volební model, Volební průzkum, volební preference, ANO, Piráti,
Volební průzkum: Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 27,5 procenta hlasů před koalicí Spolu tvořenou ODS, KDU-ČSL a TOP 09, která by získala 26,5 procenta. ČSSD by se vrátila do Sněmovny

Do dolní komory by se dostali také Piráti se STAN, SPD a těsně i ČSSD, která v říjnových volbách do Sněmovny kvůli zisku pod pět procent neprošla. Vyplývá to z volebního průzkumu agentury Median.

Politické strany, hnutí a koaliceAktuální volební průzkum
Hnutí ANO27,5 %
SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)26,5 %
Piráti a STAN16,5 %
SPD10 %
ČSSD5,5 %
KSČM4,0 %
PŘÍSAHA (Robert Šlachta)3,0 %

Podpora ANO proti listopadovému modelu Medianu klesla o dva procentní body, u Spolu se zvýšila o půl procentního bodu. Piráty se STAN by v březnu stejně jako v listopadu volilo 16,5 procenta. Podpora ANO a Spolu se drží přibližně na úrovni výsledků říjnových voleb, Piráti a STAN by dostali mírně víc hlasů než ve volbách, uvedl Median. Hnutí SPD by si polepšilo na deset procent z předchozích 8,5 procenta, podobný zisk jako v březnu mělo i ve volbách.

Sociální demokraté, kteří po říjnových volbách poprvé v historii České republiky vypadli ze Sněmovny, by se podle březnového modelu do dolní parlamentní komory vrátili se ziskem 5,5 procenta hlasů. Je to o procentní bod víc než v listopadu. Komunisté, kteří Sněmovnu po říjnových volbách také opustili, zůstávají se čtyřmi procenty pod potřebným pětiprocentním limitem. Podobně je to s tříprocentní podporou u hnutí Přísaha bývalého policisty Róberta Šlachty.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře