Stát sníží dotace pro domácnosti na fotovoltaiku

Stát sníží dotace pro domácnosti na fotovoltaiku.

V posledních letech se stále více domácností rozhoduje investovat do fotovoltaických elektráren. Tento trend je podporován rostoucími cenami energií, snahou o snížení uhlíkové stopy a touhou po energetické soběstačnosti. Fotovoltaické (FV) elektrárny přeměňují sluneční záření na elektrickou energii a představují tak ekologický a ekonomicky výhodný způsob, jak si zajistit elektřinu pro vlastní potřebu. To vše, ale může brzy skončit. Stát totiž sníží podporu pro domácnosti na pořízení solárních elektráren.

Nově budou dotace určeny na fotovoltaické elektrárny (FVE) s výkonem maximálně do pěti kilowattů (kW), což je polovina dosud podporovaného výkonu. Klesnout by zřejmě měla i maximální výše dotace. Vyplývá to z dokumentů k novým podmínkám dotačního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Podle solárníků jsou změny pro obor příliš razantní a ohrozí další rozvoj sektoru v ČR, včetně některých firem. 

„Považujeme změny za nyní příliš razantní v situaci, kdy solární sektor letos zažívá velice neklidné období,“ řekl ČTK výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář. Pro realizační firmy podle něj může omezení podpory znamenat až o polovinu menší zakázky a pro zákazníky pak snížení podpory z 50 procent na 30 procent. „Již dnes vidíme, že sektor velkých FVE se nerozvijí tak rychle, jak je třeba a obáváme se, že tyto změny budou mít negativní dopad na dosažení cílů, kterých samo MŽP chce dosáhnout a které jsou nastavené správně,“ podotkl Krčmář.

Stát dotace z NZÚ snižoval už letos, kdy například maximální podpora klesla z 200.000 na 160.000 korun. Už po těchto úpravách podle Krčmáře se rezidenční segment fotovoltaik propadl o polovinu. Kromě toho podle něj situaci v oboru komplikují také problémy s administrací dotací, potíže se stavebními povoleními a další. K destabilizaci celého sektoru pak podle něj přispívají také změny ohledně podpory provozu obnovitelných zdrojů energie.

Nové podmínky programu kritizoval také předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky Aleš Hradecký, podle něhož v praxi jdou proti trendu soběstačných budov i proti sdílení a také souběžné instalaci tepelných čerpadel. „A jde i proti evropským směrnicím. Komplexní zateplování je proti tomu podpořeno bez limitů a do výše až 50 procent. A to vše v situaci, kdy není jasné, zda zateplování je pro stát a klima výhodnější, než čisté zdroje,“ uvedl Hradecký.

Podle jednatele společnosti Acetex Reného Miloty ohlášené změny přinášejí extrémní znevýhodnění pro zájemce o fotovoltaické elektrárny z řad majitelů rodinných domů. Snížení podpory podle něj povede k markantnímu zpomalení přechodu českých domácností na obnovitelné zdroje energií a negativně dopadne na celý trh. „Tyto radikální změny budou likvidační nejen pro spoustu realizačních firem, ale i pro dodavatele komponent a další společnosti v celém obchodním řetězci,“ dodal Milota.

V České republice bylo v prvním pololetí letošního roku zprovozněno 24.000 nových fotovoltaických elektráren, meziročně o 21.200 zařízení méně. Instalovaný výkon přesto meziročně klesl jen o 0,5 procenta na 484 megawattů (MW), postupně totiž roste průměrná velikost připojených elektráren. Hlavní část nových zařízení tvořily domácí fotovoltaiky, které měly více než 90procentní podíl.

Jak fungují fotovoltaické elektrárny?

Fotovoltaická elektrárna se skládá z několika základních komponent:

  1. Solární panely – Hlavní částí systému jsou solární panely, které jsou umístěny na střeše domu nebo jiném vhodném místě s dostatečným slunečním zářením. Tyto panely obsahují fotovoltaické články, které přeměňují sluneční energii na elektrický proud.
  2. Střídač – Elektrický proud produkovaný solárními panely je stejnosměrný (DC). Střídač jej převádí na střídavý proud (AC), který je kompatibilní s elektrickými spotřebiči v domácnosti.
  3. Baterie – Některé systémy zahrnují i baterie pro ukládání přebytečné energie, která může být využita v době, kdy slunce nesvítí, například v noci nebo během oblačných dnů.
  4. Řídicí jednotka – Tento prvek sleduje a optimalizuje výkon celého systému, zajišťuje efektivní využití vyrobené energie a může být propojen s chytrými domácími systémy.
Výhody fotovoltaických elektráren
  1. Energetická soběstačnost – S vlastní fotovoltaickou elektrárnou může domácnost pokrýt významnou část své spotřeby energie a snížit závislost na dodávkách od energetických společností.
  2. Úspora nákladů – I když počáteční investice do fotovoltaického systému může být vyšší, dlouhodobé úspory na účtech za elektřinu tuto investici postupně vrátí a mohou přinést značné finanční úspory.
  3. Ekologický přínos – Využití solární energie snižuje emise skleníkových plynů a přispívá k ochraně životního prostředí. Fotovoltaické elektrárny představují čistý zdroj energie, který neprodukuje žádné znečištění ani hluk.
  4. Zvýšení hodnoty nemovitosti – Domy vybavené solárními panely mohou mít vyšší tržní hodnotu a být atraktivnější pro potenciální kupce.
Výzvy a úskalí

I přes mnohé výhody fotovoltaických elektráren je důležité zmínit i některé výzvy a úskalí. Mezi hlavní patří:

  • Počáteční investice – Náklady na pořízení a instalaci mohou být pro některé domácnosti vysoké.
  • Závislost na slunečním záření – Výkon fotovoltaických panelů závisí na dostupnosti slunečního světla, což může být problém v oblastech s častou oblačností.
  • Údržba a životnost – I když jsou solární panely obecně velmi spolehlivé, vyžadují pravidelnou údržbu a po určité době mohou ztrácet svou účinnost.

(Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře