Sněmovna podpořila zvyšování výdajů na obranu

Sněmovna podpořila zvyšování výdajů na obranu.

Sněmovna se ztotožnila se záměrem kabinetu navýšit výdaje na obranu minimálně na tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) nejpozději v roce 2030. Rozhodla o tom hlasy koalice a dříve vládních Pirátů po neveřejné debatě. Stanovisko přednesla ministryně obrany Jana Černochová (ODS) jako výsledek dohody poslaneckých frakcí.

Poslanci opozičních hnutí ANO a SPD se ani hlasování nezúčastnili na protest proti postupu vládního tábora, který prosadil uzavřené jednání dolní komory Parlamentu kvůli přednesení utajovaných informací. Koaliční politici označovali neúčast obou hnutí za důkaz snahy přeměnit jednání na show pro kamery. Neveřejná část schůze, kterou ANO iniciovalo, trvala zhruba čtyři hodiny. Z větší části se ho zúčastnil i prezident Petr Pavel.

Sněmovna v přijatého usnesení plně podpořila „veškeré kroky vedoucí k modernizaci armády a rozvoji jejich schopností ve prospěch obranyschopnosti České republiky a v souladu jejími aliančními závazky. Podle poslanců je k obraně země nutné stabilní a předvídatelné financování. „Stávající rámec výdajů na obranu není dostatečný na to, aby bylo možné v horizontu několika příštích let zacelit vzniklý deficit v oblasti obranyschopnosti země z minulosti,“ uvádí se v usnesení.

Proto se Sněmovna ztotožnila s návrhem vlády na „navyšování výdajů na obranu na minimální úroveň tří procent HDP nejpozději v roce 2030 při současném zajištění účelného a efektivního vynakládání těchto prostředků“. Současně požádala vládu o předložení aktualizace střednědobého výhledu. Také vyzvala kabinet k posilování evropských obranných a obranně průmyslových kapacit a užší spolupráci při jejich budování při současném zachování NATO coby hlavního pilíře obrany.

Dolní parlamentní komora rovněž konstatovala, že do doby uzavření trvalého a spravedlivého míru na Ukrajině je nezbytné pokračovat v aktivitách na podporu této napadené země, včetně dodávek vojenského materiálu, výcviku vojáků nebo humanitární podpory. „Ukrajina a její ozbrojené síly jsou v současnosti první linií obrany celé Evropy před ruskou agresí,“ stojí v usnesení.

Poslanci poukázali i na to, že bezpečnost a obrana země je věcí celé společnosti a že vnější bezpečnost je nutně propojená z vnitřní. Vybídli proto vládu, aby podporovala rozvoj složek integrovaného záchranného systému a připravenost obyvatel na krizové situace. Kabinet by měl při modernizaci ozbrojených sil v maximální možné míře zohledňovat zapojení domácího průmyslu a vědeckých institucí. Měl by také provést revizi právních norem z hlediska připravenosti na krizové situace a z hlediska potřeby urychleného dobudování obranných schopností a infrastruktury a předložit potřebné změny.

Sněmovna se usnesením přihlásila k posilování obranyschopnosti, uvedl Fiala

Usnesení Sněmovny se přihlašuje k odpovědnosti za bezpečnost, za modernizaci armády a za posilování obranyschopnosti Česka, řekl dnes novinářům premiér a předseda ODS Petr Fiala po mimořádné schůzi dolní komory, kterou nechalo opoziční ANO svolat ke koncepci armády. Poslanci ANO a dalšího opozičního hnutí SPD sněmovní jednání bojkotovali, když je koalice nechala uzavřít. Koaliční politici je za tento postup před novináři opět kritizovali.

Fiala míní, že ANO a SPD zajímá obrana jenom tehdy, když téma mohou použít jako součást kampaně. Z jejich strany šlo podle něho o vyjádření nezájmu o bezpečnost země. O některých věcech není možné mluvit veřejně ze strategických, bezpečnostních důvodů, řekl premiér. Postup, kdy koalice nechala jednání uzavřít, hájil také ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan.

