Trest pro dezinformátory za hanobení Ukrajinců platí. Svoboda není absolutní, řekl Ústavní soud.
Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Tomáše Čermáka a Patrika Tušla v kauze nenávistných výroků o Ukrajincích. Za živé vysílání na sociálních sítích, které sklouzlo k hanobení a podněcování nenávisti k uprchlíkům z Ukrajiny, dostal Čermák podmínku a Tušl desetiměsíční trest vězení. Další trestní stíhání jim později vynesla ještě přísnější tresty. ÚS rozhodoval před časem bez veřejného jednání, usnesení dnes zpřístupnil ve své databázi. Připomněl, že svoboda projevu není absolutní.
Kladenský soud uložil Tušlovi desetiměsíční trest, Čermákovi šestiměsíční vězení. Krajský soud v Praze v případě Čermáka trest zmírnil na 10 měsíců s podmínečným odkladem na dva roky. Oba muži nejprve podali neúspěšná dovolání k Nejvyššímu soudu, potom se obrátili na ÚS. Argumentovali například právem na svobodu projevu.
ÚS připomněl, že svoboda projevu není neomezená. Nepokrývá například zločiny z nenávisti. Justice prý výroky Tušla s Čermákem vyhodnotila správně. “Omezení, ke kterému v této věci došlo, předpokládá zákon a zároveň sleduje legitimní cíl ochrany práv jiných. Nezbytnost zásahu byla posouzena na základě způsobu, intenzity, obsahu a dosahu vyjádření stěžovatelů”, stojí v usnesení.
Oba muži figurovali i v dalších kauzách. Čermák si odpykává 5,5 roku ve vězení za podporu a propagaci terorismu, i v této kauze podal ústavní stížnost. Tušl si vyslechl souhrnný trest 19 měsíců vězení. Už dříve byl souzen za to, že vyhrožoval zabitím strážníkovi nebo za neplacení výživného a vyhrožování bývalé partnerce.
Zdroj: msn.com