Volební průzkum: Do Sněmovny by prošlo Stačilo! i Motoristé.
Volební průzkumy hrají klíčovou roli v demokratickém procesu, protože poskytují důležité informace o preferencích voličů před nadcházejícími volbami. Tyto průzkumy jsou obvykle prováděny nezávislými agenturami nebo specializovanými společnostmi a jejich výsledky mohou mít značný vliv na veřejné mínění a politické strategie.
Volby do Poslanecké sněmovny by v lednu jednoznačně vyhrálo opoziční hnutí ANO se ziskem 33,9 procenta hlasů. Druhou koalici Spolu, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL s TOP 09, by volilo 18,4 procenta voličů. Následují hnutí STAN, SPD a Piráti, přes pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny se dostalo ještě uskupení Stačilo!. Na hraně vstupu do dolní komory jsou Motoristé, kteří by obdrželi přesně pět procent hlasů. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM pro CNN Prima News.
Hnutí ANO bývalého premiéra Andreje Babiše dosahuje zisků přes 30 procent dlouhodobě. „Hnutí zůstává nadále neohroženo v pozici lídra opozičních hlasů se široce rozkročenou voličskou základnou. Hnutí ANO nachází významnou oporu u občanů bez maturity a u lidí starších 60 let, mírně častěji by jej volily ženy než muži. U žádné sociodemografické skupiny ale vyloženě nepropadá,“ sdělili autoři průzkumu.
Koalice Spolu zaznamenala oproti průzkumu z loňského listopadu oslabení o 2,7 procentního bodu. Třetí hnutí STAN si v lednu polepšilo o procentní bod na 9,4 procenta hlasů, naopak SPD mírně oslabilo na 8,1 procenta a Piráty by v lednu volilo 6,8 procenta voličů. Uskupení Stačilo! v čele s KSČM by získalo 5,3 procenta hlasů.
„Hnutí Stačilo! navazuje na své dobré výsledky z loňských voleb a do Sněmovny bude pokračovat pod touto značkou. V prvním samostatném měření v modelu STEM přebírá někdejší zisk samostatné KSČM a pohybuje se těsně nad pětiprocentní hranicí. Příznivci uskupení se nacházejí zejména ve starších věkových skupinách a mezi lidmi bez maturity či s maturitou,“ uvedl STEM.
KSČM a další strany, které šly loni v červnu do evropských voleb na kandidátce Stačilo!, v prosinci oznámily, že v polovině ledna podepíšou memorandum o spolupráci ve sněmovních volbách. Komunisté se pokusí do dolní komory vrátit po pěti letech. KSČM, ČSNS (Česká strana národně sociální), SD-SN (Spojení demokraté – Sdružení nezávislých) podle prosincového vyjádření také deklarovaly připravenost na spolupráci s dalšími levicovými a vlasteneckými stranami a osobnostmi.
Z výsledků loňských evropských voleb těží podle agentury Motoristé, kteří by v lednu obdrželi pět procent. Motoristé sobě vykazují vyšší míru podpory mezi nejmladší věkovou skupinou, mezi lidmi s maturitou a rovněž mezi muži, podotkli autoři průzkumu.
Průzkum se konal od 3. do 7. ledna a zúčastnilo se ho přes 1533 respondentů.
Vliv volebních průzkumů
Průzkumy mohou ovlivnit nejen voliče, ale i samotné kandidáty a jejich kampaně. Politické strany často přizpůsobují své strategie na základě zjištění o klíčových tématech a preferencích veřejnosti. Existuje také riziko tzv. efektu „skupinové psychiky“, kdy voliči preferují kandidáta, který je podle průzkumů favoritem.
Volební průzkumy jsou užitečným nástrojem pro pochopení politických nálad ve společnosti, ale je třeba je interpretovat s opatrností. Kvalita průzkumu závisí na metodologii, velikosti vzorku a objektivitě provedení. Informovaný občan by měl vždy hodnotit výsledky s ohledem na tyto faktory, aby získal co nejpřesnější obraz o politickém dění.
Zdroj: ČTK