Žně jsou v ČR téměř u konce, oproti loňsku byly rychlejší

Žně jsou v ČR téměř u konce, oproti loňsku byly rychlejší i přes výkyvy počasí.

Letošní žně jsou téměř u konce, v Česku zbývá sklidit zhruba 4257 hektarů obilnin, tedy 0,35 procenta ploch, a posledních 38 hektarů řepky olejky. Sklizeň byla letos oproti loňsku rychlejší i přes výkyvy počasí, v posledním letošním žňovém zpravodajství to uvedlo ministerstvo zemědělství. Zemědělci podle statistiků letos sklízejí obilniny z nejmenší pěstební plochy od počátku sledování před více než 100 lety.

Postup žní podle ministerstva v uplynulém týdnu mírně zpomalily extrémně vysoké teploty a následné srážky, které do Česka přišly koncem týdne. Zemědělci tak budou muset posledních necelých 4300 hektarů posekat o trochu později, po vyschnutí porostů, a to především na západě země. Podobným podmínkám čelili farmáři během celé letošní sklizně, kdy vysoké teploty střídaly vydatnější srážky doprovázené bouřkami. Přesto z údajů ministerstva vyplývá, že letošní sklizeň je jedna z těch rychlejších.

Loni touto dobou zemědělci posekali 85,46 procenta ploch základních obilnin, k dnešnímu dni sklidili 99,65 procenta, tedy 1,2 milionu hektarů. Řepky je nyní sklizeno 99,99 procenta ploch, loni to ve stejnou dobu bylo 97,46 procenta ploch řepky olejky.

Zcela ukončenou sklizeň obilnin a řepky olejky mají Jihomoravský a Olomoucký kraj i Kraj Vysočina. Naopak nejvíce ploch zbývá sklidit v Libereckém a Karlovarském kraji.

Celková produkce obilovin zatím dosahuje 7,06 milionu tun při dosaženém průměrném výnosu 5,86 tuny na hektar. Při porovnání s loňským průměrným výnosem základních obilovin je letošní zhruba o 2,2 procenta nižší. Podle ministerstva je ale předpokládaná sklizeň obilovin dostačující pro zajištění domácí spotřeby obilovin, která se dlouhodobě pohybuje kolem pěti milionů tun. Potvrdil to také předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha, přesto je to podle něj jedna z nejnižších sklizní v historii. Podle odhadu statistiků měli letos zemědělci sklidit 6,772 milionu tun základních obilovin, oproti loňsku o 9,5 procenta méně.

“Celkové výsledky jsou horší než v loňském roce. Celková sklizeň obilovin je nižší o osm až deset procent, a to především kvůli horšímu výsledku nejdůležitější komodity – ozimé pšenice,” uvedl Pýcha. Produkce ozimé pšenice při průměrném výnosu 6,23 t/ha zatím dosahuje 4,6 milionu tun, loni byl hektarový výnos 6,65 tuny. Špatná je podle Pýchy také situace u řepky, výnos podle něj bude nižší o 18 až 20 procent.

Také Agrární komora (AK ČR) označila letošní objemy i výnosy prakticky u všech obilovin a řepky za horší než vloni. “Finální výsledky po očištění se mohou lišit, ale negativní trend je jasný. Na celkovém objemu sklizně se podepsal pokles výměry obilovin a hlavních olejnin a výnosy zase ovlivnilo počasí,” sdělila mluvčí AK ČR Barbora Pánková.

Produkce řepky olejky dosahuje 961.000 tun, výnos činí 2,80 tuny na hektar. Sklidit zbývá posledních 38 hektarů v okrese Cheb. Produkce řepky téměř odpovídá předpokladu Českého statistického úřadu, který ji už dříve odhadl na 962.000 tun, což znamená meziroční pokles o víc než čtvrtinu a bude zřejmě nejnižší od roku 2006. Aktuální odhad sklizně také předpokládá nejnižší úrodu základních obilovin za posledních pět let. Statistici odhad sklizně upřesní ještě v září.

Zemědělci letos obdělávají nejmenší osevní plochu od počátku sledování před více než 100 lety. Oproti loňsku se osevní plocha základních obilovin zmenšila o 2,7 procenta na 1,215 milionu hektarů. Odhadovaný hektarový výnos 5,58 tuny je meziročně o 6,9 procenta nižší.

Kvalitu dosud analyzované pšenice a ječmene vyhodnotila laboratoř Agrotest fyto jako dobrou, stejně jako v minulém týdnu.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře