České domácnosti chudnou. Výdaje na příspěvky na bydlení se loni zdvojnásobily.
Výdaje na příspěvky na bydlení se loni proti předchozímu roku zdvojnásobily. Úřady práce na dávce vyplatily v minulém roce 17,9 miliardy korun, meziročně o 9,4 miliardy korun víc. Do této pomoci s bydlením putovala téměř třetina sumy na státní sociální podporu. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
Podle údajů ministerstva práce se výdaje zvedají i letos. Za prvních osm měsíců jsou proti loňsku vyšší o 18 procent. Lidé od státu dostali na příspěvcích od ledna do konce srpna 13,4 miliardy korun, o dvě miliardy víc než před rokem.
Příspěvek na bydlení mohou získat domácnosti, které za bydlení utratí přes 30 procent svého čistého příjmu. Stát jim přispěje na náklady, ale nejvýš do stanovených normativních stropů podle velikosti bydliště a počtu osob v rodině.
“K nárůstu výdajů na příspěvek na bydlení došlo v souvislosti s legislativní úpravou této dávky v letech 2022 a 2023. Na dávku poté dosáhlo více osob a současně byly navýšeny normativní náklady, ze kterých se nárok na dávku i výše příspěvku na bydlení odvozuje,” uvedl k loňským výdajům ČSÚ. Podle něj impulzem k úpravě normativů bylo výrazné zdražení energií.
Vláda normativy upravila, takže se příspěvky zvedly, a to hlavně malým domácnostem. Podporu je možné získat i do podnájmů či rekreačních objektů. Zmírnily se podmínky pro žadatele v Praze. Dřív museli za bydlení utratit nejméně 35 procent příjmu, teď je hranice na 30 procentech jako pro ostatní. Žádosti se zjednodušily a je možné je od léta 2022 podávat on-line přes portál Jenda.
Měsíčně úřad podle ČSÚ vyplatil loni v průměru 248.000 příspěvků na bydlení, meziročně o 80.000 víc. Nejvíc jich při přepočtu na jednoho obyvatele poskytl v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, nejméně v Plzeňském kraji. Sedm z deseti příjemců bylo v nájmu. Pětinu tvořili vlastníci a zbývajících devět procent podnájemci, členové družstev či ti, kteří bydleli v rekreačních objektech.
Do dávek státní sociální podpory, mezi které příspěvek na bydlení patří, putovalo v minulém roce podle ČSÚ celkem 55 miliard korun. Podpora na bydlení tak činila téměř třetinu, podotkli statistici. Výdaje na doplatek na bydlení, který spadá mezi dávky v hmotné nouzi, naopak loni meziročně poklesly o 144 milionů korun, tedy o osm procent. Vyplatilo se 1,7 miliardy korun.
Podle posledních zveřejněných údajů ministerstva práce se na příspěvcích na bydlení letos do konce srpna vyplatilo přes 13,4 miliardy korun, tedy zhruba o 18 procent víc. Loni za stejné období to bylo 11,4 miliardy. Loni v srpnu úřady práce poslaly 264.600 dávek, letos 290.300. Srpnový počet byl tak meziročně o desetinu vyšší. Do doplatků na bydlení za osm měsíců letos putovalo 1,1 miliardy korun, proti loňsku zhruba o 45 milionů méně.
Podle návrhu by od července příštího roku příspěvek na bydlení a další tři dávky měla nahradit jediná podpora. Její výše se má odstupňovat podle příjmu a pracovní aktivity, pro nárok na pomoc od státu se bude posuzovat majetek žadatelů.
Zdroj: ČTK