Dnešní jednání Sněmovny podle její předsedkyně Markéty Pekarové Adamové, která vede TOP 09, přineslo zprávu o tom, že ANO a SPD se nechtějí podílet na obraně Česka, a o tom, kdo chce zajistit bezpečnost, a kdo chce naopak exhibovat. Podle ministra zemědělství a předsedy KDU-ČSL Marka Výborného jde o jasný vzkaz, jak chce dvojice opozičních stran s obranou a bezpečností nakládat, dala podle něho přednost vlastním zájmům.

Představitelé ANO a SPD mluvili v souvislosti se schůzí o trapném divadle, o snaze umlčet opozici a zabránit tomu, aby občané slyšeli její názory. Předseda ANO Andrej Babiš řekl, že ANO nebude dělat stafáž Fialovi v jeho předvolební kampani. Dnešní dění ve Sněmovně označil za absolutní šok, ale také neúctu a neochotu diskutovat. „Je to předvolební kampaň zoufalé vlády,“ konstatoval lídr SPD Tomio Okamura.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) poznamenala, že opozice se mohla zúčastnit veřejného závěru poslaneckého jednání, v němž zazněl návrh usnesení, a přednést stanoviska.

Prezident Petr Pavel: Je škoda, že opozice nebyla u jednání o obraně

Je škoda, že se opoziční hnutí ANO a Svoboda a přímá demokracie (SPD) nezúčastnila uzavřené části jednání Sněmovny k obraně. Po svém odchodu ze zasedání to novinářům řekl prezident Petr Pavel. Opozice podle něj z vystoupení ministryně obrany Jany Černochové (ODS) a náčelníka generálního štábu Karla Řehky mohla dostat odpovědi na mnoho svých otázek. ANO a SPD kritizují to, že v otevřené části jednání neměli příležitost vystoupit všichni řečníci s přednostním právem, hovoří o snaze opozici umlčet.

Pavel řekl, že o rozhodnutí vést schůzi jako neveřejnou se dozvěděl asi hodinu předem. „Takových překvapení bychom se měli navzájem ušetřit, vyvolává to jen negativní reakce,“ uvedl. Rozumí, že v určité fázi musely například informace o plánech NATO zaznít jedině v uzavřené režimu. Při dobré vůli obou stran se však podle něj dala najít cesta, aby se další roztržce koalice s opozicí předešlo.

Schůze byla z iniciativy ANO svolaná k armádní koncepcí do roku 2035 „z hlediska náboru profesionálních vojáků a investic do modernizace armády s cílem zvýšení bezpečnosti občanů“. Pavel řekl, že od jednání očekával obecnou diskusi o zajišťování bezpečnosti. „Jestli to bude procedurálně zavřené nebo otevřené, to nebylo v mém hledáčku, chtěl jsem mít věcnou debatu mezi opozicí a vládou,“ uvedl.

Černochová i Řehka podle Pavla zmínili celou řadu utajených informací, které souvisely například s obranným plánováním NATO. Ty veřejně zaznít nemohou, protože by se k nim tak dostali i protivníci, podotkl. „Pokud by je opozice slyšela, dostala by odpovědi na mnoho otázek, které v posledních dnech vznášela,“ míní Pavel.

Debata o obraně a bezpečnosti zdaleka přesahuje jedno volební období, proto Pavel doufal v diskusi o tom, jaké jsou hlavní problémy a k čemu nasměrovat pozornost. „Budu se snažit hledat cesty, které nepovedou k podobným procedurálním slepým uličkám,“ odpověděl na dotaz, jak bude dál postupovat. Rozhovory s jednotlivými zástupci opozice však nikdy nebudou mít takovou hodnotu jako plenární zasedání Sněmovny, konstatoval.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře