Ministerstvo zemědělství a Policie ČR se dohodli na úpravě sazebníku za upytlačenou zvěř a ryby. Ceny se zvyšují poprvé za 11 let. Nové taxy za nelegálně ulovenou zvěř a ryby platí od vydání sazebníků (5. října 2021).
Hodnota nelegálně zabitého jelena evropského stoupne podle nových pravidel na 33 700 korun z dosavadních 29 300 korun, prasete divokého na 26 705 z 22 900 korun a srnce obecného na 28 000 ze současných 15 900 korun. Sazba se změní u všech druhů lovné zvěře, včetně ptáků a ryb.
Nový ceník se přizpůsobuje inflaci za 11 let, kdy prošel poslední úpravou, a především odráží rostoucí částky, které jsou nutné k nápravě situace a pořízení náhrady za neoprávněně ulovenou zvěř. Taxy tak zahrnují nejenom samotnou hodnotu zvěře, ale i nutnou práci veterinářů, myslivců, náklady na pořízení pastí, karanténní péči nebo odchyt a vypuštění nových jedinců zvěře.
Sazebník poslouží jako vodítko pro policii při jejím rozhodování v případech pytláctví. Reflektuje nedávné zvýšení hranice z 5 na 10 tisíc korun výše škody, která je podle trestního zákoníku limitem pro možné stíhání za trestný čin. Pokud někdo způsobí škodu vyšší než 10 tisíc korun, řeší už tento případ soud a obviněnému hrozí vězení, což se týká i pytláctví. Pokud je škoda nižší než 10 tisíc, má přestupek na starosti správní orgán, většinou obec, která může provinilci například udělit pokutu.
Sazebník za ryby bude platný pro ryby upytlačené v rybářských revírech i za ty z rybníkářství. Ceny se odvíjejí podle druhu, věkové kategorie a skupin ryb. Tento sazebník rovněž poslouží k vyplácení kompenzací za škody způsobené mimořádnými situacemi, jako jsou například povodně, sucho nebo havarijní úhyny a náhrady při zdolávání nebezpečných nákaz podle zákona o veterinární péči.
Na novém ocenění zvěře a ryb spolupracovalo kromě Ministerstva zemědělství a Policie ČR také Státní zastupitelství a odborné instituce (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, Oddělení rybářství a hydrobiologie Mendelovy univerzity v Brně, Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Rybářské sdružení ČR, Český rybářský svaz, Moravský rybářský svaz).
Přílohou tiskové zprávy jsou novelizované sazebníky, které mimo jiné slouží orgánům činným v trestním řízení k prvotnímu zjištění skutkové podstaty věci a zařazení do vyšetřování. Nové úpravy začnou platit od 5. října letošního roku. Sazebník pro zvláště chráněné organismy má ve své kompetenci Ministerstvo životního prostředí.
Přílohy:
Sazebník minimálních hodnot upytlačené zvěře podle druhu, pohlaví a věku
Ceník pro kompenzaci škod na rybách
Zdroj: Státní správa