Česko chce nahradit vyloučené Rusko v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC). Ministerstvo zahraničí dnes oznámilo na twitteru, že už byla podána kandidatura. UNHRC je orgán OSN sdružující 47 států, jehož cílem je prosazování a ochrana lidských práv po celém světě, a zabývá se případy porušování těchto práv. Valné shromáždění OSN schválilo 7. dubna přerušení ruského členství v UNHRC ve světle zpráv o vraždění civilistů na Ukrajině ruskými vojáky.
Ruské členství v radě bylo aktuálně ve druhém roce obvyklého tříletého období. Vyloučení Ruska podpořilo 93 zemí, proti se vyslovilo 24 a dalších 58 se zdrželo. Nesouhlas s tímto krokem vyjádřily třeba Čína a Írán. Pozastavení ruského členství prosazovala společně s USA a Ukrajinou i Evropská unie. Ukrajinský velvyslanec při OSN Serhij Kyslycja před hlasováním uvedl, že činy, které na Ukrajině páchají ruští vojáci, lze označit za válečné zločiny a genocidu.
“Rusko musí nést odpovědnost za agresi, lidské utrpení a ničení na Ukrajině. Proto bylo pozastaveno jeho členství v Radě OSN pro lidská práva,” uvedlo dnes české ministerstvo zahraničí. “Česko chce Rusko v radě nahradit, kandidaturu jsme právě podali. Podpora lidských práv je prioritou české vlády,” oznámil úřad.
Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24. února. Přibývá indicií o páchání válečných zločinů na Ukrajině, uvedl dnes Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva (OHCHR). Ruské ozbrojené síly podle úřadu bez rozlišování cílů bombardují obydlené oblasti, a zabíjejí tak civilisty a ničí nemocnice, školy a další civilní objekty. Dorazily také stovky zpráv o svévolném zabíjení a sexuálním násilí. Takové skutky lze podle OHCHR označit za válečné zločiny. Už v pondělí oznámil OHCHR, že od začátku invaze na Ukrajině zahynulo už více než 2000 civilistů a z toho nejméně 207 dětí.
Zdroj: ČTK, foto: MZV