Pavel Hroch a Piráty písecký místostarosta Josef Soumar.

O šest ubylo proti minulým volbám kandidátních listin také v Pardubickém kraji na letošních 12. Kandidátku 3PK – Pro prosperující Pardubický kraj povede hejtman Martin Netolický (SOCDEM), jedničkou společné kandidátky ODS a TOP 09 je krajský radní Ladislav Valtr (ODS). ANO postavilo do čela sportovního manažera Dynama Pardubice Dušana Salfického, hnutí STAN náměstkyni hejtmana Michaelu Matouškovou.

Ještě výraznější pokles v počtu kandidátek je v Moravskoslezském kraji, z minulých 20 na letošních 13. Do voleb znovu jdou všechna uskupení, která uspěla v roce 2020. Lídrem ANO je současný hejtman a havířovský primátor Josef Bělica. Společnou kandidátku podala hnutí STAN a O.k. (Osobnosti pro kraj) bývalého hejtmana Iva Vondráka (tehdy zvoleného za ANO), který je i nyní volebním lídrem. V čele kandidátky Spolu MSK je Radek Kaňa z ODS.

O čtyři na 13 se snížil počet podaných kandidátek v Plzeňském kraji. Podle dřívějších informací je lídrem ANO lékař a poslanec Kamal Farhan, Piráty vede současný hejtman Rudolf Špoták, v čele kandidátky STAN stojí jeho dosavadní náměstek Pavel Čížek. Koalici ODS + TOP 09, která je teď v kraji hlavní opoziční silou, povede krajský zastupitel Jan Šašek.

Jihomoravský krajský úřad eviduje 15 přihlášek do krajských voleb, minule jich bylo o jednu víc. Vítězství bude obhajovat hnutí ANO v čele se starostkou Znojma Ivanou Solařovou. Koalici Spolu povede hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL), Piráty krajská radní Jana Holomčík Leitnerová. Lídrem Starostů pro jižní Moravu bude starosta Kyjova František Lukl.

O dvě na 13 klesl počet kandidátek v Olomouckém kraji. Lídrem hnutí STAN je hejtman Josef Suchánek, jedničkou ODS hejtmanův náměstek Dalibor Horák. O hlasy voličů se bude opět ucházet koalice Spojenci pro Olomoucký kraj, tentokrát složená z KDU-ČSL, TOP 09, Zelených a Nestraníků, v čele má hejtmanova náměstka Iva Slavotínka (KDU-ČSL). Kandidátku ANO povede poslanec a bývalý hejtman Ladislav Okleštěk.

Zdroj: ČTK

, , , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře