Sněmovnu letos zdržovaly obstrukce – Především nevídané rozsáhlé obstrukce opozice provázely letošní jednání Sněmovny.
Opozice se snažila zbrzdit hlavně vládní návrh na omezení červnové mimořádné valorizace důchodů nebo jiný návrh na zpomalení řádných valorizací penzí a zpřísnění podmínek pro předčasné důchody. Opakovaná vystoupení opozičních poslanců prodlužovala projednávání i vládního konsolidačního balíčku. Vládě se přesto podařilo většinu návrhů prosadit a odolala i dvěma pokusům o vyslovení nedůvěry vládě. Poslanci strávili v jednacím sále téměř stovku dní. Debaty v řadě případů trvaly i přes půlnoc až do ranních hodin.
Koalice se přesto dokázala s opozicí v některých případech shodnout. Sněmovna například začátkem října jednomyslně odsoudila teroristický útok palestinského hnutí Hamás vůči Izraeli. Všechny strany se také shodly na podpoře novely nového stavebního zákona. Většina členů opozičního klubu hnutí ANO také hlasovala pro česko-americkou smlouvu o obranné spolupráci, i když někteří z poslanců ANO se zdrželi, a čtyři byli dokonce proti. Naproti tomu opoziční hnutí SPD hlasovalo proti přijetí smlouvy.
Jednu z největších obstrukcí zažila Sněmovna na přelomu února a března, kdy se vláda rozhodla prosadit omezení mimořádného červnového růstu důchodů. Schůze Sněmovny začala v úterý 28. února a skončila v sobotu 4. března po půlnoci. Jednání dolní komory bez přestávek trvalo přes 72 hodin. Opoziční poslanci tehdy neprosadili tři stovky pozměňovacích návrhů na zvýšení valorizace a vláda prosadila, aby průměrný měsíční důchod vzrostl o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun. Také schvalování další důchodové novely, která kromě jiného zpřísňuje pravidla předčasných důchodů a které se odehrálo na konci července, trvalo tři dny.
Rozsáhlé kritické projevy provázely i projednávání vládního konsolidačního balíčku. Vláda ho předložila poslancům 30. června, první čtení začalo 12. července. Závěrečné schvalování se odehrálo v pátek 13. října, kdy koalice prosadila pevné hlasování v danou hodinu, zatímco do rozpravy tehdy zůstalo přihlášených sedm desítek poslanců. Konsolidační balíček však stejně jako důchodové novely prošel Parlamentem, prezident Petr Pavel zákony podepsal, a mohou tak platit.
Stejně tak se pětikoaliční vládě Petra Fialy (ODS) podařilo prosadit její třetí státní rozpočet. Dvakrát odolala opozičnímu návrhu na vyslovení nedůvěry vládě. Naopak shodu s opozicí provázelo schvalování novely nového stavebního zákona z roku 2021, kde nynější vládní koalice sice prosadila zrušení plánovaného Nejvyššího stavebního úřadu, ale vložila do něj návrhy, na kterých se shodla s opozicí.
Sněmovna už v tomto volebním období zaznamenala také jeden přestup. Klub ANO i řady tohoto hnutí opustil bývalý moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a stal se nezařazeným poslancem. Při hlasování pak svým hlasem podpořil vládní koalici například při schvalování státního rozpočtu na příští rok.
Stejně jako v minulosti se v jednacím sále odehrávaly střety mezi opozicí a koalicí. Většina se obešla bez osobních útoků. “Prostě smiřte se s tím, že už nejste v opozici, že jsme v opozici my a my máme právo kontrolovat vládu, a my vás prostě kontrolovat budeme,” prohlásila například předsedkyně nejsilnějšího sněmovního klubu ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová. Její nástupce na ministerstvu Zbyněk Stanjura (ODS) ji ujistil, že je s tím smířen. “Nejenom že jsme smíření s tím, že jste v opozici, my máme radost z toho, že jste v opozici. Proč bych se smiřoval s tím, že jsem vyhrál volby, sestavili jsme vládu a vás jsme poslali do opozice? Takže nejenom že jsme smíření, my z toho máme upřímnou radost,” vzkázal jí.
Při jiné příležitosti nazvala Stanjuru mimo jiné profláknutým šibalem. Stanjura podotkl, že kdo nemá argumenty, uchyluje se k osobním urážkám.
Na urážky došlo například, když předseda ANO Andrej Babiš nazval ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) nulou a parazitem. Místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN) ho pak musela vyzývat k pořádku. “Jak jsem tak sledoval vaši dráhu, shrnul bych ji do jedné lidové moudrosti – z řepy ananas neuděláte,” reagoval Dvořák. “Vy jste pravomocně usvědčený lhář, kolikrát jste byl u soudu, prohrál jste to a musel jste se omlouvat,” vzkázal při jiné příležitosti Babišovi předseda pirátské frakce Jakub Michálek. Z koaličních politiků pak čelil kritice za aroganci například ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN). Stínové ministryni vnitra ANO Janě Mračkové Vildumetzové vzkázal, že na interpretaci některých ekonomických témat nemá dostatečnou kvalifikaci.
Zdroj: ČTK, foto ilustrační